НОВА
ДОМІВКА
ДЛЯ
САРКОФАГА


НОВА
ДОМІВКА
ДЛЯ
САРКОФАГА


29 листопада 2016 року відбулася офіційна церемонія насування на четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції нової захисної споруди. Її будівництво почалося ще 2007-го року. Спершу передбачалося, що проект буде готовий до 2012-2013 років та через брак коштів остаточні терміни завершення будівництва були невідомі.

Новий безпечний конфайнмент (НБК) був переміщений на відстань 327 метрів, щоб накрити енергоблок. Основна функція нового саркофага полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, що розташовані в об'єкті "Укриття". Конструкція має проектний термін експлуатації 100 років і обійшлася в 1,5 млрд євро.

Будівництво конфайнмента, вага якого становить 36,2 тис. тонн, здійснив французький консорціум. За допомогою конфайнмента можна повністю накрити статую Свободи або стадіон Stade de France. Що собою являє новий саркофаг, які його функції та як тривало будівництво – читайте далі.

КОРОТКА ІСТОРІЯ

Після аварії на ЧАЕС над зруйнованим реактором героїчно і в найкоротші терміни (206 днів) звели "Саркофаг" або, правильніше, об'єкт "Укриття" - споруду з бетону і металу, що прикриває розвали, які залишилися після вибуху. Її будували 90 тисяч осіб. Тоді головним завданням булу закрити, локалізувати поширення радіоактивного пилу. Оскільки це був лише запобіжний захід, над ЧАЕС мали збудувати нове "вічне" укриття.

На момент аварії всередині реактора було майже 200 тонн ядерного палива, що після вибуху перетворилося на неймовірну кількість паливовмісних матеріалів (ПВМ). На ілюстрації нижче видно обсяги радіоактивних речовин, що були всередині зруйнованого 4-го енергоблоку і види ПВМ за приміщеннями:

БЕЗПЕЧНИЙ КОНФАЙНМЕНТ

Власне, новий безпечний конфайнмент – це багатофункціональний комплекс для перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, що складається з 19 підструктур, включаючи основну - захисну споруду у вигляді арки зі спеціальною подвійною обшивкою.

А також особливі фундаменти, західну і східну торцеві стіни, нестандартні мостові крани, багатофункціональну систему вентиляції, технологічний комплекс з ділянками дезактивації, фрагментації і упаковки радіоактивних матеріалів.

НБК також має саншлюзи, майстерні, резервне електроживлення, системи протипожежного захисту, водоочисні споруди, радіаційний контроль, систему сейсмічного контролю та контролю стану будівельних конструкцій, систему зв'язку та промислового телебачення, інтегровану систему управління, інші допоміжні системи та технологічні приміщення.

Таким чином, грандіозна аркова конструкція з прогоном у 257 метрів, заввишки 109 метрів (це приблизно 35-поверховий будинок), довжиною понад 160 метрів (це півтора футбольних поля) і вагою понад 36 тисяч тонн - це лише частина складної інженерної системи НБК.

ФУНКЦІЇ НБК

Перша і основна функція НБК – обмеження радіаційного впливу об'єкту "Укриття" на населення, персонал та навколишнє середовище як в умовах нормальної експлуатації, так і у випадку аварійних ситуацій.

У разі будь-якого обвалення елементів будівельних конструкцій саркофага після того, як НБК зайняло своє проектне положення над об'єктом "Укриття", пил залишатиметься всередині арки. Це гарантовано ще однією технологічною хитрістю. Якщо подивитися на НБК в розрізі, можна побачити, що арка має дві стінки: зовнішню і внутрішню.

Річ у тім, що між цими стінками протягом всієї експлуатації НБК буде нагнітатися тепле і сухе повітря. Нагнітатися, щоб створити надлишковий тиск, який запобігає виходу радіоактивних речовин з-під арки назовні. А тепле сухе повітря – щоб запобігти утворенню конденсату і, відповідно, появі корозії на металевих деталях арки.
Друга за значенням функція НБК – створення умов для демонтажу нестабільних конструкцій об'єкту "Укриття", а також для добування і сортування ПВМ, видалення накопиченої води та інших робіт всередині cаркофага.

Це означає, що вже зараз можна буде демонтувати дах саркофага, закріпити усі нестабільні елементи, а також видалити конструкції, які можуть впасти.

Ще однією функцією НБК можна назвати фізичний захист «Укриття» від зовнішніх проникнень будь-якого типу. Причому, сюди входять як глобальні загрози землетрусу, так і просто несанкціонований доступ людей до ПВМ і радіоактивних відходів.
НБК, за запевненнями конструкторів, з легкістю витримає смерч класу 3 (такі трапляються раз на мільйон років) і землетрус інтенсивністю 6 балів за шкалою MSK 64 (такі трапляються раз на 10 000 років) і перепади температури в діапазоні від -43 до +45°С.

За наявною на сьогодні стратегією, всі радіоактивні речовини, які будуть витягнуті з-під арки, мають після певного оброблення захоронити в глибоких геологічних формаціях. І тут виникає низка проблем.

По-перше, відповідні глибокі формації в Україні треба ще пошукати. По-друге, щоб їх туди доставити з ЧАЕС, необхідно буде здійснювати їхнє транспортування в спецтранспорті дорогами загального призначення.

ФІНАНСУВАННЯ

Інженером проекту, який працював над створенням НБК є група управління проектом (ГУП) – Bechtel (США) – Bettelle Memorial (США) – ЧАЕС. Підрядником, що відповідає за проектування, закупівлі і будівництво, є спільне підприємство NOVARKA, що об'єднує 2 французькі компанії: VINCI Construction Grands Projets і BouyguesTravaux Publics.

Фінансування проекту також відбувається зі спеціально створеного Чорнобильського фонду «Укриття» (ЧФУ), а розпорядником коштів ЧФУ є Європейський Банк Реконструкції і Розвитку (ЄБРР). На інфографіці нижче можна побачити, скільки коштів Україна отримала від інших країн на реалізацію проекту. Варто зазначити, що загалом НБК обійшовся у 1,5 млрд євро. На графіку нижче показано, хто виділяв кошти:
Загальний час будівництва НБК склав 10 років. Контракт був підписаний 10 серпня 2007 року, 29 жовтня 2007 року почалися роботи, в листопаді 2016 року арку насунули на четвертий енергоблок. Протягом року там будуть проводитися фінальні роботи, герметизація, монтаж допоміжних приміщень і обладнання, а в грудні 2017 року НБК буде введено в дослідно-промислову експлуатацію.

До будівництва були залучені спеціалісти підрядних і субпідрядних організацій з 27 різних країн. Однак основний обсяг робіт виконують 2 000 українських працівників, з яких понад 1 000 постійно присутні на майданчику. Тільки 50 з них зайняті радіаційним захистом. Варто зазначати, що після введення в експлуатацію НБК залишки зруйнованого блоку попри нове укриття, як і раніше становитимуть небезпеку.
Читайте також: