65 МЕТРІВ З ЛЮБОВ'Ю

ЯК В УКРАЇНІ РОБЛЯТЬ ТУАЛЕТНИЙ ПАПІР
Він буває різним: білосніжим, персиковим, рожевим або жовтим, з тисненням або рівним, щільним і більш тонким, багатошаровим або всього в один шар. Він є у кожному будинку – це туалетний папір.

ТСН.ua розповідає, з чого складається рулон туалетного паперу, яким чином його виробляють і скільки людей докладає до нього руки у процесі виробництва. Ми обрали Київський картонно-паперовий комбінат (ККПК) в місті Обухові, відомий споживачеві своїм легендарним туалетним папером "Обухів 65".

На ККПК виготовляють картон, гофрокартон і папір. Комбінат є лідером целюлозно-паперової галузі України за обсягами виробництва і продажів. У січні-травні 2016 року він збільшив обсяг виробництва на 14,3% порівняно з тим же періодом 2015 року – до 1 млрд 81,5 млн грн. Протягом минулого року на комбінаті було вироблено 71 тис. тонн паперу-основи та 205 тис. тонн картону, а виручка за минулий рік склала 3,8 млн гривень.

Площа підприємства – близько 99 га, а штат працівників доходить до 2,2 тисячі. На цьому комбінаті, окрім величезної кількості різних марок туалетного паперу і рушників, навіть виробляють серветки для мережі Макдональдс. Більшість власних марок українських торгових мереж виготовляє Київський КПК. Власні марки комбінату – Диво, Soffione, Обухівська виготовляються на новому італійському обладнанні.
МАКУЛАТУРА
Макулатура використовується для виробництва як паперу, так і картону. Вона може зберігатися на закритому чи відкритому складі.
Провідний інженер ККПК Наталія Василівна
"Ми прагнемо виробити продукт, який буде максимально приємним для споживача. Конкуренція у нас велика, тому наш продукт має бути кращим. Ми існуємо вже впродовж 30 років, і ми пишаємося тим, що наш продукт найкращий", – розповідає провідний інженер Наталія Василівна.

Після напруження стосунків із Росією, імпорт макулатури з країни-сусіда був зупинений, що стало серйозною проблемою, адже, за даними комбінату, з Росії імпортувалося близько 40% сировини.

Після цього підприємству довелося шукати нові джерела постачання макулатури, ними стали Польща, Чехія та інші країни Європи. Целюлоза ж надходить на комбінат у формі блоків. Вона виходить під час варива подрібненого дерева хвойних і листяних порід, в Україні не виробляється, а імпортується з інших країн.
ОБРОБКА ПАПЕРУ
Насамперед макулатуру розмелюють у розмельно-підготовчому відділі цеху. За допомогою води спеціальні гідророзбивачі перетворюють папір на одну цілісну масу. У наступному цеху папір проходить кілька етапів очищення.

Кнопки, важелі, графіки і лампочки дають можливість персоналу відстежувати всі процеси. ККПК працює безперервно. Щороку комбінат зупиняється на капітальний ремонт для перевірки усього наявного обладнання та очистки.

Після очищення папір потрібно довести до правильної консистенції – певного рівня помелу і потрібної довжини волокна. Після цього маса надходить на папероробну машину. Тут вона проходить крізь дві сітки – під час руху вода стікає, папір надходить на лощильний циліндр, температура якого доходить до 110 градусів, де відбувається сушка і формування паперу.

Після обробки, просушування і намотування паперу на сувій виходить "тамбур" – рулон шириною близько 4 метрів і діаметром близько 3. Він розрізається на потрібні формати – рулони меншого розміру – для виготовлення серветок які вже йдуть на виготовлення кінцевої продукції у цеху переробки паперу. Начальник папероробного цеху Микола Дмитрович дбайливо проводить нас своїми володіннями і розповідає всі тонкощі виробничого процесу.
ВІДЕО. РОЗМЕЛЬНО-ПІДГОТОВЧИЙ ЦЕХ
Ця людина безпомилково визначає на око кількість шарів паперу і на відстані 10 метрів розповідає, для чого порізали той або інший тамбур.

Зараз комбінат виробляє лише білий, блідо-рожевий і жовтий целюлозний папір, хоча раніше було ще два кольори – зелений і блакитний, але їхнє виробництво було припинене через відсутність попиту.

Деякі країни надають перевагу макулатурному паперу певного кольору – так, наприклад, у Прибалтиці і Молдові люблять макулатурний рожевий папір. Варто також зазначити, що підробка туалетного паперу – це болюча тема для ККПК.

"Прагнуть скопіювати зовнішній вигляд, тому що якість нашу складно підроблювати. "Обухів 65" – це бренд. Наше ім'я – це запорука якості. Якщо покупець не розібрався, то підробки підривають наш імідж", – скаржиться Наталія Василівна.

Гострої теми не уникає Микола Дмитрович і теж долучається до розмови: "Ступінь очищення одразу видно, розумієте. Якщо у виробника немає такого очисного устаткування, як у нас, то одразу є і засміченість, і вкраплення сторонні, і наповнювачі, папір тоді виходить, як підфарбований.

Наш же рівний і чистий. Хто одного разу спробував наш папір, той одразу може відрізнити оригінал за вагою на метр квадратний, за щільністю намотування рулону". Найчастіше намагаються підроблювати етикетку "Обухів 65", зробити схожі кольори, шрифт і його розмір, працівники комбінату самі не раз виловлювали плагіат на прилавках магазинів.
ПЕРЕРОБКА ПАПЕРУ
Рулони з макулатури і целюлози потрапляють до цеху переробки паперу. Цех існує з 1987 року. Спочатку в ньому працювало 5 японських ліній із виготовлення макулатурних рулонів без гільзи. "Тоді люди були раді й макулатурному паперу, а потім стали жити краще і захотілося чогось більш елітного, красивого.

"Тоді ми навчилися виробляти целюлозний папір", – з гордістю згадує провідний інженер, – "Потім ще одну сучасну італійську лінію, які дозволяють нам виробляти продукцію на рівні кращих зарубіжних зразків". Зараз на тих же японських лініях комбінат виробляє 24 млн рулонів на місяць, на двох нових лініях – 16-17 млн".

Лінія безгільзового намотування складається з п'яти верстатів перемотувань, які роблять "поліна" (сформований рулончик завдовжки з великий рулон). Верстати перемотувань працюють автоматично, пропускаючи один одного і вибудовуючи черги з "полін".
"Обухів 65" це найпопулярніша торговельна марка. Довжина рулончика не є сталою величиною і варіює в певних межах. Оскільки на обладнанні регламентується діаметр рулону, то в першу чергу контролюється саме цей показник.
Далі відбувається процес упаковки – два верстати наклеюють на "поліно" етикетку, вже у такому вигляді папір ріжеться на рулони і вирушає на пакування. На цьому етапі рулони автоматично поміщаються по 48 штук в один ящик. Начальник цеху переробки паперу Юрій Анатолійович знає про роботу свого цеху все.

Він говорить, що може замінити будь-якого працівника і уміє керувати кожною машиною. "Розумієте, я ж сам спочатку вчився управляти устаткуванням, а потім учив працівників, – посміхається Юрій Анатолійович, – ми можемо собі дозволити робити гільзи з білого картону, інші виробники так не можуть, у них же немає власного картонного виробництва". Нові лінії більш автоматизовані і працюють за іншим принципом.

Тут вже люди практично не беруть участь у виробничому процесі, а лише контролюють. Наталія Василівна легко згадує і перераховує види продукції комбінату: "Робимо ми макулатурний і целюлозний папір, на гільзі та без гільзи, з перфорацією і без, паперові рушники, серветки торгових марок Диво, Soffione, а також багато власних торгових марок мереж як в Україні так і закордоном. "Це ось із ромашкою буде. Ми аромати отримуємо з Франції. Довго підбирали, але зупинилися на них. Є ще запах манго, ірису і тропічний.", – поглядаючи на рулони, говорить Юрій Анатолійович.
ВІДЕО. ЯК З'ЯВЛЯЮТЬСЯ РУЛОНЧИКИ
Цілодобово працює і лабораторія. Тут перевіряють як паперову масу, так вже і готову продукцію. Якщо зразки не проходять перевірку за якісними показниками або мають зовнішні дефекти, то продукція йде на вторинну переробку.

Тобто готовий папір або серветки знову закинуть до гідророзбивача і зроблять продукцію ще раз. Останніми роками підприємство працює на 0,9% браку з дозволених 2%.

Вся продукція відповідає як українським так і світовим стандартам і має відповідні гігієнічні сертифікати, сертифікати якості та відповідності УкрСЕПРО, а та продукція яка експортується додатково - сертифікати EAC (одні з «найжорстокіший» у вимогах), а також сертифікат безпеки ISEGA.
ГОТОВА ПРОДУКЦІЯ
З цеху переробки паперу продукція перевозиться до величезного складу готової продукції ангара, забитого яскравими целофановими упаковками рулонів і коробками "Обухів 65". В Україні продукція ККПК поставляється майже в кожну торгову мережу, а також експортується до багатьох країн світу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ