СПЕЦПРоЄКТ ТСН.UA
Як правильно обрати постачальника газу
Розвінчуємо головні міфи, якими нас лякають
Влітку 2020-го для населення відкрився ринок газу. Відтак, мешканці квартир або приватних будинків можуть легко, швидко та зручно обрати нового постачальника газу. Причому клієнти мають право змінювати продавця блакитного палива. А все тому, що компанії можуть постійно пропонувати кращі умови, тарифи і сервіси.

Водночас українці вважають, що немає сенсу змінювати постачальника газу. Чому? Тому, що ціни на паливо у всіх компаній однакові. Або ж перейти до нового постачальника складно. Або недостатньо інформації про тарифи. Усе це – неправда. Такі думки в українців склалися тому, що багато хто не розуміє – як можна відмовитися від одного продавця блакитного палива й обрати іншого.

ТСН.ua та "Газ України" у спільному спецпроєкті вирішили розібрати ключові міфи, пов'язані з тонкощами пошуку нового постачальника газу.
Перший міф: У кожному регіоні є одна компанія, яка постачає газ
Це не так. Насправді громадяни можуть самі обирати будь-якого постачальника газу. Як це можливо?

Реформа ринку газу дала більше свободи населенню та постачальникам. Тепер компанії можуть надавати послуги, не маючи при цьому регіональної прив'язки. Зараз такий сервіс готові забезпечити близько 40 компаній по всій країні.

Давайте розберемося, як це працює. Справа в тому, що під час запуску ринку газу влада розділила функції постачальника палива й оператора газорозподільних мереж.

В результаті компанії-постачальники можуть продавати блакитне паливо для населення в усій Україні. Вони контролюють питання цін, умови поставок, різні бонуси тощо. До того ж, компанії повинні щомісяця публікувати ці дані, щоб люди могли заздалегідь обрати найцікавіший тариф.

А за всю інфраструктуру - газопроводи, тиск в мережі, облік палива - відповідають облгази. Під їхній контроль потрапили й усі питання щодо газових приладів - колонки, котли, плити. Також облгази відповідають за якість горіння блакитного палива. Для того, щоб усі комунікації працювали справно, населення окремо оплачує абонплату за розподіл газу.

Як бачимо, тепер жителі Одеси, Вінниці або Києва можуть обирати постачальника газу з будь-якого регіону. Головне, щоб ці компанії надавали клієнтам якісні послуги - низькі ціни, простий і зрозумілий сервіс, гнучку систему знижок.
Другий міф: Немає сенсу змінювати постачальника, бо ціни у всіх однакові
Ціни на газ різні у різних постачальників, що стало можливо після запуску ринкових механізмів у серпні 2020-го. Тепер, коли влада не регулює ціни на паливо, компанії-постачальники самі формують тарифи.

Як це відбувається? Все просто: компанія шукає товар за вигідними оптовими пропозиціями, укладає контракт, встановлює свою націнку та продає газ населенню.

Переконатися в тому, що компанії пропонують різні ціни на блакитне паливо для населення, цілком реально. Для цього потрібно лише дізнатися усі пропозиції постачальників газу. Згідно з законом, цю інформацію оприлюднюють у суворі терміни – фактично за 5 днів до початку місяця постачання.

Щоб дізнатися про тарифи на місяць, скористайтесь даними інформаційного ресурсу "Газправда".
Восени деякі компанії пропонують тарифи на місяць. У такому випадку ціна на паливо буде змінюватися щомісяця. Зокрема, тарифний план "Вільний" від ТОВ "ВЕК "ПАЛІВЕНЕРГО" діє від 1 листопада до 30 квітня. Клієнт сам визначає прогнозований обсяг газу, але платить за нього авансом. У такому разі вартість природного газу в межах прогнозованого обсягу (з ПДВ та без послуг розподілу) становитиме 4,92 грн за кубометр. Але за умови підключення до першого числа місяця поставки. Якщо ж користувач вибирає газ понад норму, тоді за цей обсяг платять за ринковою ціною.

Також є тарифи, які діють весь опалювальний сезон – від жовтня до квітня. На цих умовах тарифний пакет "Економний" пропонує компанія "Асканія Енерджі". В цьому випадку прогнозний обсяг газу вибирає споживач. За товар клієнт може оплатити авансом або рівними частинами. Ціна за кубометр газу складе 7,25 грн, якщо підключитесь до 25 листопада. Якщо ж замовник використовує газ понад норму, тоді за надлишки також платить за ринковими цінами.

Є на ринку й пакети, що діють для населення весь рік. Наприклад, тарифний план "Річний" від газопостачальної компанії "Нафтогаз", за яким немає передоплати і оплата відбувається щомісяця. Тариф - 5,24 грн за кубометр діє у разі підключення до 31 жовтня. Але від 1 листопада тариф зросте до 6,45 грн за кубометр, оскільки скоро зима. Хорошим бонусом буде, якщо домогосподарство витратить газу понад норму, то за цей обсяг сплачується за зафіксованим тарифом.
Третій міф: Немає жодної інформації про постачальників, які пропонують газ
Актуальну інформацію про кожну компанію-постачальника можна знайти в Інтернеті. Для цього треба вивчити сайти компаній або стежити за публікаціями в спеціалізованих медіа-ресурсах. Зокрема, корисними онлайн-виданнями експерти вважають сайти "Газправда" і "Газотека". Чим вони цікаві?

Консультаційний центр "Газправда" корисний своєю унікальною інформацією. Наприклад, тут можна знайти відповіді на питання щодо встановлення газового лічильника, отримання субсидії, перерахунку в разі отримання неякісних послуг. На сайті є повне законодавство, пов'язане з газовою тематикою. Також є бланки для оформлення різних заяв, претензій та скарг. Крім того, на можна почитати корисну аналітику щодо прогнозів вартості газ, про тарифні пропозиції постачальників, актуальні поради щодо економії.

Проєкт "Газотека" наразі працює в тестовому режимі. Але на сайті можна вивчити список пропозицій із цінами на блакитне паливо від компаній-постачальників. Щоб обрати оптимальний варіант, через функцію пошуку можна порівняти тарифні плани. Якщо знайшли цікаву пропозицію, заявку на підключення можна заповнити прямо на сайті.

Щоправда, вивчення загальної інформації про постачальників може бути недостатнім для укладення контракту, вважають експерти. Тоді варто організувати додаткову перевірку компанії. Зокрема, важливо дізнатися, чи має постачальник газу чинну ліцензію. Для цього потрібно зайти на сайт НКРЕКП, яка займається ліцензуванням компаній, зокрема для постачання газу населенню. Якщо конкретний постачальник вказаний у реєстрі ліцензіатів НКРЕКП на ринку газу - з такою компанією можна мати справу.

Та якщо після перевірки ліцензії залишилося відчуття, що не вистачає повної інформації, поспілкуйтесь із менеджерами компанії та дізнайтесь про роботу кол-центру, наявність відділення в конкретному місті, роботу сайту із можливістю отримати онлайн-консультацію. Якщо газопостачальна компанія відкрита для спілкування з клієнтами, це суттєво спростить вирішення будь-яких питань.
Четвертий міф: Щоб змінити постачальника, потрібно побігати з паперами та довідками
Насправді реформа газового ринку спростила процедуру переходу від однієї газопостачальної компанії до іншої. Тепер змінити продавця можна у кілька кроків.
Подайте заявку до обраної компанії. Для цього зверніться до центру обслуговування продавця газу або через сайт постачальника.
Отримайте від газопостачальної компанії підтвердження, що ви стали новим клієнтом.
Нова процедура зміни постачальника блакитного палива відбувається автоматично та триває від 4 до 21 днів. Тому лише за перший місяць після відкриття ринку газу цією послугою скористалися тисячі осіб.
Для зміни постачальника газу підготуйте невеликий перелік документів. Зокрема, новій компанії треба надати заяву, паспорт, ідентифікаційний податковий номер (ІПН), а також свідоцтво про право власності на житло.

Також ви можете показати останню платіжку за спожитий газ у попереднього постачальника. І пам'ятайте, що змінити компанію можна навіть тоді, коли у вас є борги.

До речі, тепер заявку з купівлі газу в новій компанії можна підписувати електронним цифровим підписом чи BankID (отримання відбувається через банк).

Щоб процедура зміни постачальника була максимально зрозумілою, давайте пройдемо цей шлях на прикладі сайту газопостачальної компанії "Нафтогаз". Для цього зайдіть на gas.ua в розділ "Стати нашим клієнтом", де перераховані умови подачі заявки в офісі або онлайн.

Якщо ви вирішили завітати до центру обслуговування клієнтів, дізнайтесь про розташування найближчого офісу. У цьому допоможе мапа на сайті з адресами регіональних відділень. Із собою візьміть документи (перелік наведено вище), у сервісному центрі скористайтесь допомогою менеджера для оформлення заявку.

Також договір із «Нафтогазом» можна заключити онлайн. Для цього треба заповнити заявку на сайті. В ній необхідно вказати прізвище, ім'я та по-батькові, ІПН, номер телефону та електрону скриньку. Крім того, потрібно заповнити дані об'єкта газопостачання (приватний будинок, квартира, літня кухня, комунальна квартира); оператора газорозподільних мереж; ЕІС-код (номер об'єкта газопостачання – в ньому містяться 16 літер та цифр). Заповнену заявку треба підписати від руки або за допомогою ЄЦП.

Готову заявку із вказаним переліком документів, які можна відсканувати або сфотографувати, відправте за вказаною адресою або онлайн.

Все! Залишилося дочекатися підтвердження від компанії і ви новий клієнт.
П'ятий міф: Змінити постачальника можна тільки в офісі газової компанії
Газопостачальні компанії постійно вдосконалюють свої сервіси. Тому в клієнтів з'являється все більше можливостей комфортно підключитися до нового постачальника. В цьому питанні хорошим прикладом можуть стати партнерські програми компанії "Нафтогаз".

Зокрема, восени "Нафтогаз" запустив партнерську програму з банком ПУМБ. В межах цього проєкту підключатися до тарифних пакетів "Нафтогазу" можна через 27 відділень банку у Львівській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Волинській, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській і Чернівецькій областях.

Для оформлення заявки потрібно прийти до відділення банку з паспортом, ідентифікаційним номером, ЕIC-кодом, документом про право власності на житло. Співробітники банку допоможуть оформити заяву на підключення до нового тарифного пакету від "Нафтогазу". Як правило, перехід на обраний контракт триває кілька днів.

Далі з новим клієнтом зв'язуються фахівці компанії-постачальника та повідомляють про початок співпраці. Коли всі процеси завершені, клієнт буде отримувати квитанції за газ вже від нового постачальника.

Також нещодавно "Нафтогаз" заявив про старт ще однієї партнерської програми із державним "ПриватБанком". Цей проєкт дозволяє підключитися до послуги через сервіс "Приват24" (веб-версія).
Процес підключення до "Нафтогазу" досить простий для клієнтів "ПриватБанку". Для подачі заявки необхідно в особистому кабінеті зайти в розділ "Послуги/Комунальні постачальники". Після цього слід вказати адресу житла, яке буде переведено на новий газовий контракт. Далі треба вибрати послугу "газопостачання" та компанію "Нафтогаз". Система запросить ввести персональні дані й EIC-код. Підписати заявку можна за допомогою SmartID.

Після цього з клієнтом зв'яжуться фахівці "Нафтогазу", щоб підтвердити перехід на новий тариф. Весь процес займе кілька днів. Далі сервіс дозволяє контролювати поставки онлайн та оплачувати послуги через "Приват24".