Виклики, які стоять перед пацієнтами з цукровим діабетом на інсулінотерапії
Щодня пацієнти з цукровим діабетом зустрічаються з певними викликами, до яких додався ще один – вберегти себе від інфікування коронавірусом. Адже раніше ми вже детально зупинялися на тому, чим небезпечний COVID-19 саме для пацієнтів із цукровим діабетом, та ділилися правилами, як його уникнути.

Крім цього, хворі на цукровий діабет мають кожен день проживати за чітким розпланованим алгоритмом: коли приймати їжу та ліки, займатися фізичними вправами і, головне, – стежити за рівнем цукру в крові. Саме правильні кроки пацієнта та тісний контакт з лікарем-ендокринологом дозволять йому досягти бажаної цілі лікування – рівня цукру в крові не вище 7% глікованого гемоглобіну та компенсованого стану цукрового діабету.

Попри велику кількість різноманітної інформації про цукровий діабет в інтернеті та соцмережах досі існує багато міфів та викликів перед пацієнтами з цим хронічним захворюванням.

Один із найпоширеніших страхів, з яким хоча би раз в житті мав справу кожний, хто перебуває на інсулінотерапії, – це страх різкого зниження цукру у крові, яке називається гіпоглікемією. За такого стану весь організм і, насамперед, клітини мозку відчувають енергетичне голодування внаслідок недостатньої кількості глюкози.

«Насамперед гіпоглікемія – це гостре ускладнення, яке може викликати розрив судин. Ці розриви можуть бути як у дрібних капілярах, так і у великих. Дуже часто наслідком гіпоглікемії є інфаркти, інсульти. Я вже не говорю про раптову смерть», – пояснила в ефірі «Сніданку з 1+1» лікарка-ендокринолог, заслужена лікарка України Марина Балюк.

До причин, які спричиняють гіпоглікемію у пацієнтів, які перебувають на інсулінотерапії, належать пропуск приймання їжі, вживання недостатньої кількості вуглеводів, надмірне фізичне навантаження, незаплановане фізичне навантаження, вживання алкоголю або заборонених (наркотичних) препаратів.
Серед симптомів гіпоглікемії основні такі:
запаморочення
надмірне потовиділення
головний біль
голод
занепад сил
затуманений зір
дезорієнтація в просторі
різка зміна настрою
Чим небезпечна гіпоглікемія та як її уникнути пацієнтам з ЦД?
Для того, аби вчасно зреагувати на симптоми гіпоглікемії та запобігти їй, важливо принаймні вміти розпізнати їх. А, як запевняє лікар-ендокринолог Марина Балюк, багато хворих, які стикаються з гіпоглікемією вперше, просто не розуміють, що з ними відбувається. Тому лікар-ендокринолог, перш за все, має проінформувати свого пацієнта з цукровим діабетом про можливі симптоми, причини гіпоглікемії, її наслідки та шляхи уникнення. І, звісно, призначити правильну терапію, аби не допустити її появи. Дуже небезпечною є нічна гіпоглікемія, коли у пацієнта виникають вночі запаморочення голови, головний біль, затуманений зір або дезорієнтація. Ігнорувати симптоми гіпоглікемії не можна, адже вона може стати причиною серйозного погіршення стану пацієнта з ЦД.

Розуміючи небезпеку гіпоглікемії, завданням лікаря є мінімізація ризиків. Це, зокрема, можливо за умов компенсованого цукрового діабету, коли рівень глікованого гемоглобіну не перевищує 7%. Щоб досягати таких показників, слід ретельно підбирати цукрознижувальну терапію, інсулін під кожного окремого пацієнта, а також коригувати дозу інсуліну, яка допоможе пацієнту досягнути цілі лікування, уникнути ускладнень, зокрема і гіпоглікемії. Для цього пацієнту не варто боятися нарощувати дозу інсуліну під час її коригування і довіряти своєму лікарю.
Насамперед ми враховуємо стерпність препарату, його безпеку та меншу кількість побічних ефектів. Максимально, чого ми маємо досягти, так це стабільних показників цукру в крові, які змінюються з харчуванням.
Марина Балюк, лікарка.
Однак правильно підібрана терапія та доза інсуліну є лише частиною ефективного лікування. Підхід до профілактики гіпоглікемії повинен бути комплексним:

«Це справді має бути стиль життя, режим харчування, це обов'язково правильно підібрана цукрознижувальна терапія. Обов'язково! Ну, і, відповідно, спостереження з боку лікаря та регулярні огляди пацієнта», – запевняє Марина Балюк.

За словами лікарки, пацієнт в жодному разі не має залишатися сам на сам зі своєю хворобою, він має бути постійно на зв'язку зі своїм лікарем, який зможе підібрати для свого пацієнта таку терапію, яка приведе його до цілі лікування – компенсованого ЦД з рівнем глікованого гемоглобіну не вище 7% – та дозволить жити повноцінним життям без ускладнень.

Як швидко діяти пацієнту, у якого раптово виникла гіпоглікемія?
Якщо пацієнта з цукровим діабетом застало раптове зниження цукру в крові – слід негайно його поповнити. Для цього можна з'їсти щось із високим вмістом глюкози. Так, серед фруктів це можуть бути банани або виноград, солодкий чай або фруктовий сік, цукерка або мед. Водночас не слід забувати, що не можна панікувати – слід зосередитися, заспокоїтися та негайно сконтактувати зі своїм лікарем-ендокринологом.
Інсулін – не наркотик, а щоденна необхідна терапія для пацієнта з цукровим діабетом
Окрім гіпоглікемії, яка є небезпечним для життя пацієнтів із цукровим діабетом ускладненням, існують інші виклики, які турбують пацієнтів з цукровим діабетом. Про них розповідаємо далі.
Інсулінотерапія – це боляче і назавжди, тому краще обрати таблетки?
Часто пацієнти з цукровим діабетом хибно вважають, що перехід на інсулінотерапію є ознакою погіршення стану перебігу цукрового діабету, сприймають це як вирок, і тому намагаються відтягнути цей момент, надаючи перевагу таблетованим препаратам. Але це не зовсім так. Адже з часом підшлункова залоза стає нечутливою до таблетованих препаратів і вони не мають очікуваного ефекту, а, відповідно, пацієнт не отримує якісну терапію і не може досягнути бажаного компенсованого стану захворювання з рівнем глікованого гемоглобіну не вище 7%. Саме тому лікарі рекомендують не боятися інсулінотерапії, з якою легше досягти компенсації, відкоригувати та підібрати пацієнту оптимальну дозу інсуліну, яка забезпечить йому повноцінне життя без ускладнень.
Авжеж, цих страхів багато, та хочу сказати, що насамперед є страх початку інсулінотерапії, коли її призначення сприймається як вирок. Є міф, що лікування інсуліном призводить до ускладнень, адже інсулін призначають пізно, коли вже є ускладнення, компенсувати таких хворих складно, і є сприйняття інсулінотерапії як терапії відчаю. Тут можна говорити і про кількість інˊєкцій, про необхідність збільшити кількість вимірювань цукру у крові, все це лякає пацієнтів. Але насправді цього боятися не треба, адже вчасний старт інсулінотерапії дозволяє пацієнту уникнути можливих ускладнень від захворювання.
Тетяна Юзвенко, лікарка-ендокринолог, докторка медичних наук, заступниця директора з наукової роботи Центру ендокринології та ендокринної хірургії МОЗ України.
До того ж медицина не стоїть на місці, завдяки її прогресивному розвитку були винайдені сучасні шприци-ручки, які роблять ін'єкції інсуліну майже невідчутними. Для комфортнішого введення інсуліну слід частіше змінювати голку, оскільки та після низки застосувань часто затуплюється.

Усі ці прості правила і є тими життєво важливими кроками пацієнта з ЦД назустріч повноцінному життю без ускладнень від захворювання.
Людям з діабетом не можна їсти солодкого?
Пацієнту з цукровим діабетом рекомендовано обмежити вживання солодкого, особливо не слід вживати солодощі промислового походження. Це стосується не тільки солодких страв, а й щоденного меню. Пацієнтам з цукровим діабетом необхідно рахувати кількість спожитих вуглеводів, а не саме цукор у його натуральному розумінні. Іноді солодке здатне врятувати життя пацієнту з цукровим діабетом, зокрема, йдеться про гіпоглікемію – коли з'їсти щось солодке рекомендовано пацієнту з ЦД. Але, звісно, в звичайних умовах, пацієнтам варто остерігатися солодких продуктів. Пацієнтам з цукровим діабетом дуже потрібні вуглеводи – вони допомагають боротися з накопиченням у крові надлишкової кількості кислих продуктів життєдіяльності. Втім, для організму потрібні складні вуглеводи, які є, зокрема, у кашах, тому глюкоза виділяється поступово і збігається з часом дії інсуліну.

Натомість жири уповільнюють всмоктування вуглеводів – саме тому, жирну їжу пацієнтам з ЦД слід обмежити. Натомість варто віддати перевагу натуральним продуктам без домішок.
Соромно від того, що у вас діабет?
Таке твердження дуже помилкове, адже оточення пацієнта має знати про його цукровий діабет, бути готовим в будь-який момент, коли це необхідно, надати медичну допомогу. Особливо є високі ризики, коли у пацієнта може виникнути гіпоглікемія. Оточення, яке буде поруч з пацієнтом в цей момент, має знати, що колоти ін'єкцію може бути небезпечно для здоров'я, адже, насамперед, треба розуміти причину гіпоглікемії. Краще в такій ситуації зателефонувати лікарю пацієнта і дати з'їсти щось солодке, наприклад, напоїти солодким чаєм або дати цукерку.
Отже, як бачимо, викликів перед пацієнтами з цукровим діабетом чимало. Але важливо пам'ятати, що подолати ці виклики можливо, дотримуючись певних правил:
визначити разом з лікарем ціль лікування – показник глікованого гемоглобіну не вище 7%
не боятися нарощувати дозу інсуліну під пильним наглядом лікаря під час коригування дози в процесі терапії задля визначення правильної дози інсуліну для кожного окремого пацієнта
виконувати рекомендації лікаря стосовно харчування та фізичної активності
бути постійно на зв'язку з лікарем та разом з ним контролювати рівень цукру в крові