...Я провів своє життя, мандруючи Всесвітом. У своїй голові…
Він прийшов у цей світ рівно через 300 років після смерті Галілео Галілея, а залишив його у день народження Альберта Ейнштейна. Від самого початку доля готувала для нього щось особливе і, певно, він її не розчарував.

14 березня у віці 76 років з життя пішов легендарний фізик-теоретик Стівен Гокінг.

Ще замолоду він був повністю паралізований та втратив можливість говорити. Попри прогнози лікарів він не просто вижив, але прожив неймовірно насичене життя: був у невагомості, вразив неймовірними відкриттями та зробив складну науку ближчою до мас.

Яким було життя неймовірного фізика читайте у нашому спецпроекті.

ЖИТТЯ НАУКОВЦЯ

Стівен Гокінг народився 8 січня 1942 року. Батько майбутнього науковця працював дослідником у медичному центрі в Хампстеді, а матір – секретарем. Стівен мав двох молодших сестер (Філіппу і Мері) та брата Едварда, якого всиновили.

1962 року Гокінг закінчив фізичний факультет Оксфордського університету. Освіту продовжив у Кембриджському університеті, де 1966 року отримав докторську ступінь.

Протягом кар'єри науковець працював у власній альма-матер та у коледжі Гонвіл і Кіз, Інституті теоретичної астрономії. Гокінг був стипендіатом в Каліфорнійському технологічному інституті.

1974 року вчений став членом Лондонського королівського товариства, а від 1979 був лукасовським професором Кембриджського університету. Цю посаду Гокінг обіймав до 2009 року.

На фото:
1. Гокінг з першою дружиною
2. Гокінг із дочкою Люсі
3/4. Гокінг із другою дружиною Елайн

До цього 1963 року науковцю діагностували бічний аміотрофічний склероз. Це хронічне захворювання, яке повільно прогресує та уражає центральну нервову систему. Саме воно призвело у майбутньому до практично повного паралічу Гокінга. У середині 80-х учений захворів на запалення легенів, через яке переніс трахеостомію та втратив здатність говорити.

Науковець був одружений двічі. Першою дружиною Гокінга 1965 року стала студентка лінгвістичного факультету Кембриджськго університету Джейн Вайлд. Пара має двох синів – Роберта та Тімоті – та доньку Люсі. Утім майже після 20 років спільного життя подружжя припинило свої стосунки. Пізніше, 1995 року, Гокінг одружився вдруге. Його обраницею стала доглядальниця Елайн Мейсон, однак шлюб проіснував до 2006 року.

Стівен Гокінг помер у своєму будинку у Кембриджі у 76 років у ніч проти 14 березня 2018 року.


ХВОРОБА

Після страшного діагнозу лікарі давали Гокінгу кілька років, утім, учений не виправдав їхніх "очікувань" і пережив вирок медиків майже на півстоліття.

А його металевий "голос", який Гокінг отримав завдяки синтезатору мови, який розробили для вченого його друзі з Кембриджського університету, став практично "візитівкою" науковця.

Деякий час, поки хвороба еволюціонувала, Гокінг ще міг ворушити вказівним пальцем руки. Однак ця можливість з часом зникла і рухомим у нього залишився єдиний мімічний м'яз щоки. Навпроти м'яза був встановлений сенсор, який дозволяв ученому керувати комп'ютером та спілкуватися таким чином із оточенням.

ГОЛОВНІ ТЕОРІЇ ГОКІНГА

Дослідження Стівена Гокінга стосувалися головним чином космології та квантової гравітації. Вчений найбільше став відомим завдяки дослідженням чорних дір.


ВИПРОМІНЮВАННЯ ГОКІНГА
...Ейнштейн так і не прийняв квантову механіку через пов'язаний з нею елемент випадковості і невизначеності. Він сказав: Бог не грає в кості. Схоже, що Ейнштейн помилився двічі. Квантовий ефект чорної діри дозволяє припустити, що Бог не тільки грає в кості, але і іноді кидає їх туди, де їх не можна побачити...
Науковець розробив теорію, згідно з якою, чорні діри "випаровуються" за рахунок власного особливого випромінювання, яке назвали на честь Гокінга.

До цього відкриття вважалося, що чорні діри нічого не випромінюють, а лише поглинають світло та матерію. Науковець врахував квантові ефекти та довів, що ці об'єкти випромінюють частинки.

Більше того, Гокінг дійшов висновку, що чорні діри не вічні. Їхнє власне випромінювання призводить до поступової втрати маси об'єкта та інформації про те, що туди потрапило.

Ймовірним фіналом такого випаровування стає гігантський вибух, унаслідок якого чорна діра зникає.

ЙМОВІРНЕ ЗНИЩЕННЯ ЛЮДСТВА
...У Всесвіті зі 100 мільярдами галактик, кожна з яких містить сотні мільйонів зірок, малоймовірно, що Земля є єдиним місцем, де розвивається життя. З чисто математичної точки зору самі лише цифри дозволяють приймати думку про існування інопланетного життя як абсолютно розумного. Реальною проблемою є те, який вигляд можуть мати інопланетяни, чи сподобаються вони землянам своїм виглядом. Адже вони можуть бути мікробами або одноклітинними тваринами, або черв'яками, які населяли Землю протягом мільйонів років...
Гокінг мав невтішні прогнози щодо майбутнього людства. У різний час він пророкував зникнення людської раси за різних причин. Зокрема, за його теорією стиснення Всесвіту, він може припинити своє існування у момент "великого сплющування". На думку вченого, це мало б бути схоже на великий вибух, тільки – навпаки.

Пізніше Гокінг озвучив пророцтво ще одного варіанту майбутнього. На думку вченого, населення Землі буде зростати, споживання енергії посилюватися, а сама планета перетвориться на "охоплену полум'ям вогняну кулю". Все це мало б статися впродовж менше ніж тисячі років.

За будь-якого сценарію, єдиним порятунком для людства Гокінг уважав необхідність відірватися від Землі та почати освоювати Космос.

ПОПУЛЯРИЗАЦІЯ НАУКИ

"КОРОТКА ІСТОРІЯ ЧАСУ"
Уміти говорти про складні речі простою мовою – це стало одним із головних досягнень Стівена Гокінга. Адже саме його популяризація складної науки і написання для цього "Короткої історії часу" стало одним з головних досягнень фізика-теоретика.

У цій науково-популярній книжці Гокінг намагається висвітлити головні питання космології для пересічного читача. Зокрема, в "Короткій історії часу" пояснюються такі явища як Великий вибух, чорні діри та світові конуси. Книжка мала кілька видань, зокрема 2005 року.

...Гадаю, ні мої видавці, ні мій агент, ні я сам навіть не сподівалися, що книжка стане такою популярною. Як зауважив Нейтан Мірволд із корпорації "Майкрософт" (мій колишній постдокторант), я продав більше книжок з фізики, ніж Мадонна про секс. Успіх "Короткої історії часу" свідчить про неабияку цікавість до таких визначальних питань, як "звідки ми взялися?" і "чому Всесвіт такий, який є?"
Справу батька продовжила і Люсі Гокінг, яка спільно із батьком написала серію книжок для популяризації науки для дітей і підлітків.
ПОП-ІКОНА ТА НАТХНЕННИК
...Раніше життя здавалося мені нудним. Але перспектива померти рано змусила мене зрозуміти, що життя варте того, щоб жити...
Попри хворобу Стівен Гокінг прожив насичене та яскраве життя, яке саме по собі було рекламою науки та демонстрацією неймовірних можливостей людини незалежно від її фізичного стану.

У спеціальному літаку науковець побував у невагомості 2007 року, а 2009 вже планував полетіти у космос, однак подорож було відкладено, і вона вже не зможе здійснитися.

Науковець навіть взяв участь у відомому Ice Bucket Challenge.
Гокінг часто брав участь у телевізійних шоу, зніманнях серіалів, де не соромився іронізувати над самим собою.

В одному з епізодів серіалу "Зоряний шлях: Наступне покоління" (Star Trek: The Next Generation), він грав у покер з Ісааком Нютоном та Альбертом Ейнштеном. Гокінг також був гостьовою зіркою у відомих серіалах "Теорія великого вибуху", "Сімпсони", "Футурама".

На телебаченні неодноразово виходили науково-популярні фільми за участю вченого.

2014 року на великі екрани вийшла драматична біографічна стрічка "Теорія всього", яка була знята на основі книжки першої дружини вченого Джейн Гокінг "Подорож у нескінченність: моє життя зі Стівеном".
Автор та реалізація: Марія Максименкова
Дизайнер: Віталій Фоков
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ