ЖИТТЯ
ПОЗА
СОНЯЧНОЮ
СИСТЕМОЮ

22 лютого NASA провело прес-конференцію, на якій астрономи зробили революційну заяву. В сузір'ї Водолія за допомогою телескопа Spitzer було підтверджено існування семи екзопланет, які обертаються навколо ультрапрохолодної карликової зірки TRAPPIST-1 та на яких потенційно може існувати життя. Найімовірніше, утім, що рідка вода, завдяки якій і розвивається життя, є лише на трьох з них.

TRAPPIST-1 розташована приблизно за 40 світових років від Землі. Науковцям вдалося виміряти розміри космічних об'єктів і оцінити маси шести з них, що дозволило отримати дані про їхню щільність.

Знаючи щільність планет, вдалося встановити, що, імовірно, космічні об'єкти мають кам'янисту поверхню. За розміром вони, своєю чергою, схожі на Землю. Маса сьомої екзопланети поки що невідома. Учені припускають, що вона може бути як "снігова куля", із крижаною поверхнею.

Зазначимо, ще в травні 2016 року дослідники заявили про відкриття трьох планет в системі TRAPPIST. Тепер телескоп Spitzer підтвердив існування двох з цих планет і виявив ще п'ять з них, збільшивши число відомих планет в системі до семи.
Екзопланета - це планета, яка обертається навколо іншої зірки або дрейфує космічним простором, тобто не належить до планетарної системи
Учені не безпідставно вважають, що на цих планетах може існувати життя. Справа в тому, що відстань кожної з семи екзопланет до зірки TRAPPIST-1, навколо якої вони обертаються, набагато менша, ніж відстань від Сонця до Меркурія. Крім того, TRAPPIST-1 вважається ультра-прохолодним карликом, через що рідка вода може вижити на орбіті планет, що близько розміщуються.

Також планети розташовуються близько один до одної. Так, якби людина стояла на одній з цих екзопланет, вона б могла побачити геологічні особливості або навіть хмари сусідніх космічних об'єктів, і за розміром вони їй видавалися б більшими, ніж для нас розмір Місяця у небі. Навколо своєї зірки планети обертаються від півтора до 20 днів.
Найкращим кандидатом для життя науковці вважають планету TRAPPIST-1f. Там трохи холодніше, ніж на Землі, але може існувати відповідна атмосфера та достатня кількість парникових газів. Загалом потенційно придатними для життя вважають три планети в населеній зоні зірки: TRAPPIST-1e, TRAPPIST-1f і TRAPPIST-1g.

Вони навіть можуть мати океани на поверхні. Цікаво, що стоячи на поверхні однієї з планет, людина отримала б в 200 разів менше світла, ніж отримує від Сонця, але все одно таку ж кількість енергії, щоб людині було тепло.

Учені припускають, що планети також можуть бути "прикутими" до своєї зірки, тобто одна й та сама сторона завжди звернена до зірки, тому на одному боці планети триває вічний день, а на іншому - ніч. Це може означати, що погодні умови на екзопланетах кардинально відмінні від звичних для нас, земних.

Зокрема, там можуть існувати сильні вітри, що дмуть з денної сторони до нічної, та різкі перепади температури. Нижче можна подивитися на модель планети в 360 градусів:
Зазначимо, 2018 року NASA планує запустити телескоп James Webb, який допоможе дізнатися більше про виявлені екзопланети. Саме він зможе зафіксувати, чи є на космічних об'єктах хімічні відбитки води, метана та оксигена потенційної атмосфери, що є ключем для існування життя на планетах.

Крім того, протягом наступного десятиліття, дослідники вивчатимуть атмосферу кожної планети та визначатимуть, чи дійсно там є рідка вода на поверхні та ознаки життя.

І хоча екзопланети розміщені на відстані 40 світлових років від Землі, а це означає, що нам знадобилися б мільйони років, щоб досягти цієї зоряної системи, але для дослідників це можливість знайти життя за межами Сонячної системи.

Крім того, TRAPPIST-1, імовірно, переживе нас, оскільки ця зірка розвивається повільно, і коли наше Сонце загине, TRAPPIST-1 буде ще молодою зіркою. Тому якщо людству потрібно буде продовжувати життя, саме ця система може бути придатною для цього.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ