Вибори у Франції
МАКРОН ПРОТИ ЛЕ ПЕН
Хто очолить П'яту Французьку республіку після Олланда
Французи 23 квітня вже в одинадцятий раз обирали президента П'ятої республіки. Цього дня відбувся перший тур виборів, за результатами якого із 11 кандидатів у президенти Франції у другий, фінальний тур, вийшли лише двоє — першість здобув центрист Еммануель Макрон, а за ним "пробилася" і ультраправа Марін Ле Пен. Остаточна битва призначена на 7 травня, а за нею вже проведуть і парламентські вибори.

Цим двом кандидатам буквально наступали на п'яти двоє симпатиків Кремля — правий центрист Франсуа Фійон та "лівак" Жан-Люк Меланшон. До слова, це мало не вперше, коли у Франції на виборах аж чотири кандидати в президенти лідирували в перегонах.

Спрогнозувати однозначного фаворита було вкрай важко, оскільки теракт, який стався на Єлисейських полях незадовго голосування, 20 квітня, міг зіграти на руку радикальній та євроскептичній Ле Пен.

Відтак, після першого туру постало актуальне питання: чи залишиться Франція на європейському шляху на чолі з Макроном або візьме курс на зближення з агресивною Росією під керівництвом Ле Пен.

Вибори президента привертають увагу не лише європейців, але й Україну, де неофіційно покладають надії на центриста Еммануеля Макрона, якому, в разі перемоги, доведеться брати участь у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Ми розібралися, в кого найбільше шансів стати наступним президентом Франції і що це змінить у Європі та Україні.
1
Як голосували у першому турі
О 8-й ранку за місцевим часом (9:00 за Києвом) 23 квітня у Франції відкрилися 67 тисяч виборчих дільниць. Голосування тривало до 19:00 (20:00 за Києвом), а в деяких великих містах і — на годину довше.

Близько 47 мільйонів виборців під охороною 50 тисяч правоохоронців вирішували, кому віддати перемогу. За даними МВС Франції, явка цьогоріч на виборах склала 78,69%. Це дещо менше за 2012 рік (80,42%), але більше за показник 2007 року — 73,87%.

За пост президента змагалися 11 кандидатів: Жан Лассаль (незалежний), Ніколя Дюпон-Еньян (рух "Вставай, Франціє!"), Жак Шемінад (партія "Солідарність і прогрес"), Франсуа Аселіно (партія "Народний республіканський союз"), Філіп Путу ( "Нова антикапіталістична партія"), Еммануель Макрон (рух "Вперед"), Франсуа Фійон (партія "Республіканці"), Бенуа Амон ("Соціалістична партія"), Жан-Люк Меланшон (рух "Нескорена Франція"), Наталі Арто (партія "Робоча боротьба") і Марін Ле Пен (партія "Національний фронт").

Із закриттям дільниць перші результати екзит-полів підтвердили прогнози довиборчих соцопитувань: згідно з результатами анкетувань різних компаній, Макрона оголосили переможцем першого туру із приблизно 24% голосів виборців.

Натомість Ле Пен, відповідно до екзит-полів, здобула близько 22% голосів. Їхні конкуренти Фійон та Меланшон отримали прблизно по 19–20%. Дані соціологів незначно відрізняються від офіційної інформації.
Після оголошення перших результатів екзит-полів Франсуа Фійон заявив про підтримку Еммануеля Макрона. Свою прихильність центристу висловили і соціалісти.

За даними МВС країни, за Макрона здебільшого голосував захід Франції, а за Ле Пен - північні і південно-східні регіони.

День голосування не минувся без курйозів. Учасниці руху FEMEN влаштували акцію, зібравшись біля виборчої дільниці в містечку Енен-Бомон на півночі Франції, саме там, де голосувала Ле Пен.

Активістки, як і зазвичай, напівоголені, одягнули маски політиків. Одна з активісток виклала у Мережу фото колег із підписом: "Команда Марін: Путін, Асад, Трамп і Фарадж супроводжують свого французького союзника Марін Ле Пен". Поліції довелося їх затримати.
Після оголошення екзит-полів у Парижі спалахнули анонсовані раніше акції протестів. Здебільшого студенти виступили проти Ле Пен. Під час зіткнень правоохоронці застосували силу і димові шашки. ЗМІ повідомили навіть про кілька затримань.

Водночас стало відомо, що телеканалу Russia Today і агентству Sputnik відмовлено в акредитації для роботи в штабі Макрона, який раніше заявляв, що із президентом РФ Володимиром Путіним буде говорити з позиції "сили". Ле Пен, своєю чергою, одразу після перших результатів заявила, що захищатиме французів від "нестримної глобалізації".
2
У кого більше шансів на перемогу
Згідно з останніми соцопитуваннями, Еммануель Макрон має більше шансів на перемогу у другому турі президентських виборів, який проведуть 7 травня.

Приміром, опитування Harris Interactive для телеканалу M6 показали, що 64% опитаних проголосували б за Макрона, у той час як 36% віддали би свої голоси за ультраправу Марін Ле Пен.
Опитування соціологічної служби Ipsos Sopra Steria показує, що Макрон у другому турі здобуде підтримку 62% виборців, а Ле Пен 38%.

Водночас глядачі ТСН.Тиждень висловили свої сподівання. У Facebook ТСН поцікавилася: чи вважають українці, що вибори президента Франції матимуть суттєвий вплив на Україну. Користувачі соцмережі повинні були голосувати "лайками".
ТСН.Тиждень дізналася, наскільки вірять українці в перемогу Макрона
Голоси розподілилися таким чином: думають, що наслідки для України будуть — 58%, не бачать жодного впливу — 12% , а 30% вважають, що наступним президентом Франції стане Еммануель Макрон.

Так чи так, але результат виборів може стати і зовсім неочікуваним, як, наприклад, торік у США. Між іншим, американський президент Дональд Трамп під час нещодавнього інтерв'ю Associated Press висловив підтримку Ле Пен, сказавши, що "вона найсильніша серед тих, хто розуміється на тому, що відбувається у Франції". Та й сама Ле Пен після перемоги Трампа заявила, що відтак у неї більше шансів посісти крісло президента Франції.
3
Наслідки для Європи та України
Кінець ЄС за Ле Пен
Доля не тільки Франції, але й усієї Європи "в руках" нового президента. Міжнародні видання зазначають, що перемога Макрона може врятувати ЄС як інституцію після бажання Британії вийти за сценарієм Brexit. Натомість націоналістка Ле Пен пригрозила влаштувати вихід Франції із ЄС.

Марін Ле Пен — євроскептик, антиглобаліст і антиісламіст. Вона вже неодноразово обіцяла Frexit у разі своєї перемоги. Ле Пен збирається послабити роль ЄС, скасувати єврозону, вільні кордони всередині ЄС та бюджетні правила. Тож якщо інші держави-члени не погодяться на це, Ле Пен проведе референдум щодо виходу Франції з ЄС протягом 6 місяців. Після нього політик має намір ввести податки на імпорт і працевлаштування іноземців.

Окрилена перемогою Трампа Ле Пен у передвиборчих тезах обіцяє різко скоротити міграцію і видворити всіх нелегалів. Депортують і всіх мігрантів, засуджених за злочини і правопорушення. Також вона виступила проти носіння мусульманських жіночих головних уборів, які закривають обличчя, і проти молитви на вулицях. Вона назвала їх неприйнятними культурними небезпеками.
Ще під час попередньої президентської кампанії Ле Пен заявила про необхідність співпраці з Росією. Своїх поглядів вона не цурається і зараз. Ле Пен відкрито симпатизує президенту РФ Володимиру Путіну і оголосила про свої амбіції сформувати тріо "Трамп—Путін—Ле Пен" у міжнародній політиці. На її думку, це "було б добре для миру у всьому світі". Між іншим, Ле Пен була єдиним французьким політиком, хто підтримав Трампа на президентських виборах у США.

Ле Пен вважають найбільш лояльно налаштованим до Кремля політиком. В листопаді минулого року кандидат в президенти Франції, яка раніше навідувалася до Москви, порадила Європі "не боятися" Путіна. Вона також підтвердила, що її партія позичала гроші в російському банку через те, що французькі установи відмовили їй у кредитах. Між іншим, наприкінці 2016 року Ле Пен помічали і в США. Згодом вона заявила, що домовлялася із тамтешніми банками про фінансування виборчої кампанії.

До всього, Ле Пен назвала санкції проти РФ "абсолютно безглуздими". За її словами, обмежувальні заходи не розв'язали жодних проблем і не сприяли поліпшенню ситуації. "Все, що зробили санкції — це створили великі економічні проблеми для країн Євросоюзу", — зазначила Ле Пен. За її словами, необхідно "зробити крок назад" від поглядів часів холодної війни. Відтак, Ле Пен може повністю змінити суть "нормандської четвірки".

Більше про погляди і кар'єрний шлях Марін Ле Пен читайте за цим посиланням.
Підтримка Путіна і скандал з Україною: головне про кандидата в президенти Франції Марін Ле Пен
Націоналістку Марін Ле Пен вважають найбільш лояльним до Кремля лідером у Франції.
Рятівник Макрон
На думку експертів і політологів, Еммануель Макрон на посту президента — це єдиний шанс як для Європи, так і для України.

У січні 2016 року Макрон відвідав Москву і в інтерв'ю російському виданню заявляв, що Франція буде одночасно і дотримуватися санкцій проти Росії, і намагатися налагодити з нею співпрацю.

"Однак французька лінія дуже чітка: є деякі принципи, визначені на міжнародному рівні, є багатоступінчастий процес, якому дано хід, а саме — мінські домовленості. Їх сьогодні потрібно виконувати. У зв'язку з цим можу сказати, що є цей процес і є його частиною санкції, подовжені до кінця липня 2016 року, а є (у відносинах Франції та Росії — ред.) поточна робота, яка триває. З умовою тих обмежень, які накладають санкції, ця робота дозволяє співпрацювати, підтримувати обмін досвідом, консолідувати наші позиції", — говорив Макрон.

А нещодавно Макрон заявив, що сьогодні немає жодних підстав дозволяти Росії порушувати норми міжнародного права, і в разі своєї перемоги дав би Володимиру Путіну зрозуміти, що він готовий відновити діалог з вимогою врегулювати конфлікти в Сирії і в Україні.
Кандидат зазначив, що обов'язково здобуде повагу від Путіна, оскільки його з Москвою нічого не пов'язує.

"Якщо Росія буде виконувати свої зобов'язання, тоді ми поступово будемо скасовувати європейські санкції, і спільно з Німеччиною будемо налагоджувати політичне партнерство з Євросоюзом", – сказав кандидат в президенти Франції.

Утім, якщо Макрон виграє, то найбільші перешкоди на нього чекатимуть попереду, оскільки йому спочатку доведеться забезпечити парламентську більшість для своєї молодої партії в червні, а потім знайти широку народну підтримку щодо здійснення трудових реформ, які обов'язково зустріне опір.

Про погляди Макрона і передвиборчі обіцянки читайте у нашому матеріалі.
Секс-символ і вундеркінд Макрон. Що відомо про кандидата в президенти Франції
Деякі французькі політологи називають його "порятунком для України", інші вважають, що він у своїй передвиборчій кампанії підтримує її, щоб таким чином зняти санкції з Росії.
4
Що говорять експерти
У разі своєї перемоги Макрон задекларує оновлення Франції і ЄС, тобто буде центристська чи навіть євроцентристська спроба — оновити структуру Євросоюзу і місце Франції в самому ЄС. А от у разі перемоги Ле Пен буде спроба розвалити нинішній Євросоюз методом деструктивної діяльності зсередини, але тут варто згадати дуже важливий фактор — це парламентські вибори, які відбудуться вже у червні, і уряд буде сформовано саме за результатом парламентських виборів.

І справа така, що ні у Макрона, ні у Ле Пен немає такої політичної структури, яка могла б гарантувати собі одноосібне формування уряду. Оскільки виборча система у Франції мажоритарна, відповідно, недостатньо мати одного кандидата в президенти, потрібно мати сотні сильних кандидатів на місцях. Тому саме парламентські вибори і можуть збалансувати ситуацію після президентських.

Якщо раптом так станеться, і Ле Пен буде членом "нормандської четвірки", то для України це нічого позитивного не обіцяє. Доведеться припиняти роботу у цьому форматі. А якщо за стіл переговорів потрапить Макрон, то я не думаю, що його стиль і позиція будуть дуже сильно відрізнятися від позиції нинішнього президента Олланда.

Дізнайтеся, якою буде роль Макрона у "нормандській четвірці", за посиланням.


Володимир Горбач
політичний аналітик в Інституті Євроатлантичного співробітництва
Макрон буде молодшим партнером Меркель у "нормандському форматі" — експерт
Політичний аналітик критично оцінює шанси Ле Пен на перемогу, але французьке суспільство може "підкинути сюрприз".

Ми зараз входимо у напружений період. 15 днів до нових виборів. Трапитися звісно може що завгодно: від терактів до зливів небаченого компромату. Я думаю, що противники будуть намагатися знищити один одного у більш чи менш цивілізований спосіб.

Ле Пен прагне докорінно змінити вектор розвитку Франції — "забрати" країну з ЄС, хоче ліквідувати Шенген, відмовитися від євро, повернути франк, посилити національні кордони, вийти з об'єднаного військового командування НАТО, натомість дати на оборону Франції навіть не 2% ВВП. Якщо Ле Пен стане президентом, то це дуже ускладнить перемовини у Мінському форматі, бо Ле Пен приймає російське трактування щодо конфлікту, підтримує анексію Криму, яку взагалі не вважає анексією.

Макрон робить основний наголос на те, що Франція має стати більш важливою державою в рамках Європейського союзу. В контексті українсько-російського конфлікту Макрон перебуває приблизно у тій самій позиції, що й чинний президент Франсуа Олланд. Тобто він не відкидає того, що коли-небудь можна буде відновити діалог з Росією, але він чітко заявляє про порушення міжнародного права.

Більше про думку експерта Надії Коваль можете дізнатися у нашому матеріалі.

Надія Коваль
експерт Українського інституту майбутнього
Експерт розповіла, чого чекати Україні після обрання нового президента Франції
Противник Путіна має доволі велику перевагу, але за 15 днів, що лишилися до другого туру виборів, може статися будь-що — від терактів до зливів небаченого компромату.

Читайте також: