DON'T PANIC
як минув запуск Falcon Heavy і що це означає для людства
DON'T PANIC
як минув запуск Falcon Heavy і що це означає для людства
У вівторок, 6 лютого, компанія Ілона Маска SpaceX вперше запустила в космос надважку ракету Falcon Heavy з червоною Tesla Roadster на борту. Вона належить самому Маску.

Ракета стартувала з мису Канаверал у Флориді і два з трьох прискорювачів першого ступеня успішно одночасно приземлилися на посадкові майданчики. Третій зберегти не вдалося - він розбився під час посадки на платформу в океані.

До речі, в запуску Falcon Heavy взяла участь і українська компанія "Авіалінії Антонова", надавши свій літак Ан-124-100. Йдеться про перевезення частини головного обтічника ракети з габаритами, які здатний вмістити тільки такий вантажний літак, як український "Руслан".

За стартом, крім інших, спостерігав Базз Олдрін, який ступив на супутник Землі 1969 року слідом за Нілом Армстронгом, а разом з ним ще понад два мільйони людей у всьому світі. SpaceX транслювала запуск одночасно і в YouTube, і в Facebook.

Планувалося, що Tesla буде доставлена на геліоцентричну орбіту між Марсом і Землею. Однак електрокар вирушить далі - до поясу астероїдів. Як минув запуск, якою була реакція, що станеться з "Тесла" у відкритому космосі, і чому все це так важливо - розповідаємо далі послідовно.
Як минув запуск
Ракета Falcon Heavy злетіла з космодрому космічного центру імені Кеннеді у Флориді зі стартового майданчика LC-39A, того самого, з якого до Місяця вирушив "Аполлон-11" з Нілом Армстронгом, Базз Олдріном і Майклом Коллінзом.

Попри те, що серйозних неполадок під час запуску не відбулося, і він був визнаний успішним, все ж було трохи тривожно. Його неодноразово переносили через сильний вітер.

Однак, рівно о 22:45 за київським часом, Falcon Heavy стартував з вантажем у вигляді капсули, в якій перебував особистий автомобіль Ілона Маска - Tesla Roadster червоного кольору. Через дві з половиною хвилини польоту від корпусу ракети від'єдналися два прискорювачі та успішно приземлилися на бетонні майданчики на мисі Канаверал.

Обидва ці ступені вже одного разу літали в космос і використовувалися повторно. Ще один прискорювач від'єднався від другого ступеня через три хвилини після старту. Двигуни другого ступеня працювали трохи менше півгодини, після чого "Тесла" вирушила у вільний політ.

Компанію електрокару у відкритому космосі складають манекен на ім'я Starman (на честь пісні Девіда Боуї - ред.), який сидить у салоні і "рулює" під трек Боуї "Space Oddity" (хоча під час старту прозвучала інша пісня Боуї - "Life on Mars"). Він грає на репіті в стереосистемі. Щоправда, звук в космосі не поширюється, так що почути Боуї неможливо.
На приладовій панелі "Тесли" написано Don't panic (ключова фраза з романів Дугласа Адамса "Автостопом по галактиці"). Машину в космосі знімали три камери, вони передавали зображення більше чотирьох годин поспіль, потім онлайн-трансляція перервалася.

Пізніше Маск виклав в своєму Instagram фото однієї з мікросхем автомобіля, на якій написано, що вона була "зроблена людьми на планеті Земля", а в Мережі з'явилося досить багато жартів про "Теслу", що борознить простори космосу.
Дата запуску 6 лютого була вибрана теж не випадково. За планом, один з трьох розгінних блоків Falcon Heavy повинен був вивести "Теслу" на шлях до геліоцентричної орбіті навколо Сонця. Вікно для запуску на цю траєкторію відкривається раз на два роки.

Її особливість в тому, що саме така орбіта дозволяє найбільш ефективно витрачати паливо для польотів на Марс. Якби все минуло вдало, машина, як і інші космічні тіла, оберталася б навколо Сонця, час від часу наближаючись то до Землі, то до Марсу.
Що не вдалося?
Хоч політ і визнаний успішним, але все минуло не так, як планувалося. По-перше, SpaceX не змогла успішно посадити центральний прискорювач на платформу в океані. За словами Ілона Маска, у ракети не вистачило палива для м'якої посадки, і вона вдарилася об воду на швидкості близько 500 км/год приблизно за сотню метрів від платформи.

Удар був такої сили, що осколки від розбитого прискорювача пошкодили платформу "Of Course I Still Love You", зруйнувавши два двигуни. Серйозною невдачею в SpaceX це не вважають: адже компанія ще не намагалася посадити кілька прискорювачів, та й не запускала важкі ракети.

Ще одна помилка - це орбіта, на яку вивели "Теслу". Спочатку передбачалося, що автомобіль доставлять на геліоцентричну орбіту навколо Сонця.

Вийти на орбіту не вдалося: другий ступінь Falcon Heavy занадто сильно розігнав "Теслу", і замість того, щоб курсувати навколо Сонця між Землею і Марсом вона вирушила до поясу астероїдів між Марсом і Юпітером.
Що буде з "Теслою"
Спорткар Маска повинен був відійти від Землі приблизно на 400 мільйонів кілометрів і летіти зі швидкістю 11 км/с у напрямку до Марса. Втім, навіть якби все відбулося згідно з планом, до Марса "Тесла" все одно не дісталася б: у машини немає двигунів, необхідних для коригування положення в космосі і переходу на марсіанську орбіту.

Більш того, запуск Roadster був лише побічним завданням. Основною ж метою старту в SpaceX називали перевірку працездатності Falcon Heavy і можливість виведення супутників на орбіту Землі. Але тепер простори космосу борознить червоний Roadster з відкритим верхом.

Що далі станеться з автомобілем, дуже цікаво. За словами доктора Вільяма Керролла, хіміка з Університету Індіани, основна сила, яка розірве "Родстер" на сотні мільйонів років у космосі - це радіація. Особливо це позначиться на пластиці і каркасі з вуглецевого волокна.

На Землі ми захищені потужним магнітним полем і атмосферою, яка береже нас від випромінювання і космічних променів, проте в космосі це призводить до розриву цих зв'язків, що в кінцевому підсумку призведе до того, що автомобіль розпадеться на шматки.

За прогнозами Керолла, загалом"Тесла" Маска не протримається в космосі і року. Однак, при цьому, добре захищені неорганічні матеріали, такі як алюмінієва рама і внутрішні метали, прослужать довше.

Це означає, що окремі фрагменти електрокара літатимуть в космосі протягом щонайменше мільйона років. Однак малоймовірно, що вони уникнуть усіх зіткнень з мікрометеоритами, сміттям або іншими космічними об'єктами.

Falcon Heavy
Це нова ракета-носій приватної космічної компанії SpaceX, теоретично здатна вивести на низьку навколоземну орбіту до 63 тонн вантажу. На геостаціонарну орбіту вона зможе доставляти до 26 тонн вантажу.

До Марса, головного пункту призначення для SpaceX, Falcon Heavy здатна відправити більше 16 тонн вантажу. Вартість одного запуску оцінюється в 80-120 мільйонів доларів залежно від завантаження ракети.

Жодна з сучасних ракет-носіїв не здатна виводити такі вантажі на орбіту. Наприклад, американська Delta IV Heavy, найбільша ракета з тих, що нині існують, здатна доставляти на низьку орбіту близько 29 тонн і всього лише 14 тонн - на геостаціонарну.

Вартість запуску такої ракети оцінюється в 400 мільйонів доларів; у неї, на відміну від розробки SpaceX, немає можливості повернути на Землю розгінний блок.

Falcon Heavy має загалом 27 двигунів. Технічно конструкція ракети теж проста - це три розгінних блоки від ракети Falcon 9, об'єднані в одну ракету-носій. Всі три блоки технічно можна повернути на Землю після запуску і використовувати заново, як це вже не перший рік відбувається з Falcon 9.
Чому все це важливо?
Falcon Heavy дозволить SpaceX значно знизити вартість запусків і розширити свої можливості, в тому числі виводити на орбіту важчі супутники і запускати космічні апарати, які жодна інша ракета підняти не в змозі. У компанії вже є плани на подальші запуски, включаючи контракти з Пентагоном і Саудівською Аравією.

Однак, для пілотованих запусків Falcon Heavy, швидше за все, застосовуватися не буде, про це оголосив сам Маск. У NASA є контракт зі SpaceX на відправку космонавтів на МКС, однак у компанії Ілона досі немає ні дієвої версії пілотованого космічного корабля Dragon, ні скафандра, ні досвіду запуску людини в космос.

Надалі компанія сконцентрується на розробці одноступінчастої ракети BFR (Big Fucking Rocket або Big Falcon Rocket), концепцію якої Маск представив у вересні 2017 року.

Ця ракета повинна витіснити Falcon 9 і Falcon Heavy і використовуватися не тільки для запусків супутників, а й як балістичний транспортний засіб для польотів на Землі, а також для подорожей до Місяця і Марса. Поки у SpaceX готовий тільки паливний бак, про випробуваннях BFR в найближчому майбутньому не йдеться, хоча Маск обіцяв доправити людину на Марс 2024 року.

Читайте також: