ТЕРИТОРІЯ А
З ЧОГО ПОЧИНАВСЯ УКРАЇНСЬКИЙ ШОУ-БІЗ
Перший український телевізійний хіт-парад кліпів "Територія А" з повним правом уважається програмою, яка сприяла початку зародження українського шоу-бізнесу. Багатьом нині відомим виконавцям саме ця програма дала путівку у світ. Уперше з'явившись в ефірі українського ТБ 17-го березня 1995-го року, "Територія А" набула цілу армію шанувальників, а її ведуча та автор Анжеліка Рудницька стала законодавцем молодіжної моди не лише на музику, а й на зачіски та одяг.

Ба більше, "Територія А" була також своєрідним способом м'якої українізації молоді. Більшість композицій, які потрапляли до хіт-параду, виконувалися українською. Цьогоріч "Територія А" святкує ювілей - 20 років від початку заснування. ТСН.ua зібрав 15 популярних і знакових для середини 90-х гуртів та виконавців, із яких починався український шоу-бізнес.
ФАНТОМ-2
Гурт "Фантом-2" виник 1996-го року та грав у стилі євроденс. Колектив швидко набув популярності. Історія дуету доволі романтична. Він складався з пари закоханих, двох колишніх лікарів — Романа Матіяша та Ольги Гречко. Вона — тендітна білявка, він — голомозий качок із татуюванням "F2".

Популярність гурт швидко здобув після випуску пісні "Двоє". Кліп на пісню неодноразово перемагав у хіт-параді "Територія А". Роман каже: "Натхнення їх тоді не полишало, пісні писалися самі".
Гурт випустив два альбоми і потрапив до п'ятірки найкращих українських музичних проектів 95-го. "Фантом-2" проіснував лише два роки. Роман Матіяш та Ольга Гречко розірвали стосунки, після чого зник і гурт.
ІРИНА БІЛИК
Про співачку Ірину Білик говорять, що у 90-х, коли її кар'єра лише тільки починалась, вона була справді явищем на українському музичному поприщі. Неординарна, несхожа на всіх, з хітовими композиціями, ефектна білявка закохувала у себе з першого погляду.
Під її пісні "А я пливу", "Ти ангел", "Одинокая", "Ти мій", "Так просто", "Франсуа", "Дай руку мені" та інших багато дівчат переживали свої перші почуття. Для матеріалу ми обрали одну з найкращих старих пісень Білик – "Я іду на війну".
ОЛЕКСАНДР ПОНОМАРЬОВ
Секс-символ — саме в такому образі Олександр Пономарьов увірвався на українську сцену. Високий симпатичний блондин із сильним голосом одразу ж підкорив дівочі серця та набув цілу армію прихильниць. Починаючи з 1992-го року, Пономарьов неодноразово ставав лауреатом престижних музичних конкурсів та володарем титулу "Кращий співак року".
У 1993-му році він дебютував на конкурсі молодих виконавців "Червона рута". У 1998-му році Олександру Пономарьову було присвоєно звання заслуженого артиста України (на той час співак став наймолодшим власником цього звання).

До речі, Олександр Пономарьов був першим українським співаком, який взяв участь у міжнародному пісенному конкурсі "Євробачення". Це було у 2003 році в Латвії. Артист виконував композицію Hasta la vista, яка посіла 14 місце серед 26 пісень-учасниць.
АКВА ВІТА
Гурт "Аква Віта" був заснований 1993-го року Ігорем Баланом, який співав у дуеті з палкою брюнеткою Іриною Філатовою. Колектив, який грав у стилі техно, швидко здобув всеукраїнську славу. На фестивалі 27 травня 1995 року гурт отримала спеціальну відзнаку "За відповідність стилю та оригінальний вокал". Того року в Україні ще ніхто не виконував таку музику, як "Аква Віта".

З грудня 1996-го року колектив починає співпрацю з мистецькою агенцією "Територія А". У січні 1997 року була записана перша пісня до нового альбому "А тепер усе інакше", яка стала новим словом в українській музиці та призвела до початку стрімкого злету популярності гурту.
Однак 9 березня 1999-го року гурт "Аква Віта" розірвав контракт із "Територією А" і намагався робити перші абсолютно самостійні кроки. Наступного року Ірина Філатова залишила гурт. Та творець дуету Ігор Балан і досі пише пісні та активно займається аранжуванням.
ОКЕАН ЕЛЬЗИ
Про гурт "Океан Ельзи" вже складають легенди. Колектив минулого року відсвяткував 20-річчя на сцені. За час своєї творчої діяльності "океани" стали символом Незалежної України. Якось на вечірці музиканти Юрій Хусточка, Денис Глінін та Павло Гудімов почули хриплий спів тоді ще 19-річного студента факультету теоретичної фізики Святослава Вакарчука і запросили його до групи.
Влітку Вакарчук прийшов на першу репетицію, а з осені четвірка репетирувала регулярно і вже 12 жовтня 1994-го року, як прийнято вважати, було створено новий гурт — "Океан Ельзи". Публіка та критики неодноразово визнавали "Океан Ельзи" найкращим рок-гуртом та найкращим live-гуртом СНД та Східної Європи. Усього на території України продано понад мільйон дисків "ОЕ".
ЮРКО ЮРЧЕНКО
У 90-х Юрка Юрченка вважали прямим конкурентом Олександра Пономарьова. Романтичний блондин із довгим волоссям завоював армію шанувальниць ліричними та романтичними композиціями.

У 1996-му році на фестивалі "Море друзів" у Ялті Юрій Нечистяк познайомився із керівником мистецької агенції "Територія А" Олександром Бригинцем — так розпочався проект "Юрко Юрченко".

Продумана реклама-розкрутка, коли кожна нова пісня підкріплювалася відеокліпом, офіційні визнання в конкурсах зробили його найпопулярнішим співаком України серед тінейджерів.
Зміна іміджу, репертуару та й взагалі повернення до стилю більш притаманного йому до того як він став Юрченком, призвели до того, що запис другого альбому "Ніч триває", вихід якого планувався на літо 1998-го, надто затягнувся. Стосунки з "Територією А" в музиканта не склалися.

Від 2000 до 2004-го року у співака була творча пауза. Юрченко зізнався, що у 2014-му році через війну між Україною та Росією, він повністю відмовився від гастролей у РФ, куди його неодноразово кликали. Музикант їздив до зони АТО підтримувати бійців, та, як він сам говорив, "пригощав їх своєю самогоночкою".
ВОПЛІ ВІДОПЛЯСОВА
Український фолк-рок гурт "ВВ" ("Воплі Відоплясова") – справжні старожили українського шоу-бізнесу. Вперше неординарний колектив на чолі із харизматичним Олегом Скрипкою виступив у 1987 році. Своєю назвою гурт завдячує одному із засновників "ВВ" Олександру Піпі, який у той час зачитувався Достоєвським.
Відоплясов — одержимий літературною діяльністю лакей із "Села Степанчикового та його мешканців". Свої опуси, сповнені зойками душі, він називав "Воплями". Ще один цікавий факт про гурт — музичної освіти ніхто з "ВВ" не має.

За час свого існування "Воплі Відоплясова" випустили 12 платівок, 5 синглів, 8 збірників, 3 DVD, а також Олег Скрипка має 8 сольних альбомів.
ОЛЬГА ЮНАКОВА
Львів'янка Ольга Юнакова на професійній сцені з 1990-го року. Артистка була солісткою гурту "Пліч-о-пліч". Сольну кар'єру співачка розпочала у 1995-му році.
Того ж року стала ведучою передачі "Тлумачення снобачень" на УТ-2, а наступного — переїхала до столиці де стала співвласницею студії звукозапису.
THE ВЙО
Гурт "The ВЙО" можна сміливо вважати колективом, музика якого стала точкою відліку стилю реггі в Україні. Колектив утворився в місті Кобеляки Полтавської області 1991-го року. Основу команди складали зірка у рідному селі, гітарист Сергій Підкаура і співак Мирослав Кувалдін. Саме Підкаурі в травні 1990-го приніс власні пісні колоритний мулат Мирослав "Джон" Кувалдін.

Протягом 10-річного існування гурту музиканти періодично то розходилися, то сходилися. В лютому 1997-го року гурт у складі Підкаури та Кувалдіна підписав контракт із мистецькою агенцією "Територія А".
Пік популярності їхньої музики припав саме на часи співробітництва з нею і ротації кліпів у однойменному хіт-параді.

Споглядаючи колоритну зовнішність Мирослава, глядачі не могли повірити, що хлопець народився в Східній Україні і "так добре розмовляє по-нашому" від народження. Саме в ті часи пісня "Зорі" ("Кожен з нас щось може…") стала маніфестом українських растафарі.

Під час Євромайдану "The ВЙО" підтримував протестувальників своїми виступами. У травні 2014 року гурт видав альбом під назвою "Мапа".
ОКСАНА ХОЖАЙ
Яскрава та зваблива білявка Оксана Хожай, щойно з'явившись на телеекранах у 90-х, одразу ж стала кумиром мільйонів людей.

Вона підкорювала свою аудиторію не лише співом, а й поведінкою на сцені. Артистку за правом вважали секс-символом. Шанувальники зірки кажуть, що артистичну Хожай згодом наслідував сексуальний тоді ще дует "ВІА Гра".

1995-го Оксана випустила альбом "Дощ", супроводжуваний однойменним кращим кліпом 1995 року, вперше — в чорно-білому стилі.
У 1999-му році зірка співпрацювала з державним циганським театром, а в 2000 році випустила перший компакт-диск "Холодний світанок".

Завжди веселу та позитивну Оксану Хожай підкосила страшна та рідкісна хвороба — синдром Шегрена, яку в артистки діагностували в серпні 2012 року. Останні місяці життя співачка була прикута до ліжка. 17 березня 2013-го року Оксана померла від ускладнень, спричинених хворобою.
ШАО?БАО!
Неординарний український гурт "Шао? Бао!" проіснував недовго, однак лишив по собі композиції, які стали культовими та слова яких досі пам'ятають багато українців.

Поп-гурт із Дніпропетровська був заснований 1990-го року трьома музикантами: Павлом Шиловим, Олександром Белашом та Олегом Воропаєвим. Саме вони написали хіти, популярні наприкінці 1990-х: "Купила мама коника", "Мертві бджоли", "Ой на горі два дубки".
Пізніше до них приєдналися Володимир Смирнов та Андрій Голубков. Саме в цьому складі гурт став переможцем конкурсу "Червона Рута" у 1995-му році. Гурт розпався того ж року у зв'язку з внутрішніми проблемами.
МАРИНА ОДОЛЬСЬКА
Співочу кар'єру Марина Одольська почала 1995-го року після перемоги на конкурсі молодих виконавців "Червона Рута". Однак шалену популярність співачка здобула після того, як почала співпрацювати з мистецькою агенцією "Територія А".
Разом із продюсерами Олександром Бригинцем та Анжелікою Рудницькою Марині вдалося створити оригінальний неповторний образ, який назавжди закарбувався у пам'яті прихильників.

У той період були написані найпопулярніші хіти Одольської, такі як "Твій літак" (1997), "Сумно мені" (1997), "Божевільна" (1998), "Біль" (1999).
GREEN GREY
Гурт "Грин Грей" було засновано навесні 1993-го року в Києві. Основоположниками колективу є автор музики і основний ідеолог гурту Дизель (Андрій Яценко). У 1994-му році до гурту приєднався вокаліст Мурик (Дмитро Муравицький).

Учасники гурту жартома називають свій стиль "укр-попом" - за аналогією з "брит-попом". Візитівкою "Грин Грей" стали пісні "Под дождем", "Мазафака", "Эмигрант", "Стереосистема", "Тот день".
Гурт першим та двічі в історії української музичної індустрії отримав нагороду MTV Europe Music Awards у Лондоні та Берліні.

Також "Грин Грей" першими серед українських музикантів підписали контракт із "Pepsi" 1996-го року, першими почали виступати з діджеєм, влаштовувати супер-шоу з використанням спецефектів, піротехніки та сценічних трансформацій. У 2003-му році гурт відсвяткував своє 10-річчя концертом в Оперному театрі.
ВУЗВ
Гурт з нетиповою для хіп-хопу назвою "Вхід у Змінному Взутті" зібрав 1989-го року Олександр Стьоганов (Стеганoff) з міста Рівне. У 1996-му році "ВУЗВ" переїхав до Києва у складі Стьоганов, Олег Тунєв і Роман Веркулич, де почав співпрацювати з мистецькою агенцією "Територія А".

Від 1995 до 1999-го року "ВУЗВ" давав по 20-30 концертів щомісяця. Співпраця з "Територією А" закінчилась випуском дебютного альбому "Планове засідання", який став найуспішнішою та найскандальнішою роботою колективу. Гурт став найпопулярнішим у своїй категорії. Попри це, в 1997 році Олег Тунєв іде із "ВУЗВ".

У 1998-му році гурт випустив другий альбом "П'ять", що був записаний у Рівному. В Хмельницкому було знято кліп на пісню "Just A Sad Song". Саме в той час хлопці познайомилися з Юрієм Горовим (UGO), пізніше — з Олексієм Потапенком (Потапом).
1999-го року Стьоганов випустив дві збірки "В. У. З. В. Найкраще 1996 — 1998" і "Премося по чорному". Того ж року у артистів розійшлися погляди на музику, після цього Стьоганов поїхав до Сан-Франциско. У 2001-му році Олександр Стьоганов повернувся до Києва із США.

2005-го року оновлений "ВУЗВ" у складі Олексія Потапенка і Олександра Стьоганова разом із гуртами XS та New'Z'Cool взяв участь у створенні саундтреку до фільму "Штольня", випустив ремікс на пісню "Неділя-Понеділок" на диску-триб'юті "Скрябіна".

2007-го року Олексій Потапенко залишив "ВУЗВ" і почав співпрацю із Настею Каменських. Олександр Стьоганов продовжив розвиватися, отримав освіту за спеціальністю "продюсер ТВ-програм" та пише пісні для багатьох українських музикантів.
СКРЯБІН
Культовий український гурт "Скрябін" був заснований у 1989-му році в містечку Новояворівськ, Львівської області. "Скрябін" є першим українськомовним гуртом, що виступає у жанрі альтернативної електроніки.

Учасників гурту звела разом випадковість. Тоді майбутні музиканти "Скрябіна" Андрій Кузьменко, Сергій Гера, Ростислав Домішевський, Олександр Скрябін, а також Ігор Яцишин працювали в різних гуртах у Новояворівську.

Якось, коли усі інші роз'їхалися, — когось забрали в армію, хтось поїхав навчатися, — майбутні учасники гурту, зоставшись на самоті, раптово вирішили зробити запис.

30 червня 1989-го року була записана перша пісня проекту, в який входили Кузьма, Рой і Шура. Але через те, що Ростика в грудні забрали до армії, "Скрябін" перетворився на щось абстрактне. У 1994-му році Кузьма переїхав із Роєм (Ростислав Домішевський) і Шурою (Сергій Гера) до Києва.
30 травня 1996-го року відбувся конкурс "Території А", що називався "Територія-Данс", у якому "Скрябін" змагався з гуртами "Грин Грей" та "Аква Віта". Перемогу "Скрябіна" було заплановано наперед, вона й відбулася з рахунком 4:1.

Однак те, що сценарій був від самого спочатку запланований, викликало обурення "скрябінців". На "Таврійських іграх-96" гурт одержав почесне звання "Найкращий поп-гурт року".

У листопаді 1996-го року був знятий кліп "Той прикрий світ", що виявився надзвичайно вдалим, і одразу потрапив на вершину хіт-параду "Територія А".

Фронтмен гурту Андрій Кузьменко, життя якого було тісно пов'язане з гуртом "Скрябін", у 2000-му році став ведучим власного хіт-параду.
Того ж року Кузьма посварився з Ростиславом. Пішли чутки про розпад "Скрябіна". Після того популярність Андрія почала набирати обертів, а Рой почав займатися в основному адміністративними справами групи. Стосунки між ними охололи. Своє 15-річчя вже оновлений "Скрябін" відзначив "Альбомом (1989–2004)" — переспівом старих і нових пісень.

Під час Помаранчевої революції, коли учасники "Скрябіна" підтримували різні політичні партії, після концерту Кузьми за провладні сили, Ростик та Шура публічно засудили вчинок Кузьми і залишили гурт. Андрій почав творити кардинально іншу музику, аніж за старого складу гурту.
14-го квітня 2005-го року вийшов альбом "Танго", який став дуже успішним. Утвердився і новий постійний склад гурту: Кузьма — спів, музика, тексти; Олексій Зволінський — гітари, аранжування; Костя Сухоносов — клавіші, аранжування,; Костя Глітін — бас гітара; Вадим Колісниченко — барабани, а згодом і Олена Розумна — бек-вокал. Альбом "Гламур", що вийшов 14 вересня 2006-го року, продався накладом 70 тисяч примірників.

На початку лютого 2015-го року гурт "Скрябін" та загалом всю Україну приголомшила шокуюча новина – лідер колективу Андрій Кузьменко трагічно загинув у ДТП. Тоді постало запитання, чи існуватиме гурт надалі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ