КОРИСНІ ЗВИЧКИ З MASTERCARD
Розвінчуємо міфи: вся правда про безконтактні оплати
ТСН.ua та Mastercard продовжують серію матеріалів про корисні фінансові звички. Сьогодні поговоримо про корисну звичку №3 – платити безконтактно.

У 2011 році вперше в Україні покупку в магазині оплатили безконтактною карткою Mastercard. І це стало початком справжньої «безконтактної» революції. Сьогодні все частіше можна побачити, як хтось просто підносить картку, смартфон чи інший гаджет до термінала, і все – покупку оплачено.

Однак існує безліч міфів та легенд про те, що шахраї, озброївшись платіжними терміналами, можуть викрасти ваші гроші просто у метро. У цьому матеріалі розберемося, наскільки правдиві подібні легенди.
Jerry Heil
Українська співачка
«Знаєте, де семеро одного чекають? На касі, коли цей один (або одна 🤔😳) забув зважити фрукти! І ось ти в стресі біжиш, обіцяєш повернутися за 30 секунд, а за вагами стоїть дядько, який не може знайти, де ті огірки на екрані. І от ти йому допомагаєш, далі важиш своє, біжиш назад цілу вічність, пробираєшся через натовп, який вже пахне сіркою і ось-ось вибухне! Хтось вже відкриває рот, щоб розказати тобі, що ти за людина, а ти ОП! І швидко розрахувалася безконтактно. Конфлікт нівельовано!

Пам'ятаю, як вперше пройшла в метро, просто доторкнувшися до турнікету ТЕЛЕФОНОМ. З того часу життя поділилося на «БЛІН Я ЗАБУЛА ГАМАНЕЦЬ» та «ЛОЛ ДОБРЕ, ЩО ГАМАНЕЦЬ НЕ БРАЛА»

В основі таких платежів лежить технологія безконтактної оплати Mastercard. Раніше ця технологія називалася Mastercard PayPass, саме тому іноді ви все ще можете почути в магазинах фразу «буду платити ПейПасом».





Якщо 9 років назад безконтактною була лише картка, то сьогодні оплачувати покупки можна і різними гаджетами, що підтримують, так звану, технологію NFC - бездротова передача даних на невеликих відстанях. Це і смартфони (як на операційній системі Android, так і на iOS), смарт-годинники (наприклад, Apple Watch та Garmin) і навіть фітнес-браслети (Mi Smart Band 4 NFC). Такі оплати здійснюються за допомогою цифрових гаманців на цих гаджетах: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay та Mi Pay.
Юрій Батхін
Віце-президент з розвитку бізнесу Mastercard в Україні та Молдові
«Раніше українці обирали між готівкою і карткою. Сьогодні ж все частіше вибір стоїть між безконтактною карткою і смартфоном. Максимальна зручність і простота NFC-платежів зробили свою справу, і сьогодні оплати гаджетами – один із улюблених способів розрахунку серед українців. Фактично, кожна друга безконтактна оплата за картками Mastercard здійснюється смартфоном або іншим NFC-гаджетом. Така популярність технології дозволила Україні стати однією зі світових країн-лідерів за кількістю NFC-оплат гаджетами з картками Mastercard – смартфонами, годинниками, браслетами тощо»

Чому безконтакт?
1
Це зручно. Смартфон чи смарт-годинник зазвичай знаходяться під рукою, тому вам навіть не треба витрачати час на пошук гаманця з картками.
2
Це швидко. Оплата проходить майже миттєво. Безконтактна оплата до 10 разів швидша, ніж інші види розрахунків. Для невеликих покупок не треба вводити ПІН-код, тому розраховуючись, наприклад, за чашку кави чи пляшку води, вам не треба витрачати зайвий час на введення ПІН-коду й затримувати чергу в кафе чи магазині.
3
Це безпечно. Безконтактну картку чи гаджет не треба передавати в руки іншим людям, ви повністю контролюєте процес оплати. Взагалі контакти з людьми та предметами під час безконтактних розрахунків мінімізовані, що є чи не найважливішою перевагою сьогодні.
4
Це доступно. Безконтактні оплати доступні всюди, де є безконтактний термінал. Це кафе і ресторани, АЗС, супермаркети, магазини, транспорт та розваги. Такі термінали позначено безконтактним символом, і їх в Україні вже близько 90%.
Багато з нас вже не можуть уявити своє життя без безконтактних оплат смартфоном чи іншим гаджетом. Однак, все ще існують ті, хто сумнівається у безпечності таких оплат. Тому пропонуємо розібратися з найпоширенішими міфами.
Розвінчуємо міфи про безконтактну оплату
Міф 1. Шахрай може вкрасти гроші з безконтактної картки, непомітно піднісши термінал, наприклад, у метро.
Це неправда. Для того, щоб безконтактна оплата спрацювала, треба створити ідеальні умови: відстань між карткою й терміналом має бути до 4 см. Тобто хтось має впритул наблизитися до вас, точно знати, де ви тримаєте картку, і цьому не мають заважати сторонні предмети. До того ж, для реєстрації торгового термінала треба надати банку низку документів і підписати договір з обслуговування. А викрадати гроші за допомогою зареєстрованого в банку термінала – це як красти з відкритим паспортом у руках.
Міф 2. Якщо хтось вкраде мій смартфон із NFC, то зможе здійснювати покупки з моєї картки без перешкод.
Це неправда. Оплата смартфоном ще безпечніша, ніж безконтактна оплата карткою. Сьогодні смартфони захищені не тільки паролями, а й біометрією: зчитуванням відбитків пальців, Face ID. Навіть якщо шахрай викраде ваш телефон, він не зможе нічого оплатити, адже для цього треба підтвердити оплату за допомогою біометрії або пароля. Для того, щоб максимально себе захистити, обов'язково встановлюйте надійні паролі до своїх гаджетів, і ваші гроші будуть у безпеці.
Міф 3. Якщо випадково провести безконтактною карткою чи смартфоном над терміналом двічі, гроші спишуться кілька разів.
Це неправда. Насправді одразу після першої оплати термінал на касі блокується. Щоб відбувся ще один платіж, касир повинен ініціювати нову оплату. Тому випадково оплатити товар у магазині двічі неможливо.
Міф 4. Шахрай може викрасти дані моєї картки під час безконтактної оплати.
Це неправда. Безконтактна оплата передбачає, що ніхто, окрім вас, не матиме жодного контакту з вашою карткою, смартфоном чи іншим гаджетом. Ви повністю контролюєте весь процес оплати. Крім того, під час безконтактної оплати жодна інформація про картку не передається. Усі дані зашифровані. Для кожної окремої операції створюється одноразовий унікальний код (токен), що передається між карткою і терміналом. Цей код не відображає ані номер рахунку, ані номер картки, ані залишок коштів, ані ПІН-код тощо.
Тренуйте #кориснізвички з Mastercard.