МІСТА-ПРИВИДИ

Під пилом, іржею та тріщинами ховаються історії людей,
які колись у них мешкали. Якщо спробувати уявити ці локації сповненими життя,
то можна відтворити абсолютно іншу реальність.
Нині минає 30 років відтоді як 26 квітня 1986 року сталась аварія на ЧАЕС. Україна та Європа досі долають наслідки цієї катастрофи. Тоді із зони відчуження навколо станції евакуювали понад 115 тисяч людей. Утім, сьогодні у 30-кілометровій зоні мешкають самосели, також починає відроджуватися знищена радіацією флора та фауна.

Живучи у великому місті, важко уявити, що натовп і тиснява бувають не скрізь. У світі існують і порожні міста, або міста-примари. Назва романтична, однак це цілком реальні об'єкти, туди навіть можна потрапити, деякі з них навіть входять в екскурсійні тури. Список таких міст вельми великий.

Одним із таких привидів є Прип'ять. Вона була побудована за 3 км. від АЕС, щоб стати домом для вчених і робітників, які працювали на станції. Проте вибух 26 квітня 1986 року призвів до катастрофи і місто вимерло. Нині воно стало меккою для туристів. Ми вирішили згадати інші міста-примари в усьому світі, такі само покинуті, як і Прип'ять.

1.

1.

ПРИП'ЯТЬ, УКРАЇНА

Прип'ять - добре відоме на весь світ місто через аварію на Чорнобильській атомній електростанції, яка сталась у 1986 році. Після вибуху в довкілля потрапило настільки багато радіації, що в Прип'яті стало неможливо жити.

Вже кілька десятків років зона відчуження вабить до себе туристів, спраглих до нових вражень. "Мертве місто" продовжує приваблювати як науковців, так і любителів гострих відчуттів та нетривіального пізнавального туризму. Колись у Прип'яті мешкало майже 50 тисяч людей.

До тридцятої річниці від дня трагедії на ЧАЕС ми підготували спецфотопроект, завдяки якому можна здійниснити віртуальну подорож до Прип'яті. Ми опублікували панорамні знімки міста-привида, які можна подивитися у режимі 360.

2.

2.

БУДИНОК КОМПАРТІЇ, БОЛГАРІЯ

Найбільший монумент в Болгарії, що розташований на горі Бузлуджа, був відкритий у 1981 році. Його будували на честь Компартії. На будівництво монумента пішло майже 7 років.

Він став своєрідним центром болгарської політики у радянський час. Але менш, ніж через десять років після падіння залізної завіси, занедбаним став і монумент, що також просимволізувало кінець режиму.

Зараз будівля порожня і розграбована, залишився лише бетонний каркас з арматурою. Дехто не покладає зусиль відновити монумент, але поки що це не вдається через занадто високу ціну, яку уряд країни не готовий заплатити.

3.

3.

ОСТРІВ ХАСІМА, ЯПОНІЯ

Острів Хасіма - один з 505 безлюдних островів префектури Наґасакі. На острові досить довго вівся активний видобуток вугілля. У 1960 році населення Хасіми становило 5267 жителів. Це було найбільш густонаселене місце на планеті.

Проте в середині ХХ століття перехід світової економіки з вугілля на нафту вдарив по промисловості Японії і в 1974 році було оголошено про закриття вугільних шахт Хасіми.

Після цього острів залишили його мешканцям. Нині Хасіма порожня і відома своїми покинутими будівлями, а ще стіною, що відгорожує їх від моря. Подорожі до цього острова були заборонені, проте останнім часом екскурсії відкриті.

4.

4.

КОЛМАНСКОП, НАМІБІЯ

Колманскоп - місто-привид у пустелі Наміб у південній частині Намібії. Селище з повною інфраструктурою з'явилося в 1900-х роках. Місцевість стала відкриттям після того, як тут були знайдені алмази. Організувати містечко на "злачній" території спало на думку німецьким шахтарям.

Вони переїхали сюди і досить тривалий час тут жили і працювали. Однак після першої світової війни родовища алмазів поступово вичерпалися, і всі почали роз'їжджатися, а Колманскоп поступово перетворювався на привида.

Вже майже 30 років місто підтримують у непоганому стані. Але туристам сюди так просто не потрапити - треба купувати спеціальний дозвіл та їхати організованими групами з Людеріца.

5.

5.

ОЛІМПІЙСЬКЕ МІСТЕЧКО, САРАЄВО

Спортивне містечко було побудоване під XIV зимові Олімпійські ігри, які відбувалися в 1984 році в Сараєві. Проте, менш ніж через десять років після закінчення ігор, країну спіткала війна. Під час боїв більшість олімпійських об'єктів була повністю зруйнована.

За 30 років більшість з них вже ніколи не використовувалися і вони стали занедбаними. Наприклад, під час війни бобслейна траса служила сербам артилерійською фортецею.

Зараз вона перетворилася на "полотно" для творчості вуличних художників. Глядацькі трибуни поросли травою, а величні бетонні конструкції порізали тріщини.

6.

6.

КРАКО, ІТАЛІЯ

На півдні Італії є невеличке середньовічне місто-привид Крако. Воно розташоване неподалік від затоки Таранто. Дата заснування міста - приблизно 1060 рік. Як і багато інших міст того часу, Крако існувало за рахунок сільського господарства.

Це місто пережило чуму сімнадцятого століття, розбій і хаос дев'ятнадцятого, масову еміграцію за океан на початку двадцятого і кілька землетрусів в його середині.

Після них виявилося, що скеля, на якій стоїть місто, поступово руйнується, тому люди залишили Крако і нині воно безлюдне.

7.

7.

ЦЕНТРАЛІЯ, США

Централія була заснована в 1841 році. Жили тут загалом шахтарі. Більше 100 років тут вирувало життя, а потім поклади вугілля під містом несподівано загорілися. Спроби загасити вогонь не вдалися, протягом двох десятиліть під землею тліло вугілля.

Чадний газ, що висів над районом, робив проживання в Централії дуже некомфортним, почастішали отруєння. Тривогу забили, коли на бензоколонках став загорятися бензин, а місто почало провалюватися під землю. Гасити підземну пожежу в маленькому місті економічно невигідно, дешевше всіх переселити.

Будинки жителів, які виїхали, одразу знесли. Зараз в місті мешкає менше тисячі осіб, головним чином священики. Вогонь все ще бушує під землею, і за прогнозами експертів горіти пласти будуть ще 250 років.

8.

8.

ВАРОША, КІПР

Не так давно це місто було звичайним приморським курортом. Однак у 1974 році його окупували турки. Місцеві жителі покинули Варошу в надії повернутися після врегулювання конфлікту. Однак ця проблема досі не вирішена, і місто залишається порожнім.

Фешенебельні готелі занепадають, на покинутому узбережжі розплодилися морські черепахи, котрі занесені до Червоної книги. Місто обнесене колючим дротом, і входити туди дозволяється тільки персоналу ООН.

Проте влада двох частин Кіпру ведуть перемовини про те, щоб відродити занедбані міста як курорти і планує побудувати кілька суперсучасних готельних комплексів.

9.

9.

САН ЖІ, ТАЙВАНЬ

Місто на півночі країни. Воно проектувалося як курорт для заможних людей. Однак внаслідок численних нещасних випадків на будівництві зведення міста було призупинено.

Звісно, нестача коштів для подальшого будівництва призвела до того, що майже побудоване місто було покинуте. Навколишні мешканці вірять, що тут живуть привиди тих, хто загинув під час будівництва.

Це нібито не дозволяє владі знести місто через острах помсти з боку духів. Насправді ж нікому не потрібна така трата державних коштів.

10.

10.

ДЕТРОЙТ, США

Детройт не можна назвати покинутим містом, проте в ньому пустують цілі квартали: занедбані хмарочоси, зруйновані театри, розорене елітне житло. Місто прийшло до такого стану в 60-х роках, після расових бунтів.

Найсильніший із них відбувся 23 липня 1967 і тривав три дні. Справа закінчилася введенням військових, було спалено більше 2000 будівель, близько 500 людей постраждали. В результаті біле населення Детройта стало перебиратися в інші міста.

Криза автомобільної промисловості в 80-х роках ще більше погіршила становище. В останні кілька років триває відновлення міста, проте дуже повільними темпами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ