Люди з цукровим діабетом – перша група ризику важкого перебігу COVID-19
Люди з цукровим діабетом під час світової пандемії коронавірусу COVID-19 , за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), входять до основної групи ризику важкого перебігу захворювання. В таких умовах, коли існують карантинні обмеження і загрози для імунітету, пацієнту слід поставитися до власного здоров'я з усією відповідальністю. Насамперед потрібно мати необхідні препарати, зокрема інсулін, та бути на постійному зв'язку зі своїм сімейним лікарем або лікарем-ендокринологом. Це стане запорукою контролю цукрового діабету, допоможе досягнути цілі лікування – показника 7% глікованого гемоглобіну, тобто мати компенсований стан захворювання. За таких умов пацієнт зможе вести повноцінне життя навіть в умовах агресивного коронавірусу.
Що кажуть вчені про ризики для пацієнтів із цукровим діабетом
Дані китайських медиків щодо смертності невтішні. Загальний відсоток летальності на лютий 2020 року був підвищений серед пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями (10,5%), цукровим діабетом (7,3%), хронічними респіраторними захворюваннями (6,3%), гіпертонією (6%) і раком (5,6%). Своєю чергою, у ВООЗ вважають, що рівень смертності серед пацієнтів з цукровим діабетом дорівнює аж 9%.

Деякі американські вчені не виключають, що наявність діабету 1-го або 2-го типу може збільшити ризик інфікування і смертності. Так само і в Американській діабетологічній асоціації дійшли висновку, що причина високого рівня смертності у людей з діабетом – низький імунітет. Ризики підвищуються, коли діабет поєднаний із ішемічною хворобою серця або артеріальною гіпертензією.

Британська лікарка Гаджіра Дамбха-Міллер, фахівчиня із загальної практики та діабету, говорить, що кров пацієнта стає як «патока» в результаті високого рівня цукру.
Фізично імунній системі важче дістатися до вірусу. Вірус завдає великої шкоди ще до того, як імунна система усвідомлює, що відбувається.
Гаджіра Дамбха-Міллер, лікарка.
Тому, коли пацієнт з цукровим діабетом заражений коронавірусом, його організму може знадобитися більше часу, ніж здоровій людині, щоб відреагувати на вірус і боротися з ним, а сама боротьба може стати менш ефективною. «Коли тіло починає боротися, це не спрацьовує так, як потрібно. Імунні клітини пошкоджені, тому що вони роками наситились цукром і не працюють на повну силу», – додає лікарка.

Українські науковці попереджають, що Covid-19 стане нормою життя на планеті. Тому, пацієнти з цукровим діабетом мають бути готовими до нових правил життя і не забувати мати вдома інсулін в запасі, як мінімум на місяць, для оперативного коригування лікарем дози інсуліну за необхідності. В такому разі у пацієнта не виникатиме зайва потреба відвідувати людні місця, як от аптека. Також важливо мати під рукою телефон лікаря-ендокринолога або сімейного лікаря, який вчасно проконсультує і допоможе пацієнту досягати цілі лікування – показника 7% глікованого гемоглобіну та компенсованого стану цукрового діабету, навіть не виходячи з дому.

За словами директорки Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. Громашевського НАМН України, професорки Вікторії Задорожної, коронавірус циркулюватиме, поки в Україні не буде досягнуто певного рівня природного або штучного специфічного колективного імунітету.

Скажу більше, активно циркулюватиме, шукатиме сприйнятливі організми. А інтенсивність епідемічного процесу нам треба контролювати тими ж протиепідемічними і профілактичними заходами, які застосовуються тепер: ізоляція джерела збудника інфекції, вплив на фактори передавання (знезараження, дотримання особистої гігієни, використання масок тощо), захист сприйнятливих людей (маски, дотримання соціальної дистанції тощо).
Вікторія Задорожна, професорка.
Для приборкання COVID-19 колективний імунітет має досягнути рівня близько 60-80% або за рахунок циркуляції вірусу, або за рахунок вакцин. Наразі Китай, США, Велика Британія, Австралія, Ізраїль та інші розробляють близько сотні препаратів від коронавірусу. У науковців амбітні плани – впоратися максимум за 18 місяців.
Коронавірус і цукровий діабет
Діагноз «цукровий діабет» у світі мають понад 425 млн людей, із яких майже 1,3 мільйона в Україні (за неофіційною статистикою – таких людей в країні вдвічі більше). В організмі здорової людини підшлункова залоза виробляє спеціальний гормон – інсулін, який регулює метаболізм глюкози – важливого джерела енергії. Але трапляється, що інсулін припиняє вироблятися або не може ефективно використовуватися, тоді діагностують цукровий діабет, який стає хронічним захворюванням. Надмірна концентрація глюкози в крові утворює токсичні речовини, які знижують здатність імунних клітин знаходити джерело інфекції та виводити токсини з організму.

Коли у світі оголошена пандемія COVID-19, особлива увага Всесвітньої організації охорони здоров'я звернена на пацієнтів із цукровим діабетом. У цей період їм слід відповідальніше ставитися до свого здоров'я та звикнути до нових правил поведінки, які допоможуть пацієнтам почуватися добре та жити повноцінним життям, незважаючи на цукровий діабет. Окрім звичних порад – залишатися вдома, часто мити і дезінфікувати руки, не торкатися обличчя, хворим із цукровим діабетом необхідно дотримуватися особливих рекомендацій.
В умовах пандемії пацієнт із цукровим діабетом повинен обов'язково дотримуватися карантину і мати запас ліків: або пероральних цукрознижувальних препаратів, або інсуліну. Ще однією умовою є ще більш ретельніший контроль цукрів і бути на постійному контакті зі своїм сімейним лікарем чи лікарем-ендокринологом, особливо за умов декомпенсації цукрового діабету, а це підвищення цукрів більш ніж 7,2 ммоль/л натще і більше 10 ммоль/л після їжі. Тому що за умов декомпенсованого цукрового діабету пацієнти наражають себе на небезпеку і мають високий рівень ускладнень від COVID-19.
Любов Соколова, керівниця Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка Національної академії медичних наук України.
Симптоми коронавірусу у хворого на ЦД:
Підвищення температури і сухий кашель
Слабкість і міалгія
Ускладнене дихання, синюшність обличчя
Запаморочення і відчуття стискання у грудях
Сплутаність думок і підвищення спраги
Нудота, блювота і біль у животі
Як діяти пацієнтам з ЦД в умовах пандемії коронавірусу

Якщо спостерігаються такі симптоми, хворий на ЦД повинен зателефонувати сімейному лікарю або лікарю-ендокринологу і повідомити про свої симптоми, після цього самоізолюватися (можна використовувати окреме приміщення, окремий посуд, щоб не наражати на небезпеку своїх рідних) і ретельно контролювати під час хвороби свій рівень цукру. Якщо пацієнт разом з лікарем будуть досягати за допомогою регулярного контролю дози інсуліну компенсованого стану ЦД, то пацієнт легше перенесе COVID-19 та зможе уникнути важких ускладнень, спричинених перебігом коронавірусу та цукрового діабету одночасно.

«Сьогодні вкрай важливо, щоб наші хворі на цукровий діабет були забезпечені у повному обсязі цукрознижувальними таблетованими препаратами, а також інсуліном. І не тільки просто на місяць, але й можна видати інсулін і на квартал», – запевняє президентка Міжнародної діабетичної асоціації України Людмила Петренко та додає, що без цих препаратів пацієнт просто не зможе підтримувати нормальні показники глюкози в крові, а отже наражає себе на можливі ускладнення.

Натомість є проблема із нестачею препаратів у необхідній кількості.
У багатьох регіонах немає інсуліну або не виписують рецепт. Або є рецепт, але не отоварюють. Чому не видають інсулін? Тому що не надійшло фінансування до аптеки.
Людмила Петренко, президентка Міжнародної діабетичної асоціації України.
У такому разі пацієнтам слід телефонувати своєму лікарю-ендокринологу або звернутися до органів місцевого самоврядування, чи на гарячу лінію МОЗ та пам'ятати про своє право на отримання ліків згідно із законодавством.

Таким чином, контроль пацієнтом з ЦД рівня глюкози в крові є ключовим чинником для досягнення стабільного стану компенсованого цукрового діабету, оскільки якісний контроль глікемії може сприяти зниженню ризику та тяжкості інфекції.
Люди з цукровим діабетом мають отримувати інсулін безперервно та в правильній дозі
Раніше процес забезпечення інсулінами залежав від конкретних чиновників, які закуповували інсуліни для області, та конкретних лікарів, які видавали ці ліки напряму своїм пацієнтам. Тепер пацієнт приходить до лікаря і той призначає саме той інсулін і в тому обсязі, який необхідний кожному окремому пацієнту, а не змушений обирати з асортименту, який закупила область. З рецептом від лікаря пацієнт іде в аптеку і там безкоштовно або із невеликою доплатою отримує сучасні інсуліни. Вартість інсулінів аптеці відшкодовує держава з коштів платників податків. Більше немає ризику, що пацієнт отримає ліки, які йому не підходять, або від яких у нього будуть тяжкі побічні ефекти, а отже можливі ускладнення.

Забезпечення інсулінами відбувається шляхом співпраці Міністерства охорони здоров'я України та місцевої влади. Дві третини відшкодування вартості інсулінів відбувається коштом Державного бюджету, решта – має дофінансовуватися з місцевого бюджету.

Точна сума, яка знадобиться, щоб пролікувати всіх, відома заздалегідь – завдяки електронному реєстру пацієнтів, які потребують інсулінотерапії. Реєстр діє вже майже два роки. В ньому зібрана інформація про всіх учасників та складники програми відшкодування вартості інсулінів – кожного лікаря, кожного пацієнта, кожну аптеку, кожний рецепт.

У реєстрі можна простежити реальну кількість пацієнтів, правильно розрахувати потребу в ліках на рівні міста чи області, отже, ефективніше забезпечити пацієнтів з цукровим діабетом тими препаратами інсуліну, які потрібні саме їм.

Цукрознижувальні препарати пацієнти отримують за програмою «Доступні ліки» безоплатно або з незначною доплатою, а також за програмою реімбурсації, якщо йдеться про інсуліни. Для цього пацієнт звертається до лікаря і отримує правильно виписаний рецепт. Обміняти рецепт на ліки можна у будь-якій аптеці, яка підписала договір з місцевим органом влади (закладом охорони здоров'я), долучилася до програми і має наліпку «Доступні ліки», та бере участь у програмі реімбурсації інсулінів. Участь у програмі наразі бере кожна третя аптека в Україні.