БОМБИ, ЩО ЗМІНИЛИ СВІТ
__________________

ХІРОСІМА ТА НАГАСАКІ 70 РОКІВ ПОТОМУ
Під час Другої світової війни 6 серпня 1945 року о 8.15 ранку бомбардувальником США B-29 "Енола Гей" було скинуто атомну бомбу на Хіросіму. Близько 140 000 людей загинули під час вибуху і померли протягом наступних місяців. Трьома днями пізніше, коли Сполучені Штати скинули ще одну атомну бомбу на Нагасакі, було вбито близько 80 000 осіб. 15 серпня Японія капітулювала, поклавши цим кінець Другій світовій війні.

Досі бомбардування Хіросіми й Нагасакі залишається єдиним випадком застосування ядерної зброї в історії людства. Уряд США вирішив скинути бомби, вважаючи, що цим пришвидшить закінчення війни, і не буде необхідності у веденні тривалих кривавих боїв на головному острові Японії. ТСН.ua вирішив згадати, як відбувалася ядерна атака на японські міста 70 років тому, відновивши хронологію та показавши фото тих трагічних днів.
Бомбардування Хіросіми
Бомбардування Нагасакі
Про що писали газети
Провідні видання світу 6 серпня 1945 року вибухнули кричущими заголовками про початок ядерної атаки на Хіросіму. Так, британська газета Daily Express цього дня вийшла під заголовком "Бомба, яка змінила світ". Американське видання PM Daily вийшло під назвою "Найграндіозніша історія століття: Атомна бомба розпочала нову еру". Водночас, найвідоміша американська газета The New York Times вийшла під пропагандистським заголовком "На Японію скинуто першу атомну бомбу; ракета еквівалентна 20 000 тонн тротилу; Трумен попереджає ворога про "дощ розорення"". З такою ж риторикою був витриманий і заголовок першої шпальти San Francisco Chronicle - "По Японії вдарила атомна бомба – найпотужніша зброя в історії! Токіо заявляє про серйозні руйнування".
Маловідомі факти
Ядерна атака знищила дві третини жителів Хіросіми. У 1942 році його населення становило майже 420 тисяч осіб. Після 6 серпня 1945, коли в небі над містом спалахнуло 20-кілотонне "сонце", з них залишилося в живих лише 137 тисяч. В атомному вогні загинули практично всі чиновники та військові, що перебували саме в центрі міста. В тому числі і мер Хіросіми Авая Сенкіті.
~
Після капітуляції Японії американці намагалися занизити реальне число загиблих під час бомбардування Хіросіми. Згідно з даними, опублікованими в лютому 1946 року, з 306 545 жителів Хіросіми постраждали від вибуху 176 987 осіб. Загинуло і зникло безвісти 92 133 людини, важкі поранення отримали 9 428 осіб і легкі поранення - 27 997 осіб. Проте в цей список не ввійшли солдати і офіцери японської армії, а також ті, хто пізніше помер від променевої хвороби. Також експерти вважають, що і початкові цифри були серйозно занижені.
~
Американський крейсер "Індіанаполіс" під командуванням 46-річного капітана Чарльза Маквея, який таємно доставив атомну бомбу "Малюк" на Тініан (один із Маріанських островів) просто з Лос-Анджелеса, на зворотному шляху був знищений. З 1 200 осіб екіпажу і пасажирів вижили близько 300. Причому багато хто загинув від зубів акул. Крейсер, що йшов на острів Гуам, був торпедований японською субмариною "I-58" під командуванням капітана 3 рангу Мотицура Хасімото. Причому атакований американський корабель, імовірно, був двома "кайтенами" - керованими підводними човнами, морськими аналогами відомих "камікадзе". Капітан Маквей вижив, був відданий під суд, звинувачений у злочинній недбалості та звільнений з флоту США. Але пізніше реабілітований. А капітан Хасімото після війни повернувся в рідну Японію, працював на торговому флоті, а до старості – бонзою в синтоїстському храмі. Обидва моряки померли в 1958 році.
~
Літак, із якого було скинуто на Хіросіму атомну бомбу, його командир полковник ВПС США Пол Тіббітс назвав "Енола Гей", на честь своєї матері. А корпус "малюка", кількома годинами пізніше забрав життя сотень тисяч японців, був списаний написами, на зразок радянських - "На Берлін!" - на снарядах і бомбах, відомих за військовими фотографіями. Причому один із написів був залишений моряками загиблого кількома днями пізніше крейсера "Індіанаполіс".
~
~
Основною ціллю другого американської ядерного бомбардування була Кокура, запасною - Нагасакі. Однак через технічних неполадки бомбардувальника, дісталося лише Нагасакі. Крім Хіросіми й Нагасакі, були й інші "претенденти" на атомне бомбардування. Наприклад, Кокура, Нігато і навіть так зване "місто тисячі храмів" Кіото. До речі, останній пункт зі списку був викреслений буквально в останні дні перед початком операції. Врятував древнє місто експерт із Японії, колишній посол США, професор Едвін Рейсхауер.
~
Людей, які вижили після атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі, японці називають "хібакуся", що означає "ті, хто зазнав наслідків вибуху". Попри те, що уряд надає їм всіляку підтримку і вони отримують спеціальну грошову допомогу, ставлення в суспільстві до них неоднозначне. І самі "хібакуся" і їхні діти відчувають проблеми з прийманням на роботу. З ними також неохоче вступають у шлюб, побоюючись народження дітей з відхиленнями. Багато японців досі вірять, що променева хвороба є спадковою.
~
Символом жертв атомного бомбардування став паперовий журавлик-оригамі. Їх щороку приносять у Дні пам'яті в парки миру, створені в Хіросімі та Нагасакі. Початок цієї історії - трагічний. Традицію заклала 12-річна Садако Сасакі. 6 серпня 1945 року дівчинці було всього два роки. Її будинок був повністю зруйнований вибухом, але сама вона не отримала опіків або поранень. Проте її все ж таки не оминула доля рідної Хіросіми - разом із матір'ю вона потрапила під радіоактивний дощ. У 1954 році їй був оголошений вирок - "лейкемія", яку в Японії називали атомною хворобою. Лікарі сказали, що надії на одужання немає, але Садако Сасакі продовжувала сподіватися. І вирішила втілити в життя викладене в старовинній японській казці, де говорилось, що найзаповітніше бажання людини, яка складе тисячу журавликів-оригамі, буде виконане. За легендою, дівчинка зуміла скласти всього 644 журавлики. Її друзі закінчили за неї роботу, і вона була похована разом із паперовими фігурками. Перший пам'ятник Садако Сасакі з паперових журавликів в руці був відкритий в Японії в 1959 році. Сьогодні пам'ятники дівчинці встановлені в багатьох містах світу. В тому числі, і в США.
Протистояння США та Японії
Після бомбардування
На верхньому фото показано, як місцеві жителі проходять повз міст Аіоі в Хіросімі після атомного бомбардування. Фото було зроблено в жовтні 1945 року. Нижнє фото показує це ж місце 28 липня 2015 року. (Фото Reuters)
На верхньому фото - вижена вибухом дорога через міст Yorozuyo після бомбардування Хіросіми. Це місце було розташоване за 860 метрів від центру вибуху. На нижньому фото – це ж місце 29 липня 2015 року. (Фото Reuters)
Верхнє фото показує зруйнований Виставковий центр Торгово-промислової палати Хіросіми після бомбардування, Нині він називається Меморіал миру. Нижнє фото було зроблене 28 липня 2015 року. (Фото Reuters)
Верхнє фото показує зруйнований Виставковий центр Торгово-промислової палати Хіросіми після бомбардування, Нині він називається Меморіал миру. Нижнє фото було зроблене 28 липня 2015 року. (Фото Reuters)
Колаж показує зруйнований Виставковий центр Торгово-промислової палати Хіросіми після бомбардування, який нині називається Меморіал миру (ліворуч), а також людей, які прогулюються по мосту Aioi у Хіросімі. Верхнє фото зроблене в жовтні 1945, нижнє – у липні 2015. (Фото Reuters)
Верхнє фото показує південну стіну Собору Уракамі, який був зруйнований в результаті атомного бомбардування Нагасакі. На нижньому - цей же собор, тільки вже відбудований. Фото зроблене 31 липня 2015 року. (Фото Reuters)
Верхнє фото показує руїни Медичного коледжу Нагасакі. Нижнє фото - те саме місце у 2015 році. (Фото Reuters)
На верхньому фото зображені руїни Національної школи Shiroyama в Нагасакі. Нижнє фото – те ж саме місце 31 липня 2015 року. (Фото Reuters)
Верхнє фото показує руїни Собору Уракамі в Нагасакі одразу після бомбардування. На нижньому фото зображено відновлений собор. Фото зроблене 31 липня 2015. (Фото Reuters)
На верхньому фото - вижена вибухом дорога через міст Yorozuyo після бомбардування Хіросіми. Це місце було розташоване за 860 метрів від центру вибуху. На нижньому фото – це ж місце 29 липня 2015 року. (Фото Reuters)
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ