СПЕЦПРОЄКТ ТСН.UA
Ведення вагітності: як і куди стати на облік та обрати свого лікаря
Якщо на тесті на вагітність ви побачили дві смужки ― вітаємо, скоро ви станете мамою, тому час замислитися, куди ставати на облік
Вагітність ― особливий та дуже відповідальний період для жінки, коли її життя повністю змінюється, а від її фізичного та психічного стану залежить здоров'я майбутнього малюка. Окрім правильного харчування, уникнення стресів та фізичної активності, протягом вагітності важливо здавати аналізи, робити скринінги та проходити обстеження. Отож не варто затягувати з першим візитом до лікаря та тим, щоб стати на облік.

А як знайти "свого" фахівця та обрати медичний заклад, з якими буде комфортно та спокійно пройти шлях довжиною у 9 місяців, допоможе розібратися ТСН.ua разом з медичною мережею "Добробут" у спільному спецпроєкті.
Чому вагітній важливо стати на облік
Жінці при надії важлива не лише підтримка рідних, а й правильне медичне спостереження за нею та розвитком дитини. Саме тому і потрібно стати на облік, під час якого жінку обстежують різні лікарі, роблять необхідні аналізи, проводять ультразвукове дослідження плоду (УЗД).
"Облік вагітності потрібен, щоб заспокоїти жінку під час відповідального періоду та зрозуміти, чи є певні ризики, що загрожують нормальній вагітності. Також облік вагітності допомагає контролювати все, що стосується дитини: спостерігати за її розвитком, кровоплином, вчасно виявляти порушення розвитку, які можливо скоригувати навіть внутрішньоутробно"
― Леся Красій, акушер-гінеколог, генетик, лікар УЗД медичної мережі "Добробут".
Спостереження також потрібне, аби розуміти прості речі:
1
Чи здорова мама і чи може вона без будь-яких профілактичних заходів йти на фізіологічні пологи?
2
Чи здорова дитина? Аби під час планування пологів передбачити необхідність палати інтенсивної терапії чи реанімації новонароджених.
3
Орієнтовну дату пологів. Не завжди пологи настають у чітко запланований термін. Вони можуть розпочатися протягом 1-2 тижнів від орієнтовної дати. Тому майбутня мама завчасно має знати все про процес пологів: як все буде починатися, що потрібно зробити, які речі взяти із собою до пологового, до чого бути готовою у перші дні після пологів.
Коли вагітній ставати
на облік
Зазвичай майбутні мами стають на облік на 9-12 тижні вагітності, але у приватних клініках це можна зробити і пізніше. До прикладу, у "Добробуті" є можливість стати на облік навіть після 22 тижня вагітності.

"Ми можемо брати на облік вагітну тоді, коли є ознаки життя у плода - тобто, коли на УЗД з'ясовуємо, що ембріон є в порожнині матки та в нього б'ється серце. Найкраще це робити до першого скринінгу (до 12 тижня). У цей період ми прораховуємо ризики хромосомних аномалій. Якщо жінка має супутні патології, важливо їх скоригувати до моменту закінчення першого триместру, скерувавши її до суміжних спеціалістів, які призначать правильне лікування", ― ділиться інформацією Леся Віталіївна Красій, акушер-гінеколог, генетик, лікар УЗД медичної мережі "Добробут".
Як обрати лікаря, оцінити його заочно та зрозуміти, що він саме той
Професіоналізм лікаря ― це спокій і впевненість майбутніх батьків впродовж усієї вагітності. У цей період варто ухвалювати чимало рішень, але вибір акушера-гінеколога є одним з найважливіших. Майбутній мамі потрібна впевненість, що вона і дитина в надійних руках, а кваліфікований лікар зможе підтримати її на кожному етапі, швидко реагувати на всі потреби та визначити наявність загрози.
На що варто звернути увагу під час пошуків:

Почитайте відгуки про лікаря, про його досвід роботи та сертифікацію.

Зверніть увагу на підходи та методики, які він використовує у роботі.
Як часто він бере участь у конференціях, курсах із підвищення кваліфікації, додатково навчається.

Чи публікується у наукових виданнях та/або викладає.
Стать. Якщо ви впевнені, що лікарю-чоловіку не зможете відкритись так, як жінці, врахуйте і цей фактор.
Водночас жінка сама вирішує, які якості вона хоче бачити у своєму лікарі. Одним потрібен суворий, а іншим ― важливо, щоб він був м'яким та по кілька разів відповідав на однакові запитання. Варто шукати спеціаліста, з яким буде комфортно саме вам і під час обстеження, і під час спілкування. Однак, як і у першому, так і у другому випадку фахівець має бути спеціалістом високого рівня з сучасними підходами, на якого можна покластися у відповідальний період.

У "Добробуті" працюють професійні акушери-гінекологи, сертифіковані міжнародним Фондом медицини плода. В Україні таких лікарів усього 40, а 10 із них наразі є саме у медичній мережі "Добробут".
"Найважливіше, щоб між лікарем і пацієнтом був встановлений гарний емоційний контакт. Повинна бути довіра та розуміння. Вагітна може поставити акушеру-гінекологу будь-які запитання, які її турбують без сорому та страху"
― Наталія Вікторівна Корх, акушер-гінеколог, лікар УЗД медичної мережі "Добробут".
Перший візит до
лікаря-гінеколога
Перший візит ― це знайомство, на якому ви складаєте свою думку про лікаря. Не бійтеся ставити запитання під час візиту, особливо, якщо чогось не розумієте чи сумніваєтеся. Передусім лікар запитує пацієнтку про її анамнез, наявність хронічних чи спадкових захворювань, які препарати вона приймає чи приймала останнім часом, чи є алергічні реакції.

Окрім розмови, лікар має оглянути пацієнтку. Відповідно до стану здоров'я вагітної, він призначає обстеження в інших спеціалістів, направляє на аналізи та за необхідності призначає ліки. Також пацієнтку направляють на ультразвукову діагностику, за допомогою якої лікар може визначити термін вагітності, виявити та попередити можливі проблеми.
"Ультразвукова діагностика дозволяє побачити, чи ембріон правильно розташований у матці. На 11-13 терміні вагітності дитина вже сформована, тому можна оцінити структуру головного мозку, серця, нирок, цілісність передньої черевної стінки, а також побачити, чи немає у дитини порушень з боку шлунково-кишкового тракту чи кінцівках. Цей скринінг ми підтверджуємо на УЗД у другому триместрі. Він буде більш детальним, адже дитина підросте, і ми можемо роздивитися її органи ще краще. У третьому триместрі вагітності ми проводимо ультразвукову діагностику, щоб оцінити ріст малечі, показники її кровоплину, чи усе добре із плацентою, анатомічні особливості дитини. Також УЗД дозволяє побачити наявність порушень розвитку, які важко розпізнати в другому триместрі. Хоча 90-95% усіх патологій ми бачимо вже в другому триместрі"
― Красій Леся Віталіївна, акушер-гінеколог, генетик, лікар УЗД медичної мережі "Добробут".
Що таке УЗД під час вагітності
Ультразвукове дослідження (УЗД) – це метод дослідження плода на різних термінах вагітності, який допомагає лікареві не лише визначити стать, але і зрозуміти, наскільки нормально розвивається майбутня дитина.

УЗД під час вагітності не супроводжується болем чи дискомфортом, не тягне за собою негативних наслідків ні для плоду, ні для самої жінки. Навпаки – це гарантія своєчасної діагностики відхилень і у здоров'ї самої жінки, і в розвитку плода. Тому відмовлятись від такого дослідження не варто – шкоди здоров'ю спричинено не буде, зате лікарі зможуть з високою точністю дати прогноз щодо перебігу вагітності, пологів та розвитку майбутньої дитини.

У "Добробуті" є не просто УЗ-діагностика, а УЗД з можливістю 3D-візуалізації плода, що особливо цінно для майбутніх батьків, оскільки на екрані або на УЗД-фото можна побачити не просто тіло майбутнього малюка, а й риси обличчя. Ці кадри назавжди дозволять зберегти такий особливий момент.
Які запитання потрібно поставити лікарю під час першої консультації:

Які препарати приймати, а які навпаки не можна приймати.

Які продукти виключити з раціону, а які додати.

Які фізичні навантаження можна робити, а від яких ліпше відмовитися.

Які загрозливі симптоми можуть з'явитися під час вагітності на малому терміні.

Коли потрібно провести перший скринінг.
Як обрати медичний заклад
Період вагітності досить тривалий ― тому медичний заклад, де майбутня мама стане на облік, має відповідати усім її потребам та вимогам сучасного життя, оскільки відвідувати його доведеться часто.

Вагітній у медзакладі має бути максимально спокійно і комфортно, а головне, щоб усі послуги можна було отримати в одному місці. Більше того, в умовах пандемії клініка має бути безпечною та доступною ― без черг та поряд із домом. Особливо, коли вагітна мешкає в столиці. Не менш важливим є медичний персонал, який там працює, ― він має бути висококваліфікованим та сертифікованим.

Усі ці перераховані фактори поєдналися у медичній мережі "Добробут", де працюють акушери-гінекологи, лікарі пренатальної діагностики та суміжні спеціалісти міжнародного рівня.

Більше того у "Добробуті" можна обрати комплексну програму ведення вагітності, де майбутня мама матиме усі послуги та якісний сервіс в одному місці.
Які програми ведення вагітності є у "Добробуті"
"Добробут" пропонує вагітним декілька програм ведення вагітності, що дозволяє кожній жінці обрати саме те, що їй потрібно. Окрім консультацій та усіх обстежень, майбутня мама отримує тут найголовніше: спокій та комфорт, зручність та економію часу.

Так, програма "Вагітність одноплідна" підходить абсолютно всім жінкам, які мають нормальну одноплідну вагітність. Вона містить не лише усі обстеження, регламентовані МОЗ України, але і школу для вагітних та індивідуальний підхід без черг із власним зручним графіком відвідування клініки.

417 наказі Міністерства охорони здоров'я України чітко прописані дослідження, які мають пройти вагітні під час нормальної фізіологічної вагітності. Зазвичай усі програми складені на основі цього наказу. Менше досліджень та аналізів не може бути. А от більша кількість досліджень за потреби може бути. Наприклад, у наказі немає обов'язкового дослідження гормонів щитоподібної залози, але вони необхідні для моніторингу стану матері та майбутньої дитини", ― говорить Леся Віталіївна Красій, акушер-гінеколог, генетик, лікар УЗД медичної мережі "Добробут".

Також у "Добробуті" є програма "Вагітність одноплідна" у разі невчасної постановки на облік", яка рекомендована вагітним, котрі стають на облік після 22 тижнів вагітності та бажають отримати ретельне обстеження під час вагітності з визначенням ризиків можливих ускладнень під час одноплідної вагітності.

"Ми обрали лише найбільш необхідні скринінгові аналізи. Найчастіше ми приділяємо увагу профілактиці прееклампсії та еклампсії (стану, коли артеріальний тиск досягає такого високого рівня, що з'являється загроза життю матері і дитини). Також є дистанційний діабет, гіпотиреоз, аутоімунні процеси ― це все може завдати шкоди для дитини. Під час ведення вагітності ми контролюємо здоров'я мами та малечі, щоб убезпечити від можливих ризиків", ― розповідає про програми ведення вагітності Тетяна Володимирівна Анікєєва, терапевт, медичний директор медичної мережі "Добробут".

Варто зазначити, що термін дії програми не 9 місяців, а один календарний рік. Проте депозит на інші медичні послуги для мами чи дитини, який залишається невикористаним, безстроковий і може бути використаний будь-коли


Додаткову інформацію про програму
"Вагітність одноплідна" ви можете отримати за телефоном контакт-центру
+38 044 495 28 88
+38 097 495 28 88

Разом із "Добробутом" ви будете у надійних руках професіоналів, що дозволить спокійно насолоджуватися періодом очікування свого немовляти.