СПЕЦПРоЄКТ ТСН.UA
Невже газопостачальні компанії пропонують однакові тарифи та сервіс
Розвінчуємо головні міфи, якими нас лякають
Реформа ринку газу змусила багатьох українців відчути розгубленість. З одного боку, компанії пропонують різні тарифи, сервіси і бонуси. З іншого – для багатьох вони однакові. Як за цих умов зробити правильний вибір і не переплатити?

Слід пам'ятати, що постачальники природнього газу грають за правилами жорсткої конкуренції, які їм створило відкриття ринку. За таких умов компанії змагаються за кожного клієнта, пропонуючи нижчі ціни, високий сервіс і знижки.

ТСН.ua і компанія «Газ України» розібрались, які компанії працюють на газовому ринку, які тарифи і сервіс пропонують населенню.
Міф перший: Назви у компаній різні, але котел у всіх один
Зараз на ринку газу блакитне паливо українцям продають понад 40 компаній.

Зокрема, у переважній більшості поставками газу населенню займалися компанії, контрольні пакети акцій яких належать операторам газорозподільних мереж (ГРМ) і які працюють під брендом «Регіональна газова компанія» (РГК). Такі дані містяться у звіті регулятора ринку газу – НКРЕКП
Група «Нафтогаз» займає 2%. Ще 28% ринку розділяють інші фірми.

Всього газом користуються приблизно 12,5 млн побутових споживачів.

Як ми бачимо, поки на ринку є один великий гравець. І це не «Нафтогаз». Проте, реформа ринку газу сприяє тому, що клієнти починають розуміти, що вони не прив'язані до певного газзбуту та можуть самі обирати, кому платити за газ. Тепер ринок «обертається» навколо клієнта. Наступний моніторинг регулятора має показати, наскільки змінився розподіл сил на ринку.
Міф другий: У всіх постачальних компаній однакові умови продажу газу
В умовах конкуренції кожна компанія пропонує населенню свої пакети строком на місяць, пів року або рік. Ціна на газ відрізнятиметься і буде залежати від багатьох факторів – зокрема, від оптової ціни блакитного палива (вона враховує фактор сезонного коливання цін) та націнки конкретного постачальника.

Єдине, що об'єднує всі пропозиції газопостачальних компаній, – правила публікації цін на блакитне паливо. Відповідно до закону, постачальники зобов'язані сповістити своїх клієнтів про зміну ціни на газ за 5 днів до початку нового місяця поставки. З точки зору закону, якщо постачальник не анонсує ціну в цей період, вона залишається чинною і на наступний місяць.

Якщо подивитися на цінову картину листопада, то ціна збільшується через те, що це традиційне явище для опалювального сезону. Водночас, компанії по-різному підвищують ціни. На ринку є пропозиції газу по 6,33 та по 8,96 грн/куб.м. з ПДВ. Ця ціна не враховує вартість доставки.
Проаналізувати ціни постачальників можна на сайті "Газправда"
Цікавим для споживачів може стати тарифний план «Річний» від Нафтогазу, пакет діє 12 місяців. Ви як клієнт самостійно визначаєте прогнозований обсяг газу. Вартість кубометру – 6,45 грн, за умови підключення до 30 листопада включно. Оплачувати газ в рамках цього тарифу потрібно частинами. Якщо ви перевищили замовлений обсяг тарифу, доплачувати різницю будете за ціною тарифного плану.

Ринок газу відкритий три місяці і здається, що ціни постійно зростають. Але, якщо вивчити популярні тарифні пакети газопостачальних компаній, з'ясується, що середня вартість палива зросла не так вже суттєво. Згідно з даними ресурсу «Газправда», у вересні постачальники в основному пропонували газ по 4,2-6,8 грн за кубометр, а у листопаді – 4,5-7,25 грн за куб.

Це означає, що, наприклад, тариф «Річний» від «Нафтогазу» зріс на 1,21 грн – з 5,24 до 6,45 грн за кубометр. А ось тариф «Економний» від компанії «Асканія Енерджі» (розрахований на пів року) здорожчав на 1,45 грн – з 5,5 до 6,95 грн за кубометр.

Як бачимо, тримісячна динаміка зростання цін на газ підтверджує старе добре правило: «Готуй сани влітку». Чим раніше українці виберуть тарифні пакети, що діють пів року-рік, тим вигідніше буде вартість газу під час укладання контракту з постачальником.

Але, загалом, треба пам'ятати: щоб правильно обрати оптимальний тариф, потрібно детально вивчити всі пропозиції на ринку газу. Це допоможе не проґавити дійсно вигідний варіант, оскільки газопостачальні компанії можуть надати потенційному клієнту не тільки базові тарифи, але й додаткові пакети або акційні пропозиції. Обрати комфортний і вигідний тариф можна на «Газправді» та «Газотеці».

Міф третій: У всіх газопостачальних компаній однаковий сервіс
Зараз більшість постачальників робить все можливе, щоб спілкування з клієнтами було швидким та зручним. Для цього компанії мають базовий набір сервісів – сайти, чат-боти, контакт-центри.

Деякі компанії розробляють партнерські програми з великими банками країни, оскільки така співпраця дозволяє створити сучасні та зручні опції для клієнтів. Чудовим прикладом тут може стати досвід газопостачальної компанії «Нафтогаз України». Нещодавно компанія представила дві партнерських програми з банками ПУМБ та «ПриватБанк». Суть цих проєктів проста: сервіс повинен ходити за клієнтом.
Партнерська програма з ПУМБ дає можливість прийти в будь-якие з 53 відділень у Львівській, Хмельницькій, Волинській, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській, Чернівецькій, Рівненській, Одеській, Херсонській, Миколаївській областях. Там менеджери допоможуть оформити заявку на приєднання до ГК «Нафтогаз України». Головне: під час оформлення заяві важливо взяти з собою необхідні документи – паспорт, ідентифікаційний номер, право власності на житло, ЕIC-код.
Партнерська програма з «ПриватБанком» дозволяє укласти договір з «Нафтогазом» через вебверсію додатка «Приват24». Для цього потрібно зайти в один з розділів особистого кабінету, заповнити особисті дані та підписати заяву за допомогою SmartID. Коли клієнт отримає повідомлення про підключення до обраного тарифного пакету, в «Приват24» можна буде онлайн оплачувати квитанції за газ.