Все, що потрібно
знати про мобілізацію

Зі стартом четвертої хвилі мобілізації багатьох українців бентежить, наскільки вона законна, хто підпадає під призов, що буде, якщо "відкосити" тощо. Крім того, чимало питань в українців виникає ще й через те, що Росія усіляко намагається завадити поповненню лав української армії. В соцмережах з'являється величезний масив продиктованої Кремлем інформації, націленої на зрив мобілізації в Україні. Відтак постала необхідність розібратися у питанні. ТСН.ua проаналізував усі наявні на часі дані та пропонує вашій увазі все, що потрібно знати про мобілізацію в Україні.
НАВІЩО ПОТРІБНА МОБІЛІЗАЦІЯ
Четверта хвиля мобілізації пройде у всіх регіонах України, окрім тих територій, які тимчасово не контролюються Києвом. Але якщо на окупованих територіях знайдуться добровольці, які б хотіли стати на захист держави, їм теж можна буде брати участь у мобілізаційній кампанії.

Вона відбуватиметься у три етапи. Перший відбудеться з січня по квітень і триватиме 90 днів. За цей період планують мобілізувати 50 тисяч осіб. Другий етап розпочнеться у квітні і завершиться у червні. Триватиме 60 діб, а призвати планують 13,5 тисяч людей.
Останній третій етап відбудеться з червня по серпень 2015 року і також триватиме 60 днів. Мобілізувати планують 40 тисяч осіб. Загалом заплановано призвати близько 104 тисяч осіб. Це необхідно, щоб здійснити ротацію солдатів у зоні бойових дій і створити військовий резерв.

У Генштабі запевняють, що військові пройдуть підготовку перед відправкою в зону АТО і будуть забезпечені усім необхідним, а також отримуватимуть збільшену в два рази зарплату, яка на даний момент виплачується представникам Збройних Сил України.
КОГО МОБІЛІЗУЮТЬ

Згідно із законодавством, під мобілізацію можуть потрапити військовозобов'язані чоловіки віком від 25 до 60 років та жінки віком від 25 до 50 років. Однак, у Генштабі говорять про призов від 20 років. При цьому жінок будуть мобілізувати лише за потреби за кваліфікаційним рівнем.

У Генштабі ЗСУ також зазначили, що під час наступної черги будуть мобілізовані практично такі ж категорії, як і минулого року: громадяни, які за станом здоров'я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність.

Відтак, армія потребує фахівців механізованих військ – танкістів, артилеристів; фахівців протиповітряної оборони, зв'язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби та техніків різних напрямків.

Міністерство оборони обіцяє, що мобілізація в регіонах буде пропорційною. Будуть запрошувати чоловіків до військкоматів навіть зі звільнених міст та містечок Донецької та Луганської областей.
КОГО МОБІЛІЗАЦІЯ НЕ ЗАЧЕПИТЬ
Від мобілізації звільнені кілька категорій громадян. Серед них: непридатні за станом здоров'я; студенти денної форми та аспіранти; священослужителі, які обіймають посаду в зареєстрованих релігійних організаціях; батьки трьох і більше дітей віком до 18 років; люди, котрі зайняті постійним доглядом за недієздатними родичами та "заброньовані" підприємствами люди.
Мешканці окупованих територій Донецької, Луганської областей та Криму також не підлягають обов'язковій мобілізації. Звідти до війська братимуть лише добровольців. Для цього вони самостійно мають звернутися до найближчого військкомату на українській території і заявити про своє бажання бути мобілізованим.

Водночас, згідно з обіцянками президента, у зону АТО не відправлятимуть солдатів-строковиків. Нагадаємо, що цього року в Україні планують відновити призов до армії військовозобов'язаних віком від 20 до 27 років. Саме із них і буде формуватися резерв ЗСУ.
ВІЙСЬКОВА ПІДГОТОВКА
І ЗАРПЛАТА
Військові чиновники обіцяють, що мобілізовані під час наступної хвилі обов'язково пройдуть спеціальне навчання і непідготовленими у зону АТО ніхто не піде. Військова підготовка проводитиметься у три етапи.

Перший – загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів та солдат, яка включає медичну, тактичну, вогневу та інженерну підготовку; другий – фахова підготовка за спеціальністю тривалістю 26 діб; третій – проведення бойового злагодження у підрозділах терміном до 15 діб.
Чиновники запевняють, що не залишать солдатів четвертої хвилі голими й босими. Зокрема, дякуючи гуманітарній допомозі з Канади, вже є майже все необхідне із одягу: куртки, берці й утеплені штани нового зразку. Також проводяться заходи щодо накопичення необхідних запасів та оснащення.

Згідно з постановою Кабінету міністрів, військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в АТО і військових конфліктах, передбачена виплата в двократному розмірі грошового забезпечення, у трикратному розмірі - грошове забезпечення військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях з моменту оголошення воєнного часу.
Також в Міноборони інформують, що за кожну добу безпосередньої участі військовослужбовця в бойових діях він буде отримувати тисячу гривень. Крім того, відповідною постановою Кабміну для бійців АТО ввели додаткові винагороди.

Так, за знищення автомобіля винагорода складає 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. грн.); танка – 40 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн); реактивної системи залпового вогню – 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн); бойового літака - 100 мінімальних заробітних плат (121 тис. грн).
ПЕРЕТИН КОРДОНУ
У Генштабі заявили, що військовозобов'язані мають мати довідку з військкомату не лише для виїзду за кордон, а й для виїзду за межі адміністративних районів. За словами Володимира Талалая, чинним законодавством в умовах, коли в державі оголошена мобілізація, військовозобов'язані не мають права залишати місце проживання без дозволу відповідного районного військового комісара.

"Військовозобов'язаний, який в умовах, коли в державі проводиться мобілізація, має намір покинути місце проживання і виїхати за межі адміністративного району, він повинен про це повідомити районного військового комісара і отримати дозвіл... Це не обов'язково виїзд за межі державного кордону. Навіть переміщуючись територією держави", - заявив Талалай.
Довідку з військкомату потрібно мати і при тимчасовому переміщенні за межі адмінрайонів. Проте таку довідку не потрібно отримувати, якщо військовозобов'язаний виїжджає за межі свого адмінрайону "на день-два". Мінімальні терміни для виїзду поки остаточно не визначені й будуть врегульовані найближчим часом на виконання указу президента України № 40/2015.
УХИЛЕННЯ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ
Захист Батьківщини від агресора є конституційним обов'язком українців (стаття 65 Конституції України). Однак не всі військовозобов'язані мають бажання служити, тим паче відправлятися у зону АТО. Наслідки за ухилення від служби прописані у кількох статтях Адміністративного та Кримінального кодексів України, отже порушник може як відбутися штрафом, так і сісти за ґрати.


КОДЕКС ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ
ПРАВОПОРУШЕННЯ УКРАЇНИ

Стаття 210. Порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про загальний військовий обов'язок і військову службу:

- За неявку до військкомату без поважних причин або несвоєчасне подання відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 85-119 грн. За повторне порушення протягом року можуть стягнути від 170 до 255 грн.
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:

- Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі 170-510 грн, а на посадових осіб - 510-1700 грн. Повторне таке порушення протягом року збільшує штраф до 510-1700 грн для громадян та 1700-5100 грн для посадовців. Також передбачено штрафи у розмірі 17-51 грн за умисне зіпсуття або втрату військових документів і до 17 грн за неявку у військкомат для приписки до призовної дільниці.


КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС
УКРАЇНИ

Стаття 335. Ухилення від призову на строкову службу

- карається обмеженням волі на строк до 3 років.
Стаття 336. Ухилення від призову за мобілізацією

- карається позбавленням волі на строк від 2 до 5 років.
ЯК РОСІЯ ХОЧЕ ЗІРВАТИ МОБІЛІЗАЦІЮ
Призов українських військових в армію виявився настільки явною загрозою для агресивної Росії, що в бій проти мобілізації кинули головне розвідувальне управління при Генштабі РФ. Українців все активніше закликають опустити руки й відкосити від армії.

У соцмережах ширяться десятки антивоєнних відео, а тих, хто їх розповсюджує - сотні. Творці ботів не надто переймаються навіть елементарними правилами української мови: у більшості на сторінках антивоєнна риторика співіснує з паплюженням Майдану, "хунти" та українських генералів і з "офіційними" новинами терористичних республік.

Це називається інформаційно-психологічною операцією, скорочено - ІПСО. Джерела твердять, що над зривом мобілізації в Україні працюють дві групи ІПСО головного розвідувального управління при Генштабі Росії.
Спеціалісти твердять, що операція зі зриву мобілізації буде поділятися на декілька етапів. Зараз - перший, активних користувачів інтернету переконують, що існує логічний зв'язок між поганим командуванням, діями олігархів та проблемами на фронті. Читач повинен дійти висновку, що не хоче захищати таку Батьківщину, і перейти до активної протидії мобілізації.

Наступним етапом кампанії зі зриву мобілізації можуть стати організовані виступи так званих солдатських матерів і тиражовані п'ятою колоною проросійських ЗМІ повідомлення про похорон бійців та знущання над ними в полоні.
ЩО ЩЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ
Через ажіотаж навколо питання мобілізації, прес-служба Генштабу створила в соцмережі spring.me спеціальну сторінку, де оперативно відповідає на всі питання українців стосовно призову. Також там можна вирішити нестандартну ситуацію чи просто перестрахуватися. Сторінка була створена через посилену інформаційну атаку з боку Росії, яка усіляку намагається зірвати мобілізацію в Україну.

FAQ

ТСН.ua також підготував спеціальний довідник із найбільш розповсюдженими питаннями та відповідями, які стануть вам у нагоді (щоб прочитати відповідь, натисніть на питання).

1. Чи законна мобілізація?

Мобілізація законна. Закон "Про оборону України" у 4-й статті допускає оголошення мобілізації не лише у разі війни, а й у разі загрози нападу на Україну.

2. Ключові моменти четвертої хвилі мобілізації

Нова, четверта хвиля мобілізації стартувала в Україні 20 січня. За 210 днів, які буде тривати мобілізація, заплановано призвати близько 104 тисячі осіб. Це необхідно, щоб здійснити ротацію солдатів у зоні бойових дій і створити військовий резерв.

3. У скільки етапів відбуватиметься четверта хвиля мобілізації?

Четверта хвиля мобілізації відбуватиметься у три етапи. Перший етап відбудеться з січня по квітень і триватиме 90 днів. За цей період планують мобілізувати 50 тисяч осіб. Другий етап розпочнеться у квітні і звершиться у червні. Триватиме 60 діб, а призвати планують 13,5 тисяч людей. Останній третій етап четвертої хвилі мобілізації відбудеться з червня по серпень і також триватиме 60 днів. Мобілізувати планують 40 тисяч осіб.

4. Чи по всій Україні відбувається 4-а хвиля мобілізації?

Мобілізація пройде у всіх регіонах України, окрім Криму і деякі населених пунктів Донецької та Луганської областей (регіони, які тимчасово не контролюються Києвом).

5. Хто підпадає під 4-у хвилю мобілізації?

Під мобілізацію потрапляють військовозобов'язані чоловіки, віком від 25 до 60 років, військовозобов'язані жінки віком від 25 до 50 років, а також добровольці віком до 60. Проте, у Генштабі заявили, що призивний вік стартує з 20 років.

6. Чи підпадають під мобілізацію жінки?

Так. Військовозобов'язані жінки віком від 25 до 50 років (за іншими даними від 20 років) потрапляють під мобілізацію. Мобілізація інших жінок відбуватиметься на добровільній основі. Як зазначили в Міноборони, в рамках мобілізації призиватимуться усі категорії осіб, які є військовозобов'язаними, в тому числі медсестер, офіцерів та сержантів. Мобілізаційні завдання за цими спеціальностями відносно невеликі, тому в першу чергу ЗСУ розраховують на вмотивованих та добровольців. Випадки призову жінок на ці посади будуть поодинокими.

7. Хто не потрапляє під мобілізацію?

Судді; непридатні до служби (визначити свою непридатність можна за допомогою відповідного наказу Міноборони №402 від 14.08.2008); студенти денної форми навчання та аспіранти; священнослужителі, які займають посаду в зареєстрованих релігійних організаціях; чоловіки, у яких троє і більше дітей віком до 18 років; чоловіки і жінки, які самостійно виховують дітей/дитину віком до 18 років; чоловіки і жінки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є інвалідом I чи II групи, до досягнення нею 23 років; усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років; депутати Верховної Ради; зайняті постійним доглядом за недієздатними родичами; інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках; військовозобов'язані та резервісти, які перебувають на зборах, у разі оголошення мобілізації продовжують перебувати на зборах. За необхідності зазначені особи призиваються на військову службу командирами відповідних військових частин за розпорядженням Генерального штабу Збройних Сил України.

8. Що робити після вручення повістки?

Повістку ви можете отримати лише двома способами – або за місцем проживання, або за місцем роботи. В обох випадках – під ваш особистий підпис. Повістки в двері, родичам, дзвінок по телефону – не можуть вважатись належним повідомленням про факт призову за мобілізацією. У 22-й статті закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлено, що військовозобов'язаний з'являється до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ним документах.

Тобто, військовозобов'язаний спочатку отримує особисто один із наступних документів - мобілізаційне розпорядження, повістку або розпорядження військового комісара, а вже потім з'являється до військкомату.

Призов громадян під час мобілізації здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати. Тож, повістку вручають працівники районного військового комісаріату або представники сільських чи селищних рад.

У повістці повинні зазначатись час та адреса, куди має прибути військовозобов'язаний. Також на ній має бути прізвище та ім'я особи, яка підлягає мобілізації, підпис районного військового комісара, гербова печатка.

9. Що буде, якщо я не піду в армію?

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов'язані з'явитися на збірні пункти в строки, зазначені в отриманих ними документах – мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів. У разі ухилення від призову за мобілізацією та неприбуття до військкомату законом передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі від 2 до 5 років.

Поважними причинами неприбуття на збірний пункт визнаються: хвороба, яка позбавляє можливості з'явитись; смерть чи важка хвороба близького родича; перешкода стихійного характеру або інші обставини, які позбавляють можливості з'явитись на збірний пункт. Причини неявки повинні підтверджуватись документально.

Отже, згідно із законодавством України ухиляння від служби в армії карається позбавленням волі строком від 2 до 5 років; неявка у військкомат за повісткою карається штрафом від 85 до 119 гривень; порушення законодавства про мобілізацію – штрафом від 17 до 51 гривні; умисне знищення приписного свідоцтва або військового квитка – від 17 до 51 гривні.

10. Навіщо потрібна мобілізація?

Призвані військовозобов'язані мають стати заміною тому особовому складу, який було призвано ще під час першої хвилі мобілізації. "Старі" вояки будуть звільнені з військової служби у березні-травні 2015 року. Іншою метою мобілізації, окрім ротації, є необхідність створення якісного резерву. Його складатимуть молоді строковики, яких не відправлятимуть у зону військових дій.

11. Як мене готуватимуть перед відправкою на фронт?

Військові чиновники обіцяють, що мобілізовані обов'язково пройдуть спеціальне навчання і непідготовленими у зону АТО ніхто не піде. Військова підготовка проводитиметься у три етапи. Перший – загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів та солдат, яка включає медичну, тактичну, вогневу та інженерну підготовку; другий – фахова підготовка за спеціальністю тривалістю 26 діб; третій – проведення бойового злагодження у підрозділах терміном до 15 діб.

12. Чи платитимуть гроші?

Чиновники запевняють, що не залишать солдатів четвертої хвилі мобілізації голими й босими. На часі рядові та молодший начальницький склад отримує 10,5 тис. грн, молодші офіцери (капітани, лейтенанти тощо) - 17,8 тис. грн, а зарплата старших офіцерів (майори і полковники) становить 21,9 тис. грн.

Згідно з постановою Кабінету міністрів, військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь в АТО і військових конфліктах, передбачена виплата в двократному розмірі грошового забезпечення, у трикратному розмірі - грошове забезпечення військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях з моменту оголошення воєнного часу. Також в Міноборони інформують, що за кожну добу безпосередньої участі військовослужбовця в бойових діях він буде отримувати 1 тисячу гривень.

Крім того, відповідною постановою Кабміну від 28 січня для бійців АТО ввели додаткові винагороди. Так, за знищення автомобіля винагорода складає 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. грн.); танка – 40 мінімальних заробітних плат (48 тис. грн); реактивної системи залпового вогню – 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. грн); бойового літака - 100 мінімальних заробітних плат (121 тис. грн).

13. Якщо я піду в армію, чи втрачу я роботу?

За всіма громадянами, які будуть призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи на період до року, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Одночасно, вони отримують грошове забезпечення як військовослужбовці. Також, громадянам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, нараховується одноразова грошова допомога, яка буде виплачуватися на день демобілізації. Умови та порядок виплати допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Крім того, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове забезпечення, охорону здоров'я та безоплатне лікування. А також, забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців, які звільняються з військової служби.

14. А якщо я приватний підприємець?

Питання щодо збереження права на підприємницьку діяльність для приватних підприємців, під час їхнього призову призові на військову службу у ході мобілізації, врегульовано. При цьому, державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців не припиняється.

15. Чи мобілізують віруючих?

Віруючі підпадають під мобілізацію, незалежно від релігії, яку вони сповідають. Під мобілізацію не потрапляють тільки свщеннослужителі, які займають посаду в зареєстрованих релігійних організаціях.

Читайте також