Зв'язок поколінь
Проблеми батьків та дітей вічні, як світ, але у сучасному світі їхня призма змістилась. На сучасне спілкування впливає безліч факторів, але наявність смартфонів - одна з перших у цьому списку. "Київстар" подбав про літніх людей, які не опанували ґаджети, та запустив онлайн-школу "Смартфон для батьків". За допомогою простих і зрозумілих онлайн-уроків старші люди можуть навчитися користуватися смартфоном та будуть завжди на зв'язку зі своїми рідними.
ТСН.ua у спільному спецпроєкті з "Київстар" - "Зв'язок поколінь" - дізнався у психотерапевтів і соціологів про проблеми у спілкуванні батьків і дітей, а також як через прості кроки і за декілька хвилин молодше покоління може вирішити багато з них.
У ЧОМУ ПРОБЛЕМА
На думку сімейного психолога Марії Мельник, останнім часом дуже інтенсивно розвиваються технології, і між поколіннями виникла неймовірна прірва.

"І поки дорослі діти йдуть в ногу з часом та технологіями, їхні батьки сильно відстають. Тому вони часто взагалі не розуміють, чим живуть їхні діти і тим більше онуки. Вони відчувають цей розрив і дуже часто відчувають свою непотрібність", - каже експертка.

Покоління сучасних пенсіонерів почувається покинутим і непотрібним. Наприклад, в країнах Євросоюзу і США пенсіонери навчилися користуватися Скайпом, їхня пенсія дозволяє подорожувати. А наші пенсіонери живуть будинком, подвір'ям і дачею. І більшість не змогла навчитися користуватися сучасною технікою, у них кнопкові телефони, вони не вміють користуватися інтернетом.
В Україні дуже мало державних програм, які можуть організувати дозвілля для пенсіонерів, є тільки поодинокі волонтерські організації, але їх зовсім мало. Здебільшого їм нічим зайнятися, вони не знають, куди подітися, вони обмежені в ресурсах, і, швидше за все, прожили важке життя за радянських часів, у них не було хорошої роботи, кола спілкування і, природно, їм зараз дуже важко.
Своєю чергою, гештальт-терапевтка, яка працює з поколінням 50+ Вікторія Підгорна-Горновська вважає, що проблема покоління 50, 60, 70+ полягає в тому, що у них не налагоджені стосунки зі своїми дітьми.

Батьки страждають через непорозуміння, через те, що вони не можуть знайти місце в житті дітей, відчувають, що діти віддаляються та дратуються через них. Та батьки не знають, як бути і що з цим робити.

"Іноді діти самі направляють батьків до груп із психології, де їх можуть навчити цінувати своє життя та поважати себе, пізнавати особисті потреби, дізнаватися про межі особистості. І якщо батьки йдуть до фахівця, то спілкування одразу дається легше", - зазначила вона.
Що кажуть соціологи
Соціологи зазначають, що проблеми батьків та дітей можна помітити, коли діти ще у підлітковому віці. Кандидатка соціологічних наук Ольги Балакірєвої з Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка брала участь у міжнародному проєкті "Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді" (HBSC), який досліджував стосунки між поколіннями.

"На сьогодні важливим фактором формування щасливої та гармонійної особистості є не лише наявність батьків та забезпечення ними базових потреб (їжі, одягу, житла), а й їхня емоційна залученість до процесу зростання дитини. Психологічна підтримка з боку рідних - можливість бути почутим, отримати пораду та/або підтримку у складній життєвій ситуації - становлять основу добробуту дитини", - йдеться у дослідження.
Також у роботі соціологи визначили, наскільки дітям легко розмовляти з батьками на важливі теми. Виявилося, що найлегше спілкуватися хлопцям та дівчатам (88,3% опитаних) з матір'ю. Тим часом, із батьком на серйозні теми розмовляють 81,6% хлопців та 71,3% дівчат.

"Цей показник знижується ще більше для нерідних батьків – близько половини тих, у кого є нерідний батько або нерідна мати, повідомили, що їм "легко" або "дуже легко" говорити з ними на важливі теми", - уточнили у дослідженні.
При цьому найчастіше спільною сімейною справою є харчування, розмови та перегляд телевізора або відео – переважна більшість опитаних зазначає, що це відбувається раз на тиждень або й частіше. Також майже три чверті згадали спільні сімейні прогулянки раз на тиждень або й частіше.

Тож в більшості сімей підлітки відчувають інтерес із боку батьків і це стимулює розвиток соціальних цінностей. Це дослідження провели 2019 року, і його результати показують, що діти спілкуються з батьками доволі часто, і саме батьки виступають ініціаторами.

Однак для старшого покоління це скоріше рідкість, бо раніше батьки були більше зайняті і не мали часу на спілкування. Також це не було закладено у культурі: діти мали розважатися самі й відвідувати позакласне навчання, поки батьки були на роботі та дачах. Тому вже зараз дорослі діти мають вчити спілкуванню своїх батьків, і в цьому їм допоможуть смартфони.
ЯК НАЛАГОДИТИ СТОСУНКИ З БАТЬКАМИ
Психотерапевт Мельник дає такі поради, як налагодити контакт з дорослими батьками:
1
Змиріться з тим, що ви будете спілкуватися без якогось взаємного розуміння. Ми можемо приходити до батьків з прийняттям і усвідомленням, що вони не завжди нас зрозуміють.
2
Не дискутуйте з ними і не вчіть їх жити. Батьки вже не здатні змінитися, і важливо це зрозуміти.
3
Люди пенсійного віку бояться просити про допомогу. Раніше вважалося, що прохання про допомогу - це абсолютна поразка. Вони досі не вміють просити, не вміють зізнаватися в тому, що їм важко, і тому потрібно бути дуже делікатним, часом навіть трохи здогадуватися, що їм потрібно, і намагатися якось допомагати.
А гештальт-терапевтка Вікторія вважає, що для того, щоб правильно спілкуватися з батьками, важливо знати деякі речі.

По-перше, зрозуміти, що з усією любов'ю до батьків, з повагою до того, що вони вас виростили і виховали, є певна межа близькості з батьками. У тому разі, коли хтось з батьків продовжує контролювати, наполягати, нав'язувати свою думку дорослій дитині, він робить гірше обом. Дитина ще більше віддаляється, а батьки страждають. Запорука гарних стосунків – певне дозування присутності в особистому просторі кожного.

Також фахівчиня розповіла, як побудувати міцні стосунки, і уточнила деякі правила.

Правило перше: не варто покращувати і модернізувати батьків. Це марно. Якщо, звісно, самі батьки не хочуть - проте таких одиниці. Батьків не потрібно переконувати, примушувати їх змінювати свої погляди. Не варто їх вмовляти жити інакше, бути сучасними, правильними, кращими, не треба змушувати їх змінюватись. Краще визнати, що вони - ось такі, які вони є, змиритися та не переробляти.

Правило друге. Для безконфліктного спілкування з батьками похилого віку важливо триматися певної відстані. Треба навчитися в діалозі обирати таку дистанцію, щоб не порушити іншого і не поранити себе. Якщо батьки багато років порушували особисті межі дитини, намагалися контролювати її життя, - їм треба зрозуміти, що зараз це тільки погіршить стосунки. Дорослу дитину треба відпускати, поважаючи її власні думки та рішення. Це називається сепарацією, і це поступовий процес. Завжди треба розмовляти одне з одним, намагаючись почути і бути почутим. У відповідь на поради краще спокійно відповідати: "Я вже виріс. Дякую, я Вас почув, проте водночас я чиню так, як я вважаю за потрібне, і беру за це відповідальність". Коли поступово, але наполегливо ми повідомляємо батькам про свої межі - стосунки перебудовуються. Природно, що у батьків може виникати образа та роздратування. Людині, яка звикла, що немає кордонів, стає прикро, коли вони починають вибудовуватися.

Правило третє. Спілкування має бути легким, не чіпати суперечливі чи болючі питання. Не намагайтеся розкрити повністю душу, як це було в дитинстві або як хотілося б у дитинстві. Також варто уникати тем, які для вас емоційно важкі. Якщо ви знаєте, що в якомусь питанні ви з батьками не зійдетесь, а вони будуть наполягати - уникайте таких тем. Обережне, не завжди глибоке спілкування з батьками - це нормально.
ЯК РЕАГУВАТИ НА НЕПРОХАНІ ПОРАДИ
Батьки звикли давати дітям поради, і проблема в тому, що часто вони дітям не підходять. Психотерапевтка Мельник розповіла, як на них реагувати:
Не кричіть. Це абсолютно марно і тільки псує нерви.
Змінюйте тему. Батьки часто готові довго слухати про життя своїх дітей і онуків.
Вислухайте пораду, але повідомте, що ви можете використовувати тільки її частину. Настільки, наскільки це потрібно вам.
Не потрібно приходити до батьків з бажанням отримати від них те, чого не отримали в дитинстві. Не варто чекати, що вони визнають свої помилки або перепросять за те, що погано виховували чи приділяли мало часу. Пам'ятайте: цьому поколінню важко визнавати свої помилки.
Дитячі травми потрібно нести до психолога/психотерапевта й опрацьовувати їх із фахівцем.

Якщо вам важливо зберегти стосунки з батьками, до них потрібно приходити з заочним прощенням і розумінням того, що все, що вони зробили поганого - вони зробили не зі зла, а просто тому, що у них було важке життя.
Як впливають технології на спілкування у родині
Експертка Підгорна-Горновська вважає, що спілкування з батьками телефоном або через скайп проходить легше, ніж наживо. Якщо раніше ми говорили, що це віддаляє і роз'єднує, то зараз, ті хто мало спілкувався і не хотів приїжджати, може просто зателефонувати. І це набагато легше. Але все одно важливо прислухатися до себе - чи є у тебе зараз сили для спілкування. Варто мати ресурс для того, щоб приділяти увагу іншій близькій людині, аби спілкування було щирим.

Соціолог Олександр Шульга пояснює, що змінилось за останні роки. "Якщо ми говоримо про спілкування, то наші засоби масової комунікації дозволили нам бути набагато ближче одне до одного, коли ми не поряд", - зазначив експерт. Нові месенджери та засоби зв'язку дуже допомагають у цьому.

Соціологи прогнозують, що найближчим часом ще більше літніх людей візьмуться за ґаджети. "У нас відбувається діджиталізація всіх поколінь, від молоді швидше, а від старшого покоління повільніше, але вона є", - розповів Шульга. За словами соціолога, старше покоління опановує інтернет та засоби масової комунікації ривками. У відповідь на негативні події, а не навпаки. Наприклад, коли в Україні почалась війна, родини були розділені. Ті, хто перебував на Донбасі, на непідконтрольній території і в Криму, стали раптово використовувати Інтернет не тільки як засіб інформації, бо не вірили телебаченню, але і як комунікації: "Мессенджер", "Вайбер".

"Я прогнозую, такі дані подають оператори та інтернет-провайдери, що люди різко стали проводити більше часу в Інтернеті, але їх буде ще більше. Коли немає онлайн-зв'язку - люди розділені, а так старше покоління слідом за молодшим переходитиме до спілкування за допомогою Мережі", - пояснив соціолог.

Зараз діти не завжди мають час їхати до батьків, але ґаджет під рукою - завжди. І смартфони все більш необхідні старшому поколінню.
приклади успішного користування смартфоном літніми людьми
Ольга Рябчук з Ірпеня почала активно користуватися соцмережами після того, як вийшла на пенсію. Зараз їй 66 років, і нещодавно син, щоб розважити маму, подарував їй перший смартфон. За словами сина, спершу мама зареєструвалась у Фейсбуці та додала старих знайомих у друзі. Майже одразу вона стала робити багато дописів та публікувати фото зі своїх посиденьок з друзями.
За допомогою соцмережі Ольга знайшла нових друзів у новому місті і тепер вона проводить з ними багато часу. Вони разом займаються спортом та відвідують виставки та театри.
Особливо Ользі ґаджет допоміг, коли народився її онук у Німеччині: завдяки відеозв'язку вона змогла почути дитину за 20 хвилин після пологів.
У смартфоні жінка навчилась робити відеодзвінки, робити та публікувати фото та відео, та користуватися календарем. У Ольги щільний графік різних активностей, які вона зазначає у календарі на смартфоні, а для чоловіка, який не опанував ґаджети, жінка зробила паперовий календар, щоб він її не загубив.
Ольга зажди на зв'язку зі своїми подругами, які живуть у Києві, вони спілкуються відеозв'язком у режимі конференції.
Жінка мріє, щоб усі люди пенсійного віку вчилися користуватися смартфонами та не випадали з життя, бо на пенсії все тільки починається.

Під час карантину Вірі Іванівні зі смартфоном веселіше, бо вдома у неї немає комп'ютера.

Через карантин родина не доступна, але з ґаджетом вона може спілкуватися з усіма. Жінка навіть може подивитися вокальний виступ онуки на ютубі, а раніше просила колег на роботі включати їй такі записи.
Відеозв'язком Віра Іванівна навіть вчить онуку готувати. Вона поділилася з нею рецептом своєї сирної запіканки з цукатами та стежила за тим, щоб Настя зробила все правильно.
Зі смартфоном жінка може надсилати фотографії, дізнаватися новини. Вона вже вивчила навіть смайлики та навчилася переглядати відео.
Онука хотіла б ще навчити бабусю користуватися банківськими послугами, щоб та не витрачала час на черги.
Альберт Сергійович Ісаков з міста Харкова навчився користуватись смартфоном і тепер завжди на зв'язку з донькою та онуком, які живуть у Києві.
Альберт полюбляє кататися на роликах та мріяв побачити Париж, і його онук Олексій здійснив його мрію. Він повіз дідуся кататися на роликах під Ейфелевою вежею.
Він багато де працював, захистив кандидатську дисертацію, але новітню техніку не опановував, аж поки у 87-річного чоловіка не з'явився смартфон. Він і раніше захоплювався фотографією, але тепер це стало набагато простіше. Коли Альберт навчився користуватися зручним ґаджетом, його життя стало ще цікавішим.
Онук чоловіка каже, що дідусь надсилає йому свої фото, і навіть коли вони далеко один від одного, Олексій знає, як справи у Альберта.

Онлайн-школа Київстару навчить ваших літніх батьків такому:
Як встановлювати пароль на смартфон, щоб ніхто не мав до нього доступу.
Робити гарні фото та викладати їх у соцмережі.
Спілкуватися в месенджерах та надсилати аудіо- й відеоповідомлення.
Знаходити необхідну інформацію у пошукових сервісах
Ставити фото близької вам людини на екран.
Купувати квитки на потяг або записуватися до лікаря, не виходячи з дому.
Гайда навчатись!