Протягом року ми не тільки писали новини, а й створювали великі та креативні спецпроекти, якими пишаємося. Ми побували за лаштунками київського метро, записали звуки з різних куточків України, зняли унікальні кадри Прип'яті та Чорнобиля з дрона.

А також поспілкувалися зі свідками українсько-польської війни, сфотографували всі (ну майже всі) мурали столиці, крім того, записали історії нескорених та сильних духом героїв АТО.

Нам було важко обрати десятку найкрутіших наших лонгридів, та все ж ми зібрали в одному місці цікаве та ексклюзивне чтиво, яке стане вам у пригоді зимовими вечорами новорічних канікул.

На в'їздах до деяких волинських сіл важко не помітити червоно-білі хрести. Вони – чи не єдине нагадування про криваве протистояння між поляками й українцями на цих землях у 1943-44 роках. Поляки ті події на офіційному рівні визнали "геноцидом", українці називають "Волинською трагедією". Місцеві на хрести поглядають скоса і розповідають: встановили їх поляки стихійно, не питаючи в громади й влади, після розпаду СРСР. За часів Януковича, після рішення місцевих чиновників, на хрестах вирішили позатирати написи з кількістю загиблих.



Чорнобильська трагедія залишила незабутній слід у житті мільйонів людей уже не одного покоління. Вона наклала радіоактивний відбиток на територію не тільки України, а й сусідніх країн. Проте ми нарешті дочекалися визначної події - 29 листопада на четвертий енергоблок Чорнобильської АЕС насунули новий безпечний конфаймент. До цієї історичної події ми підготували серію матеріалів, в яких показуємо Чорнобильську зону відчуження такою, якою її не бачили раніше.



25 років Україна вже незалежна. Ми пам'ятаємо її різною, але деякі речі залишаються сталими. У Карпатах тече річка Прут, хвилі Чорного моря омивають пляжі Одеси, вузькими вуличками Львова їздять трамваї, скелі Хортиці пам'ятають козаків. Це наш проект до 25-ї річниці Незалежності. На одній мапі ми зібрали звуки Карпат, узбережжя Чорного моря, гамірливих базарів, покинутого міста-привида Прип'яті і окупованого Криму. Це країна, яку ми чуємо і любимо.



За останні кілька років митці прикрасили вулиці Києва десятками яскравих та масштабних малюнків – муралів. Талановиті художники з України, Іспанії, Аргентини, Австралії та Португалії розбавили урбаністичний пейзаж столиці картинами, які вражають. Сірі стіни прикрашають неймовірні портрети, пейзажі та абстракції. Ми зібрали найяскравіші стріт-арти Києва, які не лише тішать око своїми барвами та майстерністю виконання. Більшість із них покликані привернути увагу до важливих тем та нагальних проблем, на кшталт, війна, боротьба українського народу та глобальне потепління, яке загрожує планеті.



Розстріли у Бабиному Яру стали трагічною сторінкою історії не лише єврейського народу, а й українського. За різними підрахунками, протягом 1941-43 років у Бабиному Яру було розстріляно і поховано від 70 до 200 тисяч людей. За даними з архівів СБУ, тільки за два дні 29-30 вересня 1941 року у Бабиному Яру розстріляли 33 тисячі 741 особу. Більшість з них були євреями, але серед розстріляних були і українські націоналісти, священики, члени підпілля.



Найглибша станція в Європі, 3 лінії, 52 станції, 824 вагони, майже 500 мільйонів пасажирів на рік, близько 70 кілометрів рейок – таким є київське метро в цифрах і фактах. Саме про себе метро говорить лаконічніше і точніше – "це швидкий та зручний вид транспорту" і з цим важко посперечатися. Як виглядають ескалатори навиворіт, де сплять і чому не користуються будильниками машиністи, що розташоване усередині станцій-примар, дивіться у спецпроекті про трудові будні столичної підземки.



Від Широкиного до Станиці Луганській – нерівна лінія кордону між Україною і ОРДЛО (окремі райони Донецької і Луганської областей). Ця межа проходить проходить мапою, землею, головами, ногами, спинами і долями людей. "ОРДО, ОРЛО" – бійці смакують мінські абревіатури на блокпосту в Гранітному. Один, який більш начитаний, сипле літературними асоціаціями: Мордор, Ізенгард. Солдати зітхають – нова межа з тим боком за останній рік чітко закріпилася: якщо хтось рухається вперед-назад на 300 метрів – це міжнародний скандал.




20 липня 1969 року сталася одна з найвизначніших подій історії людства. О 20 годині 17 хвилин 42 секунди за Гринвічем американський космічний корабель Аполлон-11 доправив людей на Місяць. Ніл Армстронг, Майкл Коллінз та Едвін Олдрін-молодший стали першими людьми, що потрапили на супутник Землі. Ця історична місія NASA ознаменувала перемогу США у місячній гонці з СРСР. До 47-річчя визначної події ми підготували матеріал, у якому зібрали усю інформацію про місію Аполлон-11, її значення для людства, а також описали найвідоміші теорії змови, які й досі мають своїх прихильників та продовжують ставити під сумнів справжність події.




Ті, хто втратили на війні кінцівки, але не втратили силу духу: проект "Переможці" від ТСН і журналу Viva - це світлини та історії українських бійців та волонтерів, поранених на Сході. Колишні студенти, винороби, інженери, службовці, професійні військові, спортсмен і вчителька - усі вони стали учасниками проекту. Вони були поранені на війні, втратили кінцівки і тепер починають нове життя. 29 фотосюжетів та відеоарт розповідають про 17 сильних, мужніх чоловіків та одну жінку-волонтера, що отримали серйозні травми на Сході, які тепер живуть із протезами. Вони не втратили сили духу і своїм прикладом надихають тисячі українців. ТСН розповідає історії нескорених та сильних духом бійців.




29 липня 1958 року агентство уряду США заснувало NASA. Воно було створено для проведення досліджень у галузі аеронавтики й космічних польотів. Того ж 1958 року NASA запустило космічний апарат "Піонер", що й стало його першою космічною програмою. Сьогодні штаб-квартира NASA розташована у Вашингтоні, а основний майданчик — на мисі Канаверал у Космічному центрі Кеннеді у Флориді. Завдяки науково-технічному прогресу NASA щодня ми все більше дізнаємося про світ над нашими головами. Однак, чи знаєте ви, як звучить космос? Ми зробили добірку звуків, які справді лунали у безмежному Всесвіті.