МІСІЯ НА МІСЯЦЬ
____________________________________________________________


Досі місії на Місяць з поверненням космічного
апарату на Землю здійснювали тільки три країни -
США, СРСР та Китай. Проте ці програми фінансувалися
і контролювалися державою. Ми дізналися, хто ще
збирається підкорити Місяць.
Від моменту першої висадки людини на Місяць минуло вже більше 40 років, але вчені досі будують грандіозні плани щодо "колонізації" супутника Землі. Щоправда, зараз "місячні перегони" більше цікавлять приватні організації, а не державні космічні агентства.

Наприклад, NASA зараз більше захоплене місією на Марс та вивченням Плутона. Однак їхні колеги по цеху не відкидають спроб потрапити на Місяць. Так, Японія планує відправити свій космічний апарат у 2018 році, а Європейське космічне агентство готується до пілотованої місії, яка має відбутися після 2030 року.

Але, здається, їх випередила команда вчених із Ізраїлю. Космічний некомерційний проект SpaceIL, що бере участь у змаганні Google Lunar X Prize, днями повідомив про свій намір відправити місію на Місяць у другій половині 2017 року. Якщо це станеться точно в строк, то Ізраїль стане першою країною, яка здійснила приватний космічний переліт.

Досі на Місяць висаджувалися апарати, а потім поверталися на Землю, тільки трьох країн - США, СРСР та Китаю. Проте ці програми фінансувалися і контролювалися державою. Хто ще збирається підкорити Місяць найближчими роками, а також хто вже підкорив - читайте в нашому матеріалі.
МІСІЯ SPACEIL
Настала ера комерційного дослідження Місяця. Так, ізраїльська приватна компанія SpaceIL, яка змагається у конкурсі Google Lunar X PRIZE, першою в історії підписала стартовий контракт і пройшла сертифікацію на відправку місяцеходу. Експедиція запланована на другу половину 2017. Щоб доправити свій корабель на орбіту, SpaceIL уклала контракт з компанією Ілона Маска SpaceX.

Ізраїльський місяцехід буде відправлений з допомогою ракети-носія Falcon 9. До місії не будуть залучені люди - тільки модуль Sparrow, керований із Землі. Після того, як ракета виведе місяцехід, йому належить спуститися на посадковому човнику в ще невідому точку на поверхні Місяця і проїхати там 500 м. Якщо все мине ідеально, команда отримає $ 20 млн від Google Lunar X PRIZE.
За умовами конкурсу, премію може отримати будь-яка приватна компанія, яка зможе створити місяцехід, м'яко посадити його на місячну поверхню, забезпечити його пересування супутником Землі (на відстань не менше 500 метрів) і передати на Землю фото і відео у високій роздільній здатності. Призовий фонд складає $ 30 млн. 20 млн - перше місце, друге і третє - по 5 млн.

Варто зазначити, що ізраїльська команда створила не всюдихід, а щось зовсім інше: стрибуна. Замість того, щоб покладатися на колеса, нова машина буде пересуватися за допомогою стрибків. Крім того, ізраїльтянам вдалося залучити для проекту вже 50 мільйонів доларів. За словами директора SpaceIL, фінансування в основному надходить від приватних донорів.
"До того часу, як ми зареєструвалися у змаганні, у інших команд вже була дворічна перевага. Нам довелося придумати креативне рішення, щоб закрити цей розрив, тому ми зрозуміли, якщо зможемо запустити двигуни вже після посадки, то зможемо подолати 500 метрів місячною поверхнею, не використовуючи всюдихід", - розповідає директор SpaceIL Еран Привман.
Хоча SpaceIL першими отримали сертифікат на запуск, вони можуть і не бути першою приватною компанією на Місяці. Їх зараз наздоганяє безліч інших дослідницьких команд, і якщо їм вдасться пройти всі круті повороти без проблем, то вони цілком можуть обігнати SpaceIL. Зараз вже у багатьох команд є контракт на зліт, який очікує сертифікації. Крім SpaceIL, у змаганні беруть участь ще 16 команд із різних країн світу. Переглянути список учасників можна на сайті конкурсу.
МАЙБУТНІ МІСІЇ
Крім хлопців, які беруть участь у конкурсі Google Lunar X PRIZE, про свої плани вирушити на Місяць, заявляють й інші компанії. Варто також зазначити, що практично одночасно зі SpaceIL про свій політ на Місяць оголосила і каліфорнійська команда Moon Express.

На початку жовтня вони повідомили про підписання контракту з новозеландською фірмою Rocket Lab на відправку трьох місій на Місяць. Планується, що перші два запуски будуть здійснені також у 2017 році. Ракетою-носієм послужить мала ракета Electron, яка зараз розробляється в Rocket Lab.

Ракета прославилася тим, що її корпус зроблений із вуглекомпозитів, а більшість компонентів двигуна надруковані на 3D-принтері. Завдяки цьому, а також іншим цікавим технічним рішенням, спрямованим на зниження витрат, вартість запуску Electron зараз становить 5 мільйонів доларів.

Основне підводне каміння всього цього полягає в тому, що Electron поки що ще жодного разу не літав у космос - випробувальні запуски призначені на наступний рік, і звичайно ніхто не може стверджувати, що Electron полетить із першого, або навіть другого-третього разу.
Крім того, згідно із заявленими характеристиками ракети вона може доставити 120 кілограмів вантажу на сонячно-синхронну орбіту висотою 500 кілометрів - у той час як створений Rocket Lab місячний посадковий модуль MX-1 розрахований на те, щоб вирушити до Місяця з геосинхронної орбіти, а його вага в заправленому стані становить 600 кілограм. Так що очевидно, що для цієї місії доведеться створювати більш потужну версію Electron.

Про плани відправити на Місяць свій космічний апарат заявила й Японія. Політ запланований на квітень 2018 року. Зонд SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), як очікується, буде запущений за допомогою створеної в 2013 році твердопаливної ракети Epsilon. Вартість програми оцінюється в 126 мільйонів доларів. Японське агентство аерокосмічних досліджень направить до уряду країни запит для отримання необхідного фінансування.
Попердні місії на Місяць/NASA
Попердні місії на Місяць/NASA
Попердні місії на Місяць/NASA
У місячній місії японці збираються використати досвід, отриманий ними під час реалізації програм Hayabusa ("Сокіл") і Hayabusa-2 з дослідження астероїдів. Після відправки апарату до супутника Землі відомство має намір сконцентруватися на дослідженні Марса.

Тим часом науковці з Європейського космічного агентства (ЄКА) пішли ще далі і заявили про пілотовану місію на Місяць. Згідно із заявою представника агентства Джеймса Карпентера, місія з дослідження поверхні Місяця з участю людей почнеться не раніше 2030 року.
ПЕРШІ ПІДКОРЕННЯ
Перші спроби потрапити на Місяць почали здійснюватися у 60-ті роки минулого століття, коли стартували так звані "космічні перегони" між США і Радянським союзом. Найвідоміша програма з підкорення Місяця - "Аполлон" - програма пілотованих космічних польотів NASA, прийнята у 1961 році з метою здійснення першої пілотованої висадки на Місяць, і завершена в 1975 році.

Всього в рамках програми вдалося зробити шість висадок людини на місячну поверхню. Найвідомішою місією стала "Аполлон-11". Вона ознаменувалася тим, що 20 липня 1969 року на Місяць уперше в історії ступала людська нога. Висадку здійснили Ніл Армстронг та Базз Олдрін.
Під час виконання програми "Аполлон" сталися дві великі аварії. Перша - пожежа під час наземних випробувань на стартовому комплексі (корабель, що згорів після пожежі, отримав назву "Аполлон-1"), в результаті якої загинули три астронавти - В. Грісом, Е. Вайт та Р. Чаффі.

Друга сталася під час польоту корабля "Аполлон-13": в результаті вибуху бака з рідким киснем і виходу з ладу двох із трьох батарей паливних елементів висадка на Місяць була зірвана, астронавтам з ризиком для життя вдалося повернутися на Землю.
Блогер Алекс Паркер використав архівні фото NASA та анімував їх, показавши аварію службового модуля знаменитого космічного корабля "Аполлон-13".
Програма "Аполлон" і висадка на Місяць часто згадуються як одні з найбільших досягнень в історії людства. Програма зробила великий внесок в історію пілотованої космонавтики. І поки що вона залишається єдиною космічною програмою, в ході якої були здійснені пілотовані польоти за межі низької земної орбіти.

За сучасними оцінками вчених, на Місяці перебуває не менше 1,6 млрд тонн запасів води. Зосереджена вона переважно у вигляді криги на північному і південному полюсах. В надрах Місяця також міститься величезна кількість рідкоземельних металів - ці елементи становлять інтерес.

Оскільки на Землі їхні запаси обмежені, а широке застосування в електроніці зробило їх ціну вищою, ніж у золота та платини. Таким чином, приватні фірми і космічні агентства були б не проти заволодіти цими прибутковими ресурсами і перетворити сірий і пустельний місячний ландшафт на конвеєрну стрічку із заробляння грошей.
АРХІВНІ ФОТО NASA
На початку жовтня NASA оприлюднило 8,4 тисячі раніше не опублікованих фотографій, зроблених американськими астронавтами під час місячних місій програми "Аполлон". Знімки, розбиті за номерами місій, в максимально можливій на момент зйомки роздільній здатності були викладені у Flickr під назвою Project Apollo Archive.

Як повідомляє прес-центр NASA, фотокадри були зроблені апаратами Hasselblad, а опублікував їх у Мережі Кіпп Тіг, який збирав архів протягом 15 років. Project Apollo Archive, можливо, ще не повністю завершений, бо на сайті відсутні знімки з 7-10 та 13-ї місячних місій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ