#EUKRAINE
історії українців, які повірили у свої сили та створили успішний бізнес у Європі


1+1 медіа та представництво ЄС в Україні презентували масштабний проект #EUkraine, який покликаний підтримати розвиток малого і середнього бізнесу в Україні, а також мотивувати українців прикладами успішних бізнес-історій.

Старту проекту передувало дослідження, здійснене компанією "Соціс" на замовлення 1+1 медіа, яке показало, що українці отримують критично мало інформації про можливості, які надає ЄС для розвитку малого і середнього бізнесу, а приблизно 38,7% опитаних вважають, що ЄС за безцінь скуповує український бізнес, щоб потім на ньому заробити.

Проте, як пояснює керівник відділу роботи з пресою та інформацією делегації ЄС в Україні Юргіс Вілчінскас, в Україні дуже багато талановитих людей, які хочуть почати свій бізнес, працювати за правилами, відкрито платити податки, експортувати в Європу та відкривати нові ринки.

Тому #EUkraine покликаний допомогти українцям повірити в свої сили і дізнатися про ті можливості, які відкриває для них співпраця з зовнішніми ринками. Ми пропонуємо надихальні історії успіху українців, чий бізнес вже процвітає в Європі.
ІНТЕРАКТИВНІ МАПИ
Микита та Ксенія – кияни, які декілька років тому побралися. Гроші, що подарували їм на весіллі, витратили на те, аби втілити у життя одну зі своїх ідей. Молода дружина хотіла вразити чоловіка і придумала подарунок - мапу світу зі скретч-покриттям, щоб вони мандрували і країни, які відвідували, витирали на ній. Ідею разом вдосконалили і надрукували її на пластику.

Це дозволило на мапі малювати, записувати плани, а потім їх коригувати. Своє творіння активно пропагували на виставках – українських та закордонних. Оригінальність та практичність оцінили в країнах Європи та Америки.

Український продукт нині реалізують у кількадесят країн. Щоб залишатися конкурентними, подружжя з командою продукує нові ідеї. Слідом за мапами стали випускати мотиваційні постери та мапи побажань.
ГРАНТ ЄС НА КРАМНИЦЮ
Марина і Олексій на Буковину переїхали з окупованого Сходу. Він родину вивозив із Луганська. Зачинив квартиру, майстерню, посадив дружину та двох синочків у машину і поїхав. Потім дружину з дітьми він посадив у потяг з Маріуполя, наступного ж дня після обстрілу мікрорайону Східний. Ніхто з них не знав куди їхати, єдине - подалі від війни. На новому місці вони розпочали не лишень нове життя, а й нову справу.

І Марина, і Олексій вибороли грант Європейського союзу. Марина на європейські гроші відкрила сувенірну крамничку. У ній продає те, що робить своїми руками, також реалізує й те, що творять місцеві майстрині. Олексій став робити те, що найкраще уміє: ремонтувати велику техніку – кількатонні крани.
КАРАМЕЛЬНИЙ БІЗНЕС
Олена Токар та Дмитро Пантюхін свій бізнес започаткували у Києві, а тепер дісталися Польщі, Болгарії та навіть отримали сертифікат кошерності на свої цукерки від рабина в Ізраїлі. Ці українці свою першу карамельку приготували 3 роки тому в Києві. Вони побачили в Інтернеті, як американка Марта Стюарт виготовляє цукерки, і вирішили створити й в Україні щось подібне.

На той момент такого бізнесу в Україні ще не було. "Бізнес розвивався швидко: інтернет-магазин, крамниця у Києві та Запоріжжі. Згодом їхні цукерки з'явилися на полицях у продуктових мережах та магазинах іграшок. Окремим напрямом стали і корпоративні замовлення", - ділиться з нами Олена. Коли український ринок був завойований, вони почали цукерковарити у Польщі.
СОНЯЧНА ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯ
НА БУКОВИНІ

Рустем - кримський татарин. На півострові його родина заробляла виробництвом сонячних панелей. Цю справу започаткував тато - інженер-енергетик за фахом. Після анексії Криму сім'єю переїхали до Буковини. Бо тутешні жителі чи не найперші відгукнулися на їхнє повідомлення в інтернеті, що вони самостійно збирають і продають сонячні батареї.

Буковинці масово їздять до Європи на заробітки. Вони бачать, як люди живуть там і хочуть так само пожити й тут. Однак, стати енергонезалежним в Україні недешево. Зведення власної сонячної електростанції, що на рік вироблятиме приблизно 11 тисяч кВТ, коштує 12 тисяч євро.

Щоправда, станція себе окуповує за 5-6 років. Адже в Україні діє "Зелений тариф" – це такий собі механізм, який застосовують для заохочення людей виробляти електроенергію з альтернативних джерел. Енергопостачальники зобов'язані купувати таку електроенергію. Нині це близько 5 гривень за кожен кіловат. Переконати людей, що державі щось можна вигідно продавати, для кримчан поки найтяжче.
БІЗНЕС-ІНКУБАТОР
Латвійські студенти мають можливість долучатися до так званого бізнес-інкубатора. Це організація, яка допомагає молодим латвійцям ще до завершення вишу створити власну справу. Наприклад, Єві інкубатор на цілий рік надав майстерню, де дівчина робить екологічну упаковку для продуктів.

За рік дівчина продала 3 тисячі упаковок. Крім робочого місця, інкубатор дає студентам місце, де можна спробувати продати свої продукти, а також там навчають, як зробити бізнес, розробити логотип і визначити ціну. Бізнес-інкубатор щорічно приймає 60 учасників з ідеями.

За підсумками року організатори інкубатора визначають переможців, які отримують грошовий приз, який можна використовувати тільки на розвиток бізнесу. Крім того, у Латвії існують гранти та програми, щоб в майбутньому допомогти молодим підприємцям вийти на міжнародний ринок.
УКРАЇНСЬКА КОНДИТЕРСЬКА
У КРАКОВІ

Кондитерська братів з Дніпра у Кракові вже опинилася у центрі уваги ресторанних критиків, а пересічні поляки ходять сюди, як до ювелірного бутіка. Переїхати з Дніпра до Кракова було ідеєю старшого брата Романа, молодший Сергій його підтримав.

Брати переїхали сюди у грудні, а вже навесні відкрили кондитерську. За їхніми словами, розпочати бізнес було нескладно: з тим, що в Україні називають "подоланням бюрократичних труднощів", у Польщі впоралися легко і швидко.

Головна ідея братів Шевченків – що їхні десерти мають бути вишукані і не схожі на інших, адже звиклих до різноманітних кондитерських поляків треба здивувати. Поки що вони працюють удвох без вихідних – і як кондитери, і як адміністратори, і як офіціанти.

Адже наразі не можуть дозволити собі найманих працівників. Але їхній бізнес починає набирати обертів, все більше людей проявляє до них інтерес і вони вже отримують схвальні відгуки від кулінарних критиків.
УНІКАЛЬНИЙ КІВІ
Генріх Стратон почав вирощувати морозостійкі ківі 15 років тому. Спочатку навіть учені не могли повірити, що в Україні можливо виростити такі екзотичні плоди. Проте українські ківі в змозі витримати тридцятиградусні морози, а плодоносять так рясно, що господарі роблять "зелене" варення, маринади і навіть алкоголь, щоб урожай не загинув.

Зараз у теплиці Стратона 50 тисяч саджанців ківі, частину з яких планується відправити до США, Канади і Європи, а інші – залишаться українським покупцям. Все, що потрібно для вирощування українських ківі – постійний полив і ніяких пестицидів.

Крім того, фермер вже висадив першу ківі-плантацію, плоди якої планується отримати через 4 роки. Місцеві мешканці впевнені, що українські ківі на смак не гірші від іспанських або еквадорських та цілком можуть стати візитівкою нової України.
МАНДРІВКИ
З ПОЛЬЩІ ДО УКРАЇНИ
Українка Ольга в Польщі побудувала бізнес на тому, що влаштовує туристичні тури до рідної країни. Клієнти досі називають її Олею з України, хоча у Польщу вона переїхала понад 15 років тому. Тоді ж, студентка одного з найпрестижніших польських університетів і почала знайомити поляків з Україною. Свою фірму вона відкрила разом з чоловіком.

За словами Ольги, на початку 2000-х поляки хотіли їздити до України, але їхні фірми боялись влаштовувати такі тури – через нерозвинену інфраструктуру та незнання місцевості, тому обізнана в українських реаліях екскурсовод швидко стала популярною серед мандрівників із Кракова.
ФРАНЦУЗЬКІ СИРИ В УКРАЇНІ
Бельгієць Бернар Віллєм десять років тому започаткував на Львівщині молочну ферму за європейським взірцем. Робить сири, які називає на честь місцевого села, але з французьким наголосом. І дивується, чому тут у нього так мало конкурентів.

Крім того, Бернар всі ці роки бореться з українською системою. Слова "дах" та "хабар" він вивчив одними з перших. За словами Бернара, в Україні просто немає цивілізованих інструментів для розвитку бізнесу, та й держава не підтримує своїх підприємців.

Бельгієць запевняє, що кожного місяця дістає з власної кишені мінімум 2-3 тисячі євро для інвестування у ферму: "Це дуже добре, що я маю інший ресурс, і що я можу звідти брати, тому що жодних прибутків не буде, поки вони не поміняють закон".
ХЕНД-МЕЙД ІГРАШКИ
Ще кілька років тому для Ольги це було просто хобі, на яке її надихнула донька. У подружжя Гжелецьких був власний бізнес - упродовж 20 років вони продавали у Дніпрі металопластикові вікна.

Але з настанням кризи стало складніше долати труднощі і тоді вони наважилися на кардинальні зміни – все продали в Україні і переїхали до Кракова. Тепер вони власники магазину хенд-мейд іграшок. Вести бізнес, за їхніми словами, у Польщі значно простіше.
УНІКАЛЬНІ ДЕРЕВ'ЯНІ ВЕЛОСИПЕДИ
Дедалі частіше завдяки унікальним товарам українці самі для себе створюють нішу на європейському ринку. Валерій Горбатов 15 років виготовляв меблі у Вишневому Київської області, після чого вирішив з дерева зробити собі на день народження велосипед.

Зараз його компанія представляє унікальний засіб пересування на європейських виставках. Компанія уже має партнерів у трьох європейських країнах. Вартість такого велосипеда - близько 3 тисяч євро.
УКРАЇНСЬКИЙ КОВОРКІНГ
У КРАКОВІ

Київське подружжя, яке давно в ІТ-бізнесі, поїхало до Польщі та відкрило там коворкінг-офіс. "Кожен ІТ-шник десь у середині душі замкнутий. І для того, щоб соціалізуватися і спілкуватися, вирішили зробити офіс і для себе, і для інших", - розповідає власник Ігор.

Успіх подружжя у Києві дав поштовх розвивати свою компанію й далі впевнено рухатися у напрямку європейського ринку IT-послуг. Свою фірму в Кракові подружжя відкрило через Інтернет всього за тиждень.
Made on
Tilda