КНИГА РЕКОРДІВ "ОСКАРА"
Найвідоміші рекордсмени за всю історію премії
КНИГА РЕКОРДІВ "ОСКАРА"
Найвідоміші рекордсмени за всю історію премії
Щорічно у театрі "Долбі" в Голлівуді, Лос-Анджелес, відбувається найголовніша кінопремія року "Оскар". Вона відома своєю тривалою історією, відкритими талантами та гучними скандалами.

Напередодні чергового вручення статуеток, сайт ТСН.ua згадав найвидатніших рекордсменів премії, зокрема за кількістю номінацій, перемог та років очікування.
РЕКОРДСМЕНИ ЗА КІЛЬКІСТЮ СТАТУЕТОК
Найбільшу кількість нагород за весь час існування "Оскара" вдалося здобути трьом фільмам. Так, 11 статуеток за одну премію отримали стрічки "Бен-Гур" (1959 р.), "Титанік" (1997 р.) та "Володар перснів: Повернення короля" (2003 р.). Цікаво, що екранізація роману Толкіна отримала всі "Оскари", на які номінувалася. Епопея про відважного гобіта є першим і єдиним фільмом у жанрі фентезі, який отримав "Оскар" у номінації "Найкращий фільм року". А от "Бен-Гур" - єдина з трійки картина, яка здобула нагороду за виконання ролей.
ВЕЛИКА П'ЯТІРКА
По-справжньому щасливчиками можна назвати ті картини, які за одну церемонію перемагають одразу у п'ятьох основних номінаціях - "Найкращий фільм", "Найкраща режисура", "Найкращий сценарій", "Найкраща акторка" та "Найкращий актор".

За 89 років існування "Оскара" здобути перемогу і забрати п'ять "основних Оскарів" вдавалося лише трьом стрічкам - "Це трапилося одного разу вночі" (1934), "Пролітаючи над гніздом зозулі" (1975) та "Мовчання ягнят" (1991).
ЖІНКА-РЕКОРДСМЕН

8

Американська художниця з костюмів ЕДІТ ХЕД стала рекордсменкою за кількістю "Оскарів" серед жінок, залишивши далеко позаду Інгрід Бергман і Кетрін Хепберн. У своєму арсеналі Хед, яка одягала акторів, мала вісім премій "Оскар".
Херд жартувала, що повинна була отримати статуетку хоча б "за вміння вижити"
Сама Херд жартувала, що повинна була отримати статуетку хоча б "за вміння вижити", приміром, впоратися із примхами вередливих кінодів. Якось акторка Мей Вест поставила перед Хед завдання: "Мої сукні повинні сидіти досить вільно, щоб довести, що я жінка, і бути досить вузькими, щоб показати, що я жінка!". Проте для Хед не було нічого неможливого, тож і цю ситуацію вона зуміла вирішити.
Едіт одягала Бетт Девіс, Грейс Келлі, Одрі Хепберн і Елізабет Тейлор. 1949 року Едіт була вперше номінована на "Оскар" за дизайн костюмів в картині "Імператорський вальс". Однак тоді Хед пішла з церемонії з порожніми руками. Свою першу статуетку вона отримала роком пізніше за фільм "Спадкоємиця". За наступні 20 з невеликим років Хед отримала ще сім "Оскарів" - зокрема, за костюми до "Римських канікул" з Одрі Хепберн і стрічку "Афера" з Робертом Редфордом і Полом Ньюманом.



НАЙБІЛЬША КІЛЬКІСТЬ НАГОРОД

4
Рекордсменкою за кількістю нагород у номінації "Найкраща акторка" є легенда "старого Голівуду" КЕТРІН ХЕПБЕРН.

Свого часу акторка отримала чотири статуетки - за гру у фільмах "Рання слава" (1934 р.), "Вгадай, хто прийде до обіду?" (1968 р.), "Лев узимку" (1969 р.) і "На золотому ставку" (1982 р.).

До слова, Кетрін Хепберн є єдиною акторкою в історії "Оскара", у якої перерва між врученням нагороди склала 48 років.

Також вона була номінована 12 разів, однак премію не отримувала. Цікаво, що за роль Кетрін Хепберн у стрічці "Авіатор" (2004 р.) свій перший "Оскар" здобула Кейт Бланшет як найкраща акторка другого плану.
ТРИ "ОСКАРИ"

3

Слідом за Кетрін Хепберн володарями найбільшої кількості статуеток "Оскара" серед акторів є Деніел Дей-Льюїс, Меріл Стріп, Інгрід Бергман, Джек Ніколсон, Волтер Бреннан.
Кожен з акторів має по три нагороди. Так, американець Волтер Бреннан, пік кар'єри якого був у 50-х роках минулого століття, є єдиним, хто отримував усі "Оскари" за ролі другого плану.
Одна з найбільших кінодів двадцятого століття Інгрід Бергман також двічі була відзначена кіноакадемією у номінації "Найкраща акторка" - фільм "Газове світло" (1944 р.) та мелодрама "Анастасія" (1956 р.). Окрім того, Бергман нагороджували "Оскаром" як найкращу акторку другого плану за гру у стрічці "Вбивство в "Східному експресі" (1974 р.), де вона зіграла збожеволілу від горя шведку-няню Грету Олсон.
А от Джек Ніколсон має дві статуетки як "Найкращий актор" за роль піддослідного злочинця Рендла Макмерфі в "Пролітаючи над гніздом зозулі" і мізантропічного письменника - романіста Мелвіна Юделла в комедії "Краще не буває". В арсеналі Ніколсона одна нагорода за роль другого плану у картині 1984 року "Мова ніжності".
Акторка Меріл Стріп також є триразовою володаркою премій "Оскар". Як і Ніколсон, вона двічі отримувала статуетку у номінації "Найкраща акторка", та одну як найкраща акторка другого плану. Свою першу статуетку Стріп отримала за роль дружини головного героя в соціальній драмі "Крамер проти Крамера" (1979 р.) ("Найкраща акторка другого плану"), другу - за виконання ролі польської емігрантки Софі Завістовськи в драмі "Вибір Софі" (1982 р.), третю - за перевтілення в прем'єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер у біографічній стрічці "Залізна леді" (2011 р).
А от актор Деніел Дей-Льюїс обійшов усіх своїх колег - всі три його статуетки були отримані за головні чоловічі ролі - "Моя ліва нога" (1989 р.), "Нафта" (2008 р.) і "Лінкольн" (2013 р.). До речі, саме цей актор увійшов в історію кінопремії як єдиний, який отримав нагороду в двох різних століттях.
РЕКОРДСМЕНИ ЗА КІЛЬКІСТЮ НОМІНАЦІЙ



ВОЛТ ДІСНЕЙ
Абсолютним рекордсменом за кількістю номінацій є легендарний мультиплікатор та режисер Волт Дісней. Він був номінований 59 (!) разів. Окрім того, він встановив рекорд за кількістю отриманих статуеток - 26. Так, у період від 1933-го до 1940-го року Дісней стабільно забирав по "Оскару" на рік.

1954 року Дісней переміг одразу у чотирьох номінаціях і забрав додому статуетки за документальний повнометражний фільм "Жива пустеля", документальний короткометражний фільм "Аляскінський ескімос", короткометражний мультфільм "Гудіння, свист, дзвін і гуркіт" та короткометражний фільм "Країна ведмедів". Цей випадок став єдиним за всю історію кінопремії!

Волт Дісней отримував "Оскари" за мультфільми і документальні фільми, за повнометражки і короткометражки, за продюсерство, за внесок в кінематографічне мистецтво...

Цікаво, що 1939 року Діснею вручили почесну нагороду за "Білосніжку і сім гномів" (1937 р.). Мультиплікатора нагородили однією повноцінною статуеткою "Оскара" і сімома маленькими "Оскарами" - за кількістю гномів.

Цікаво, що 1960 року Волт Дісней "увічнив" своє взаємне кохання з "Оскаром". Він придбав 20 мініатюрних статуеток, на кожній з них вигравіював назву роботи, за яку отримав нагороду, і замовив з них намисто для своєї дружини Ліліан.

1969 року Волта Діснея нагородили посмертно за "Найкращий короткометражний мультиплікаційний фільм". Перемогу здобув його "Вінні-Пух і день турбот".
МЕРІЛ СТРІП
Легендарна Меріл Стріп є не лише однією з рекордсменів за кількістю отриманих "Оскарів", вона також встановила рекорд за кількістю номінацій. Так, Стріп за все своє життя була номінована 20 (!) разів. А цьогоріч зірка побила свій власний рекорд. На "Оскарі-2017" Меріл представлена у номінації "Найкраща акторка" за роль Флоренс Фостер Дженкінс в однойменній стрічці. Таким чином у арсеналі артистки вже 21 номінація.

Це більше, ніж у будь-якого іншого актора або акторки не лише в Голлівуді, але взагалі в історії кінематографа, і цей факт навіть зафіксований у "Книзі рекордів Гіннеса".

ВУДІ АЛЛЕН
Культовий кінорежисер та продюсер Вуді Аллен має вдома чотири "Оскари" - три за "Найкращий оригінальний сценарій" - "Енні Холл" (1977 р.), "Ханна і її сестри" (1986 р.) і "Північ у Парижі" (2011 р.), та один за "Найкращу режисуру" ("Енні Холл"). Проте міг би мати набагато більше, оскільки був номінований 16 разів.

Цікаво, що Аллен, фільми якого були представлені на 23 церемоніях "Оскара", не був присутній на жодній з них. Винятком став 2002 рік. Тоді Аллен погодився приїхати на вручення нагород, аби виступити з промовою. Американська кіноакадемія надіслала режисеру спеціальне запрошення, у якому попросила його підтримати американців і національний кінематограф (тоді минулого всього півроку після трагедії 11 вересня 2001 року). Під час свого виступу Аллен звернувся до колег із закликом не переставати знімати кіно в його улюбленому Нью-Йорку. Зала аплодувала режисеру стоячи.
РЕКОРДСМЕНИ ЗА ВІКОМ



ТАТУМ О'НІЛ
Наймолодшою акторкою в історії "Оскара" є Татум О'Ніл. У 10-річному віці (зараз акторці 52 роки) О'Ніл отримала нагороду у номінації "Найкраща акторка другого плану" за гру у стрічці "Паперовий місяць" (1973 р.).



Нагородження Татум О’Ніл
ШИРЛІ ТЕМПЛ
Шестирічна Ширлі Темпл стала володаркою премії 1934 року. Проте тоді вона отримала "дитячий Оскар" - "Молодіжну нагороду Академії". Після 1962 року номінація була скасована, і неповнолітні актори стали брати участь в боротьбі за статуетки нарівні з дорослими.
ГЕНРІ ФОНДА
Найстарішим актором, який здобув отримав "Оскар" головній акторській категорії, став Генрі Фонда. Йому було 76 років, коли він став "Найкращим актором" за роль у фільмі "На золотому ставку" (1981 р.).



Нагородження Генрі Фонди
ДЖЕССІКА ТЕНДІ
Найстаршою акторкою, яка отримала "Оскар" у головній акторській категорії, є Джессіка Тенді. У 80 років її нагородили статуеткою як "Найкращу акторку" (стрічка "Шофер міс Дейзі" (1989 р.).



Нагородження Джессіки Тенді
КРІСТОФЕР ПЛАММЕР
Найстарішим володарем "Оскара" у номінації "Найкращий актор другого плану" є Крістофер Пламмер. У 82 роки він здобув перемогу за гру у стрічці "Початківці" (2012 р.).
ГЛОРІЯ СТЮАРТ
Акторка Глорія Стюарт, яка зіграла літню Розу Доусон у стрічці "Титанік", стала найстаршою акторкою, яка номінувалася на "Оскар". Стюарт було 87 років, коли вона потрапила у номінацію "Найкраща акторка другого плану".
ДЖАСТІН ГЕНРІ
А от наймолодшим актором, який номінувався на "Оскар", досі лишається Джастін Генрі. У вісім років він був представлений у номінації "Найкращий актор другого плану" за роль у фільмі "Крамер проти Крамера" (1979 р.).



РЕКОРДСМЕН ЗА ЧАСОМ ОЧІКУВАННЯ
Беззаперечно, найдовше за всіх на свою заповітну статуетку чекав Леонардо Ді Капріо. Цілих 22 роки Американська академія незаслужено оминала актора увагою. Перша номінація Лео на "Оскар" - за роль другого плану у драмі "Що гризе Гілберта Грейпа" - була в далекому 1994-му. Потім він мав отримати статуетку за "Авіатора", потім за "Кривавий алмаз" і "Вовка з Волл-стріт"...

І от, нарешті, вдача посміхнулася Ді Капріо 2016 року. Саме тоді актор отримав свого першого "Оскара" у номінації "Найкраща чоловіча роль" за втілення на екрані Г'ю Гласса в однойменній картині.
Беззаперечно, найдовше за всіх на свою заповітну статуетку чекав Леонардо Ді Капріо. Цілих 22 роки Американська академія незаслужено оминала актора увагою. Перша номінація Лео на "Оскар" - за роль другого плану у драмі "Що гризе Гілберта Грейпа" - була в далекому 1994-му. Потім він мав отримати статуетку за "Авіатора", потім за "Кривавий алмаз" і "Вовка з Волл-стріт"...

І от, нарешті, вдача посміхнулася Ді Капріо 2016 року. Саме тоді актор отримав свого першого "Оскара" у номінації "Найкраща чоловіча роль" за втілення на екрані Г'ю Гласса в однойменній картині.



ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ