У СЕРЦІ ПРИП'яТі
ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ АТОМОГРАДОМ

21 листопада 2016
Чорнобильська трагедія залишила незабутній слід у житті мільйонів людей уже не одного покоління. Вона наклала радіоактивний відбиток на територію не тільки України, а й сусідніх країн. Проте ми нарешті дочекалися визначної події - 14 листопада розпочався процес насування Арки (НБК) на об'єкт "Укриття", і вже в останні дні листопада українці зможуть побачити четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС під новим безпечним конфайментом.

Встановлення НБК зробить майданчик ЧАЕС безпечним для проведення робіт із демонтажу конструкцій, поводження з паливовмісними та радіоактивними матеріалами всередині "Укриття". Також згідно з планом ввести об'єкт в експлуатацію та розпочати роботи з демонтажу конструкцій мають наприкінці листопада 2017 року. Проектом передбачено, що нова споруда буде експлуатуватись упродовж 100 років і коштуватиме 1,5 мільярда євро.

ТСН.ua продовжує серію матеріалів, в яких ми показуємо Прип'ять та ЧАЕС такими, якими їх не бачили раніше. Ми згадуємо, яким місто було до трагедії, і яким воно є зараз. Наш другий матеріал – це своєрідна віртуальна подорож залишеним Атомоградом. Ми проїхалися Прип'яттю і зробили панорамні фото, на яких можна в деталях розгледіти центр міста та усі будівлі, які вже 30 років є символами страшної трагедії.
Хай буде атом робітником, а не солдатом
Центральна частина Прип'яті багата на висотні будівлі. Зокрема, на панорамі виділяються знаменитий "Білий Дім", дві шістнадцятиповерхівки з гербами СРСР і УРСР, а також відома тольяттінська Г-подібна дев'ятиповерхівка з написом "Хай буде атом робітником, а не солдатом".

Цей будинок, вірніше, напис з металевих букв, неодноразово був в епіцентрі уваги. Спочатку із слова "Хай" демонстративно прибрали букву "а". Потім напис взагалі розібрали, а різні жартівники викладали з літер, що лежали на даху дев'ятиповерхівки, усілякі слова. Нарешті, 2013 року дев'ятиповерховому будинку повернули його історичну назву.
Парк атракціонів
1986-го року Прип'ять вважалася сучасним містом із розвиненою та продуманою інфраструктурою. У місті було абсолютно все. На момент вибуху на ЧАЕС Прип'яті було всього 16 років. Зокрема, у місті побудували новий парк атракціонів - автодром, тир, карусель, гойдалки, колесо огляду. Урочисте відкриття планувалося на 1 травня.

Та трагедія на атомній електростанції знищила ці плани, і на гойдалках жодного разу не каталася жодна дитина. Одне з найбільш похмурих місць парку – автодром, який і зображений на панорамі. Машинки жодного разу не запускалися, і вже 30 років вони іржавіють просто неба. Вважається, що це одне з найбільш "брудних" місць Прип'яті – тут сильно фонить мох, яким заросло покриття автодрому.
Заднє подвір'я палацу культури "Енергетик"
"Енергетик" розташований поруч із центральною парковою алеєю, на нашій панорамі можна спостерігати його заднє подвір'я, а також вид на колесо огляду. "Енергетик" був побудований 1970-го року за типовим на той час в СРСР проектом. Палац культури акумулював у собі цілий комплекс споруд.

У ньому розташовувалися готель, аптека, універмаг, гастроном, кінотеатр, спортзал, бар, і, власне, будинок культури. Безпосередньо в палаці базувалася велика кількість гуртків, відбувалися вистави, концерти, виступи колективів, а вечорами - дискотека під назвою "Едісон-2".

Примітно, що у вестибюлі палацу культури є фреска, виконана в стилі соцреалізму. Саме її використали як текстуру популярної гри "S. T. A. L. K. E. R.".
Парк розваг. Вид згори
На цій панорамі можна у деталях роздивитися парк атракціонів, а також будівлі, які до нього прилягають. Оглядове колесо, певно, є одним із найголовніших символів міста й усієї Зони Відчуження загалом. Його можна побачити на багатьох світлинах, зроблених після трагедії на ЧАЕС. Колесо, так само, як і автодром, ніколи так і не працювало. Його мали запустити 1 травня 1986 року, але за п'ять днів до введення атракціону в експлуатацію сталася аварія.
Тіні дітей
На цій панорамі можна розгледіти відоме на весь світ графіті, на якому зображені тіні дітей. Таких малюнків на стінах будівель Атомограду чимало. Саме це намальоване на стіні палацу культури "Енергетик". Деякі реальні графіті можна побачити у відомих іграшках Call of Duty 4 та S.T.A.L.K.E.R. На фото також можна роздивитися зруйновані часом будівлі "Енергетика".
Центральна алея та "Енергетик". Вид згори
Прип'ять була спеціально спроектована з яскраво вираженим центром, де зосереджувалися головні споруди міста: адмінбудівлі, об'єкти дозвілля, культури та відпочинку, а також продмаги та крамниці з промисловими товарами.

На панорамі можна в деталях роздивитися палац культури "Енергетик", а також "прогулятися" центральною алеєю міста. На фото також чудово видно готель "Полісся".

Готель, до речі, має невелику кількість поверхів, проте високо здіймається над будинками навколо. Згідно з проектом, на останньому поверсі готелю планувалося кафе з літньою верандою і панорамним оглядом. Та через аварію ідея так і не втілилася в життя.

Готель був задіяний в процесі усунення катастрофи у квітні 1986 року. Тут, поруч з міськвиконкомом, де розвернувся штаб ліквідації аварії, розташовувався пост дозиметрії і базувалися солдати.

Зараз всередині готелю нічого не залишилося, крім голих стін та сміття. Предмети побуту вивезли і заховали, те ж саме сталося й з підлогою. А сантехнічне обладнання демонтували і здали на металобрухт.
Палац культури "Енергетик"
У палаці культури до аварії на ЧАЕС активно працювала місцева радіостанція, на яку міг потрапити будь-хто. В "Енергетику" була досить потужна і сучасна на той час апаратура. Просто перед входом до будівлі проводилося безліч показових змагань радіоаматорів.

"Енергетик", як і більша частина будівель того часу, був оздоблений білим мармуром, який в деяких місцях зберігся на палаці й досі, а усередині приміщень ще можна розгледіти красиво оформлені різьблені фрески.
Паркова алея та ресторан
Ресторан "Полісся" розташований на центральній площі, поруч із будинком культури "Енергетик". До вибуху на ЧАЕС ресторан вважався одним із найелітніших у місті. На панорамі можна в деталях роздивитися сучасний стан будівлі. До речі, якщо придивитися, то на ній можна побачити одне з графіті, яке з'явилося задовго після аварії.
Радіолокаційна станція "Дуга"
Загоризонтна радіолокаційна станція Дуга - радянська радіолокаційна станція для раннього виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет. Вона випромінювала сигнал, який міг бути почутий короткохвильовими радіоприймачами в усьому світі в період між липнем 1976 і груднем 1989. Це було схоже на різкий, повторюваний шум на частоті 10 Гц, що призвело до появи назви "Дятел".

Перші випробування радара Державною комісією були виконані в 1979 році. В ході випробувань було здійснено виявлення стартів балістичних ракет і ракет-носіїв зі Східного ракетного полігону США, проведена перевірка адекватності моделей за результатами виявлення попутних пусків балістичних ракет і ракет носіїв США, яка підтвердила правильність обраних модельних уявлень та технічних рішень.

За характерний звук в ефірі, що видавався під час роботи (стук), радар отримав назву Russian Woodpecker (Російський дятел). Тривалий час про секретний об'єкт "Чорнобиль-2" поряд з ЧАЕС існував міф, що це центр управління думками; одна з легенд свідчила, що тут проводилися випробування психотропної зброї (об'єкт з антенами і військове містечко не були позначені на жодній мапі). Радар також був використаний у голлівудському фільмі "Дивергент".
Автор: Марина Колесниченко
Відео: Radioactive Team ексклюзивно для ТСН.ua
Дизайнер: Віталій Фоков
Режисер монтажу: Станіслав Кваша
Читайте також: