WINDOWS 10
Все, що потрібно знати про нову ОС
Радикальні зміни Windows 8 користувачі сприйняли дуже по-різному. Тому до роботи над новою системою в компанії Microsoft поставилися так серйозно, що навіть закликали ентузіастів брати участь у спеціальній програмі Windows Insider. Добровольці одержували попередні версії нової системи, а компанія Microsoft у відповідь отримувала критику і працювала над усуненням помилок і недоліків.

Так, 29 липня компанія Microsoft випустила нову версію своєї операційної системи - Windows 10. Однією з ключових особливостей «десятки» є голосова помічниця з елементами штучного інтелекту Cortana, яка істотно полегшує життя, виконуючи різні доручення типу планування зустрічей, пошуку потрібних файлів та інформації або бронювання столика в ресторані. Проте, на жаль, в Україні вона поки що недоступна. У Windows 10 також з'явився новий інтернет-браузер Microsoft Edge, що прийшов на зміну Internet Explorer.

Перехід на нову ОС безкоштовний протягом року для користувачів, у яких стоїть ліцензійна версія однієї з попередніх операційних систем - Windows 7 або Windows 8/8.1. Крім того, із випуском Windows 10 компанія Microsoft переходить на нову бізнес-модель SaaS, в рамках якої Windows буде просуватися як сервіс. Це означає, що всі оновлення, актуальні параметри безпеки та сервіси будуть встановлюватися в автоматичному режимі. Про всі особливості нової операційної системи читайте в нашому огляді.
СИСТЕМНІ ВИМОГИ:
Процесор: Не менше 1 ГГц або SoC

ОЗП: 1 ГБ (для 32-розрядних систем) або 2 ГБ (для 64-розрядних систем)

Місце на жорсткому диску: 16 ГБ (для 32-розрядних систем) або 20 ГБ (для 64-розрядних систем)

Відеокарта: DirectX версії 9 або вище з драйвером WDDM 1.0

Дисплей: 800 x 600
ЯК ВСТАНОВИТИ
Установка Windows 10 була спрощена порівняно з іншими ОС Microsoft: ніяких переривань посеред інсталяції на вибір мови, введення коду активації, колірної схеми тощо. При відновленні з Windows 7, Windows 8 або тестових версій Windows 10 зберігається більшість встановлених програм і налаштувань, в тому числі з паролями Wi-Fi. Апдейт максимально безболісний, файли не втрачаються. Драйвери встановлюються автоматично, тому шукати їх, повзаючи по сайтах виробників, не доведеться.
Якщо ваш ком'ютер вже готовий до встановлення:

Користувачам із Windows 7 або Windows 8,1 встановити Windows 10 буде вкрай просто. Однак раптом ви не користувалися комп'ютером протягом року, вам треба буде оновлювати програмне забезпечення та, відповідно, заплатити за нього. На панелі завдань ви побачите значок для Windows 10. Раптом він не з'явиться у середу, 29 липня, не переймайтеся, за день-два ви його побачите. При натисканні на іконку відкривається "Отримати Windows 10 додаток від Microsoft".
Це дозволяє вам зареєструватися і завантажити нову ОС. Уведіть свою адресу електронної пошти в системі, а далі просто почекайте. Встановлення Windows 10 буде автоматичним. Не вдалося завантажити і встановити Windows 10 відразу і навіть через тиждень? Спробуйте скачати Windows 10 із офіційного сайту. У вас з'явиться спливаюче віконце, яке повідомить про готовність комп'ютера до встановлення ОС.

Якщо ваш комп'ютер не готовий до встановлення:

Якщо ви не бачите значок "Отримати Windows 10 додаток від Microsoft" на панелі завдань, значить треба самостійно встановити деякі оновлення. Користувачам Windows 7 потрібно оновити Service Pack 1. Для того, щоб це зробити, перейдіть у меню Пуск і через пошук знайдіть "Windows Update". Тим, хто працює у Windows 8, потрібно оновити версію до 8.1. Натисніть іконку "Магазин", там ви побачите значок для оновлення. Після того ви сміливо можете отримувати нову версію операційної системи безкоштовно.
Якщо ваша ОС дійсно застаріла:

Якщо ви поціновувачі ретро – працюєте у Windows Vista або XP, доведеться викласти копійчину для оновлення Windows 10. Це коштуватиме $ 119 Windows 10 і 199 $ для ОС Windows 10 Pro. Windows 10 має ті ж самі вимоги, що і Windows 7 і 8, але ці вимоги більші, ніж для попередніх версії ОС.

Суттєвий нюанс: скористайтеся резервним копіюванням даних. Переконайтеся, що всі ваші файли збережені на той випадок, якщо щось піде не так. Залежно від потужності вашого ПК, це займе від 20 хвилин до години. Натисніть кнопку Далі, відзначте деякі настройки, і налаштування піде автоматично.
СИСТЕМНИЙ ІНТЕРФЕЙС
Microsoft кілька місяців відточувала інтерфейс Windows 10 і їй вдалося домогтися цілісного сприйняття від операційної системи. Здається, що дизайнери компанії не упустили жодної дрібниці: всі іконки, значки і найдрібніші елементи були намальовані наново. Акцентні кольори для меню і вікон обираються операційною системою самостійно залежно від встановлених шпалер. Але за бажання можна самому обрати будь-який інший колір.
Анімація згортання і розгортання вікон стала більш плавною. Рамки вікон майже зникли, але багато елементів інтерфейсу (наприклад, кнопки згортання, розгортання на весь екран і виходу з програми) стали помітно більшими - для того, щоб було простіше потрапляти по них пальцями під час роботи на сенсорному екрані.
Стандартні значки в області повідомлень приведені до загального дизайну - вони білі та схематично відображають те, за що відповідають. У налаштуваннях Wi-Fi можна швидко перемикатися між різними мережами, а у разі натискання на дату відкривається мініатюрний календар із напівпрозорим фоном. В планшетному режимі екран можна розділити на дві частини. Деякі програми підтримують масштабування вікон.
ПУСК
Нове стартове меню - компроміс між меню "Пуск" Windows 7 і плитками з Windows 8, а також деякою мірою інтерактивна заміна робочого столу. Тут об'єднали те, до чого звикли у системі Windows 7 із тим, що сподобалося в Windows 8. Меню поділили на дві частини: ліворуч - найкоротший шлях до налаштувань і в провідник, а також програми, якими користуються найчастіше; праворуч – можна додавати все на свій розсуд. Усі додатки елементарно закріплюються в меню "Пуск". Їх можна пересувати, змінювати розмір, включати або вимикати Live Tiles і розкидати по групах.
Оптимізований для планшета "Пуск", до речі, виглядає інакше: іконки додатків стають крупнішими, а повний список додатків ховається за піктограмою у лівому нижньому куті. Там само є і кнопка вимкнення. Ще можна натиснути на піктограму у вигляді трьох смужок в лівому верхньому куті і отримати набір часто використовуваних додатків, вихід у провідник тощо. Словом, ті самі можливості, що і в десктопному "Пуску".

Провідник став більш функціональним: з'явилася панель швидкого доступу, на яку можна приколоти ті папки, які потрібні частіше за інші. Також з'явився прямий доступ до файлів, які лежать у сховищі OneDrive. Для цього достатньо авторизуватися і вже можна ділитися файлами та надавати спільний доступ. Одним словом, стартове меню залишалося найбільш важливою частиною Windows понад 17 років - з моменту випуску Windows 95.
У Windows 8 воно зникло, що викликало обурення користувачів - вони перестали розуміти, де можна знайти встановлені програми і останні відкриті файли. З виходом Windows 10 меню повернулося, і це не може не радувати консервативно налаштованих користувачів. Вони можуть не звертати уваги на плитки або прибрати їх зовсім. В цьому випадку в меню залишиться майже все те ж саме, що було в ньому на XP або Windows 7.
БРАУЗЕР EDGE
Другий важливий момент, повз якого категорично не можна проходити повз - це браузер. Значок із літерою "E" означає тепер не Explorer, а Edge. Мучити давній, двадцятирічний браузер, піддаючи його черговим косметичним процедурам, розробники не стали. Новонароджений, зроблений з нуля новий браузер виявився дуже крутим. Крім того, що він приємний з естетичної точки зору, він став спритнішим та функціональним. Тут з'явилася така цікава річ, як написи поверх веб-сторінок. Як це працює: заходимо на сторінку, бачимо, що щось варте особливої уваги, і тиснемо на кнопку "Створення веб-нотатки". А далі ви обмежені лише своєю фантазією, тому що тут можна писати від руки просто на екрані, виділяти найважливіше маркером, створювати примітки або вирізати.
Потім усе це благополучно зберігається і стає заміткою в OneNote, або веб-заміткою в "Вибраному" браузера, або частиною списку для читання. Сторінкою з нотатками на полях можна поділитися зі світом одним із запропонованих способів (пошта, Facebook, Twitter та інші). У листі це буде виглядати, наприклад, як картинка.

А ще з'явилася піктограма "Книжка", яка, як не складно здогадатися, переводить веб-сторінку в приємний оку режим читання. Це дозволяє відкласти на потім цікаві статті й почитати їх в офлайн. До речі, кумедна штука: якщо спробувати пошукати Internet Explorer через пошук, то наш старий-добрий друг не тільки знайдеться, але і цілком буде працювати. Ось такий бонус любителям олдскул.
УНІВЕРСАЛЬНІ ПРОГРАМИ
Додатки під Windows 10 за задумом виглядають і працюють однаково, незалежно від того, з якого пристрою користувач буде заходити. Інтерфейс і функціональні можливості будуть рівнозначними на планшетах, ноутбуках і смартфонах. Тобто, якщо раніше в десктопній версії потрібно було дивитися фото через нудний стандартний переглядач Windows, то тепер і в десктопній, і в планшетній версії є крутий і зручний додаток для роботи з фотографіями. Цікавий наворот з'явився й у Xbox. Тепер можна з будь-якого пристрою переглядати свою ігрову історію, грати по сітці тощо. Ідея універсальності повинна добре прижитися серед розробників, тож чекаємо нових додатків.
ЦЕНТР ПОВІДОМЛЕНЬ
Усі повідомлення будуть потрапляти у так званий центр повідомлень. Тобто в спеціальне меню в правій частині екрана. Заодно сюди винесені іконки для швидкого доступу до налаштувань, як яскравість, Wi-Fi тощо та передбачений швидкий шлях одразу під усі налаштування. Меню налаштувань, до речі, отримало новий дизайн інтерфейсу, який виглядає свіжим і легким. Та й знаходити те, що потрібно, стало дещо простіше.
SNAP ASSIST & TASK VIEW
Попрацювали над поліпшенням механізму управління вікнами: якщо раніше можна було поділити простір екрану тільки між двома додатками, то тепер на ньому можна примудритися вмістити одразу 3 або 4. Ще з'явився так званий режим Task View. Суть його в тому, що можна створити багато робочих столів (навіть пару-трійку десятків, якщо треба), і на кожному з них буде відкриватися той чи інший набір запущених додатків.
Натиснувши на піктограму, нескладно роздивитися, що де запущено і на якому екрані шукати, скажімо, браузер або Xbox live. А ще всі відкриті програми можна перевірити, провівши по тачпаду трьома пальцями вгору. Повільно проводячи трьома пальцями вліво або вправо, можна поблукати між відкритими вікнами.
БЕЗПЕКА ТА ОНОВЛЕННЯ
Сканування обличчя, відбитків пальців, райдужної оболонки ока або пароль допоможуть захистити свій пристрій. Користувач сам обирає варіанти для захисту пристрою. У ноутбуках поточного покоління немає камер, які підтримують тривимірну систему розпізнавання обличь, необхідний додатковий аксесуар. Проте, деякі моделі ноутбуків містять сканер відбитків пальців. Крім того, вже цієї осені в продаж надійдуть моделі гаджетів із камерами нового покоління.

Багатьох нервували надокучливі повідомлення про те, що отримано оновлення і треба перезавантажити комп'ютер. Так ось тепер налаштування стали більш гнучкими: можна обирати, встановлювати оновлення автоматично або отримувати повідомлення про плановане перезавантаження; ще можна поставити галочку "відкласти оновлення", а також вибрати, як і коли їх отримувати. Крім того, Microsoft випустила спеціальну утиліту для Windows 10, яка дозволить скасувати автоматичну установку оновлень.
CORTANA
Пошук в Windows 10 став ближчим - не в меню "Пуск", а в панелі завдань, завжди під рукою. Він універсальний, шукає інформацію скрізь: в локальній пам'яті, хмарі, магазині додатків та інтернеті. В американській версії операційної системи доступна голосова помічниця Cortana. Вона доповнює пошук і дозволяє виконувати деякі дії, наприклад, створювати нагадування. Персональна помічниця покликана передбачати потреби користувача. За бажання їй можна дати доступ до ваших особистих даних, таких як електронна пошта, адресна книга, історія пошуків у мережі тощо - всі ці дані вона буде використовувати для задоволення ваших потреб. Cortana замінить стандартну пошукову систему і буде викликатися натисканням кнопки "Пошук".
Її інтерфейс має дуже гнучкі налаштування конфіденційності, що дозволяють користувачеві самому визначати, яку інформацію надавати віртуальному асистентові. За словами розробників, таким рівнем контролю не може похизуватися ні Siri, ні Google Now. Однак, всіма цими наворотами українці скористатись поки що не зможуть через відсутність у ній української мови. Тож варто чекати оновлень. Поки що розумна помічниця доступна для англомовного середовища.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ