Спецпроєкт ТСН
Чому бідні
як люди витрачають "легкі" гроші і що заважає українцям розбагатіти
ТСН вперше в Україні провела соціальний експеримент з безумовним базовим доходом, щоб дослідити, чи зможуть "легкі" гроші змінити долю.
Отримувати гроші й не ходити на роботу — таке важко уявити. Але новини з такими заголовками сипалися на журналістку ТСН звідусіль. США, Канада, Німеччина, Нідерланди, Італія, Іспанія, Фінляндія наввипередки експериментували над своїми громадянами, роздаючи гроші просто так. Суми коливалися від 500 до 1500 євро на місяць. Виявилося, що це економічний експеримент під назвою "Безумовний базовий дохід". ТСН вирішила з'ясувати, як це працює.

У Фінляндії такий експеримент розпочали ще у 2017 році й він тривав два роки. Журналісти ТСН зустрілися з тими, хто брав участь в експерименті. Юха, батько 6 дітей, із регіону Вааса у вільний час почав виготовляти шаманські барабани і продавати їх у всьому світі. За два роки у нього з'явилися клієнти, тепер це його бізнес, який дозволяє годувати родину. Тобто у цьому випадку експеримент спрацював.

А як щодо України? Чи почнуть змінюватись українці, якщо їм роздати гроші просто так? Профінансувати експеримент погодився інвестор Василь Хмельницький, хоча не дуже вірив, що гроші задарма можуть змінити людину. 8000 гривень щомісяця — такий базовий дохід ми визначили для нашого експерименту, виходячи із середньої зарплати в Україні, не рахуючи Києва. Знайшли учасницю, Оксану Юрченко, і тепер залишається тільки спостерігати, чи зможуть гроші задарма змінити одну українську долю. Експеримент триватиме до березня 2021 року.
Фінський експеримент
Із двох тисяч учасників журналісти ТСН зустрілися із журналістом-фрілансером Томасом, економісткою Мірою та спеціалістом із обробки дерева Юхою. Із них лише останний використав гроші, отримані під час досліду, для майбутнього бізнесу. Він почав виготовляти шаманські барабани і продавати їх у всьому світі, має замовлення навіть із Голівуду.
Міра розповіла, що під час досліду вона вперше за довгий час могла собі дозволити зайти до кафе, але за два роки після закінчення експерименту звільнилася з роботи. Тепер вона знову отримує щомісячну допомогу від уряду й волонтерить у притулку для тварин.

А Томас пише другу книгу на грантові кошти. Але коли закінчить її, знову може стати безробітним.

Результат фінського експерименту показав, що лише незначний відсоток людей скористалися шансом і перезапустили своє життя. Виявилося, що люди з експерименту працювали не набагато активніше, аніж інші безробітні й статистика працевлаштувань вийшла така ж, як у тих, хто жив на допомогу держави із безробіття.
Учасники українського експерименту та їхній результат
Першою героїнею, якій задарма давали 8 тисяч гривень, була мати-одиначка Оксана. Донедавна вона була продавчинею, але мріяла розвинути власну кондитерську справу. Завдяки щомісячному базовому доходу жінка відкрила власну справу: вона випікає солодощі на замовлення й продає їх на ринку. Зароблені кошти Оксана вкладає в омріяний кондитерський цех, де вже зробила ремонт. Учасниця експерименту зізналася, що базовий дохід дав їй впевненість у житті.
А от наступні учасники експерименту не змогли раціонально розподілити кошти. Родина з чотирьох осіб отримала по тисячі гривень, які кожен із них міг витратити на власний розсуд. Сім'я пішла до магазину і спустила все на продукти, забувши про важливіші речі: наприклад, старшому сину були необхідні перукарські інструменти для роботи з клієнтами.
У ще одному досліді взяв участь безробітний киянин Олександр, який вже понад рік намагається знайти роботу, але поки що жодних результатів. Він мріє працювати в шоубізнесі або в політиці, чи відкрити власну кав'ярню, але йому пропонують роботу баристи чи таксиста. Як виявилося, влаштуватися на гідну роботу йому заважало неправильно складене резюме, де він використав невідповідну світлину.
Правила економії
Для того, аби заощаджувати доходи та витрати, потрібно планувати. Під час походу до супермаркету слід заздалегідь скласти список і робити закупи за ним. Від кожного прибутку слід залишати 10%, а неочікувані прибутки потрібно відкласти.

Які звички призводять до бідності та як правильно шукати роботу

  • Психолог В'ячеслав пояснює, що до бідності призводить звичка тримати вдома непотрібні речі. З його слів, тримаючи вдома непотрібні речі з думкою "на чорний день", у результаті й отримуємо цей день, а разом із ним — і бідність, якої так боїмося.

  • Для успішного пошуку роботи потрібно складати правильно резюме. Фото в ньому має бути офіційним, як на паспорт.

  • У резюме зважають на всі роки після закінчення школи, пробілів не повинно бути, як і помилок у тексті. На співбесіді потрібно чітко й одразу зазначити, чого чекаєте від роботи.

Поради успішних людей

  • Художниця Євгенія Гапчинська з Харкова, якій після переїзду до Києва відмовляли всі галереї столиці, але нині вона досягла успіху і має навіть власну нерухомість і авто, радить не скаржитися і не відступати, скільки б разів не відмовили.

  • Своєю чергою, інвестор Дмитро Томчук, котрий пройшов шлях від продавця газет до бізнесмена, який має офіси в Китаї, США, Києві та Дніпрі, рекомендує із будь-якої заробленої суми відкладати 10% на майбутні інвестиції.

  • А ресторатор Максим Храмов, який через пандемію коронавірусу був змушений скоротити свої заклади, зауважує, що будь-які зміни — це завжди досвід, а отже й нові можливості.