СПЕЦПРоЄКТ ТСН.UA
Як дізнатися всю необхідну інформацію про постачальника газу
Розвінчуємо головні міфи, якими нас лякають
Реформа ринку газу в Україні налякала багатьох українців. Згідно з оцінками експертів, найчастіше населення не знає, де шукати інформацію про газопостачальні компанії; чи необхідно за підключення до нового постачальника відмовлятися від послуг попереднього; як правильно підключатися до нового тарифу?

ТСН.ua та компанія «Газ України» у спільному спецпроєкті розвіють страхи й розкажуть, як знайти нову газопостачальну компанію, яка б відповідала високому рівню сервісу та якості послуги.
Міф перший: У кожному регіоні є одна компанія, яка постачає газ
Запуск ринку газу дозволив нам обирати постачальника блакитного палива з усієї України. Наразі є досить широкий вибір і конкуренція між понад 40 компаніями.

Після введення ринку газу стало неважливим, де ви мешкаєте, адже укласти контракт можна з будь-яким постачальником, який готовий прийняти вас, як клієнта.

Зміни на ринку газу розділили функції оператора газорозподільних мереж і продавців блакитного палива. В результаті облгази контролюють всі питання, пов'язані з газопроводом, якістю газу, обліком газових приладів. Щоби вся ця інфраструктура працювала безперебійно, і сплачується абонплата.

Своєю чергою, постачальники можуть реалізовувати паливо населенню в усій країні без регіональних обмежень. Компанії займаються формуванням тарифів, умов постачань, програм лояльності тощо. Щоб ви могли обрати найвигідніший пакет, компанії зобов'язані публікувати ціни на газ заздалегідь — до 25 числа кожного місяця.
Міф другий: Щоб змінити постачальника, треба відмовитися від послуг поточної компанії
Раніше, до реформи, треба було подати заявку до нового продавця палива. Потім споживач відмовлявся від старого контракту – для цього потрібно було сплатити всі борги й підписати додаткову угоду про припинення договору газопостачання. Також слід було надіслати новій компанії довідку про відсутність заборгованості перед старим постачальником. І лише після цього можна отримати підтвердження про перехід на новий контракт з обраною компанією.

Вся процедура займала від 20 до 150 днів. Тому недивно, що цей «квест» за два роки вирішили пройти десь 200 осіб.

Але все змінилося в липні 2020 року, коли спростили процедуру переходу від одної газопостачальної компанії до іншої.

Тепер потрібно оформити заявку до нової компанії. Це можна зробити в центрі обслуговування, у представника постачальника газу або на сайті. Під час оформлення заявки треба пред'явити документи – паспорт, ІПН, свідоцтво про право власності. Крім того, до цього переліку можна додати останню квитанцію за газ від старого постачальника. Важливий нюанс: подаватися на перехід до нової компанії можна навіть із боргами.

Коли заява готова, залишається отримати відповідь від нового постачальника про укладання контракту. У такому випадку розірвання відносин зі старою компанією відбувається автоматично.

Уся процедура зміни газопостачальної компанії займає від 5 до 21 дня. Тому не дивно, що за перший місяць реформи ринку газу такою послугою скористалися десятки тисяч осіб.

Міф третій: Немає жодної інформації про постачальників, які пропонують газ
Всі дані про газопостачальні компанії можна знайти онлайн. Допоможуть у цьому офіційні сайти постачальників, а також медіаресурси «Газотека» і «Газправда».

«Газправда» є консультаційним центром для населення. Тут можна прочитати актуальні новини та аналітику за такими напрямами: останні законодавчі зміни, оцінка тарифних планів від постачальників, рекомендації зі збереження пільг і субсидій тощо. На ресурсі вказана повна законодавча база про ринок газу. Також людям можуть стати в нагоді приклади бланків, претензій, скарг, позовних заяв до прокуратури, облгазу або НКРЕКП.

«Газотека» допоможе знайти компанію, яка пропонує найкращий тариф. Для цього в рядку пошуку потрібно вказати обсяг газу, який споживає домогосподарство щороку. Також можна відзначити чинний тариф. І тоді система підбере актуальні пакетні пропозиції від різних компаній. Ці варіанти варто порівняти й обрати оптимальний тариф. Заявку для переходу на новий пакет можна заповнити відразу ж на цьому ресурсі.
Міф четвертий: На ринку не з'являються нові постачальники
Реформа дозволила компаніям продавати блакитне паливо населенню. Тому зараз цю послугу готові надати 42 постачальники.

Адже тільки за три місяці на ринок вийшли 11 нових гравців:
  • «Paliv Energy»
  • «TAS Energy»
  • «Асканія Енерджі»
  • «Teplobud»
  • «Kresc»
  • ETG.UA
  • «Prykarpatenergotrejd»
  • «РOEK»
  • «Enera»
  • «Yasno»
  • «Megawatt».

Лідерами продажу газу стануть ті гравці, хто зможе запропонувати клієнтам найвигідніші умови — низькі ціни, постійну підтримку, зручний сервіс.

Та якщо постачальники недавно працюють на ринку газу, людям необхідно вивчити ці компанії уздовж і впоперек. Де ж знайти ключову інформацію?

Перше — можна скористатися даними, що вказані на ресурсах «Газправда» та «Газотека».

Друге — треба перевірити, чи мають новачки ліцензію, яка дає право продавати блакитне паливо. Це можна зробити на сайті НКРЕКП. І якщо газопостачальна компанія вказана в переліку ліцензіатів на ринку газу — це добрий знак.

Але щоб розвіяти будь-які сумніви, варто провести додаткове «розслідування», кажуть експерти. Для цього варто перевірити компанії через всілякі реєстри. Зокрема, корисними будуть реєстр речових прав на нерухомість, реєстр права власності, реєстр юридичних осіб. Таким чином, можна буде розібратися, яка історія у компанії, чи є у неї статутний капітал, хто є власником бізнесу тощо. Після такої перевірки, напевно, можна отримати відповіді на всі питання, що цікавлять потенційного клієнта.
Міф п'ятий: Змінити постачальника можна тільки в офісі газової компанії
Щоб укласти договір із новим постачальником газу, не обов'язково йти в офіс компанії. Подати заяву можна онлайн. Зараз така можливість є базовою для більшості компаній. А все тому, що учасники ринку розуміють: у боротьбі за споживача необхідно надавати найкращі ціни, обслуговування та програми лояльності.

Як же підключитися до нового постачальника в онлайн-режимі? Прикладом може стати сайт газопостачальної компанії «Нафтогаз України».

Для переходу на новий тариф треба зайти на сайт gas.ua і знайти розділ «Стати нашим клієнтом». Тут вказані всі умови для подання заявки в офісі або на сайті.

Щоб укласти договір з Нафтогазом онлайн, потрібно заповнити форму заяви прямо на сайті. Там необхідно вказати прізвище, ім'я та по батькові, ідентифікаційний номер, номер телефону та електронну пошту. Також потрібно відзначити, який саме об'єкт буде підключений до нового тарифу — приватний будинок, квартира, літня кухня чи комунальна квартира. Необхідно визначити й тип споживання газу — приготування їжі, підігрів води, опалення приміщень. Крім цього, слід вказати оператора газорозподільних мереж (облгаз), ЕІС-код (газовий номер споживача — містить 16 літер і цифр). У формі заявки можна вказати й додаткову інформацію: чи є пільги, чи є лічильник, який тариф кращий для підключення. Коли заява буде заповнена, документ треба підписати від руки або за допомогою електронного цифрового підпису. Важливо, якщо в будинку є декілька співвласників, то на заяві потрібні підписи усіх.

Також потрібно підготувати підтверджувальні документи. Зокрема, якщо цим питанням займається власник приміщення, тоді знадобиться паспорт, ІПН, свідоцтво про право власності. А якщо укладати новий договір із постачальником планує довірена особа, в такому випадку необхідно надати довіреність, паспорт, ІПН, свідоцтво про право власності, копію паспорта власника, копію ІПН власника. Весь цей пакет документів необхідно відсканувати або сфотографувати.

Коли заява та пакет документів будуть готові, можна відправляти їх онлайн через сайт компанії.

Майже фінал. Необхідно лише дочекатися повідомлення від «Нафтогазу» щодо підключення нового тарифу. Цей процес відбудеться автоматично. І можна не турбуватися: поставки блакитного палива надходитимуть без перебоїв. Якщо всі документи подані, а заява заповнена коректно, то перехід триває до 7 днів. Якщо є помилки чи надані не всі документи – потрібно буде чекати довше.