Що ми знаємо про аналогові інсуліни.
В чому особливості сучасних аналогових інсулінів

Відкриття інсуліну стало свого часу проривом в медицині, адже були винайдені ліки, які рятують життя пацієнтам з цукровим діабетом. Відтоді дослідникам знадобилося ще 80 років, аби винайти сучасніші та безпечніші для здоров'я людини інсуліни, так з'явилися аналогові інсуліни.

Завдяки аналоговим інсулінам пацієнтам з цукровим діабетом легше досягти цілі лікування – показника глікованого гемоглобіну 7% або нижче. Крім того, з аналоговими інсулінами пацієнту та лікарю легше коригувати дозу інсуліну через відсутність різких стрибків між рівнями цукру в крові під час процесу підбору правильної дози інсуліну (титрування) для кожного окремого пацієнта. Таким чином, пацієнтам з цукровим діабетом за допомогою аналогових інсулінів легше та безпечніше досягнути компенсованого цукрового діабету, що є необхідною умовою повноцінного життя пацієнтів без ускладнень від цього захворювання.
Аналогові інсуліни – це сучасні інсуліни, які найбільше подібні за дією до інсуліну здорової людини. Так, існують переваги для пацієнтів, тому що аналогові інсуліни краще досягають показника глікованого гемоглобіну менше 7% для компенсації діабету, з їхньою допомогою можна уникнути гіпоглікемії і значно зменшити кількість тяжких та нічних гіпоглікемій. А саме гіпоглікемії є перешкодою у досягненні компенсації діабету, їх бояться і самі хворі, і лікарі.
Тетяна Юзвенко, лікарка-ендокринолог, докторка медичних наук, заступниця директора з наукової роботи Центру ендокринології та ендокринної хірургії МОЗ України.
Як діє аналоговий інсулін в організмі людини
Аналог інсуліну був створений у результаті модифікації молекули інсуліну. Завдяки заміні в її структурі певних амінокислот вдалося змінити властивості дії інсуліну, а саме зробити її плавною та повільною, такою, що діє 24 години. Після введення аналоговий інсулін поступово потрапляє до крові, рівномірно розподіляючись судинами. У нього немає піку дії, він діє протягом доби, а отже вірогідність виникнення гіпоглікемії, яка часто з'являється саме на піку дії інсуліну, зменшується. Таким чином, пацієнт більш захищений від гіпоглікемії з аналоговими інсулінами. Зазначені властивості можуть визначати з одного боку поліпшення контролю глікемії, а з іншого – зниження ризику гіпоглікемічних реакцій.

Величезним проривом у лікуванні діабету стало відкриття аналогів інсуліну ультрашвидкої дії. Тепер діти та люди з цукровим діабетом можуть контролювати рівень цукру після їжі значно краще, ніж з інсуліном більш старого покоління, який має пік дії. Можна жити абсолютно нормальним життям, займатись спортом, подорожувати, обирати цікаву професію.

Аналоги інсуліну вже понад 15 років існують для лікування діабету. Багато країн світу обрали для своїх пацієнтів саме таке лікування, адже воно є більш безпечним, краще дозволяє досягти компенсації діабету та знизити ризик ускладнень.

В ефірі «Сніданку з 1+1» хвора на цукровий діабет Валерія Гончар розповіла, що мала проблеми з гіпоглікемією, але за порадою свого лікаря-ендокринолога змінила свій інсулін на аналоговий (генетично змінений інсулін). «Я користуюсь аналоговим інсуліном уже півтора року і за цей час у мене не було гіпоглікемії», – поділилась спостереженнями пацієнтка.
Переваги аналогових інсулінів для пацієнта і для лікаря
Лікарка-ендокринолог, докторка медичних наук, заступниця директора з наукової роботи Центру ендокринології та ендокринної хірургії МОЗ України, Тетяна Юзвенко додала, що серед переваг аналогів є їхня плавна дія і відсутність великих стрибків у дії. Лікування аналоговими інсулінами є безпечним, тому лікарі також мають можливість консультувати своїх пацієнтів навіть телефоном, що за теперішніх умов, коли в світі панує коронавірус і пацієнтам з ЦД рекомендовано уникати людних місць, як от аптека чи лікарня, вкрай важливо.
Загалом визначають такі переваги лікування аналоговими інсулінами:
менший ризик гіпоглікемії
висока ефективність у зниженні рівня цукру у крові
можливість безпечно здійснювати титрування – коригування дози інсуліну, її нарощення, задля визначення правильної дози інсуліну для кожного конкретного пацієнта, а відповідно й досягнення компенсованого стану ЦД
просте та зручне застосування, скорочення кількості ін'єкцій
низька варіабельність дії
Тетяна Юзвенко додала, що у разі використання пацієнтом аналогового інсуліну сімейний лікар або ваш лікар-ендокринолог може безпечніше титрувати і нарощувати дозу, щоб досягти глікованого гемоглобіну до норми у 7% або нижче. Такий показник – запорука повноцінного життя без ускладнень. І що важливо – нарощення дози інсуліну не означає погіршення стану ЦД пацієнта. Саме нарощення дози та її коригування дозволить лікарю підібрати найкращу безпечну дозу для свого пацієнта.

За останньою інформацією в Україні близько 20% пацієнтів застосовують аналоги інсуліну, у той час як у країнах Східної Європи цей показник значно вищий.
Як отримати сучасні інсуліни за державною програмою
На сучасні аналогові інсуліни в Україні розповсюджується державна програма відшкодування. Пацієнту варто звернутися за консультацією до свого лікаря, поцікавитися, які сучасні інсуліни підходять саме йому, здатні забезпечити досягнення цілі глікованого гемоглобіну 7% та компенсованого стану ЦД, далі отримати у лікаря рецепт на необхідний йому інсулін чи таблетовані препарати, та отримати їх в аптеці.

2017-го року Кабінет Міністрів України визначив чіткі правила отримання інсуліну пацієнтами. Щоб отримати препарати інсуліну, пацієнту необхідно прийти на прийом до свого лікаря за місцем проживання/обліку. Ендокринолог відмічає пацієнта в реєстрі і видає паперовий рецепт, за яким він отримує в аптеці препарати інсуліну. Термін дії рецепту становить 30 календарних днів від моменту його видачі.

Відпускання препаратів інсуліну здійснюється аптеками, перелік яких визначають структурні підрозділи з питань охорони здоров'я відповідно до укладених договорів. Перелік аптек можна дізнатися у закладах охорони здоров'я за місцем диспансерного обліку пацієнта або в структурних підрозділах з питань охорони здоров'я.
Якщо ви не можете отримати інсулін – вам необхідно звернутися за роз'ясненням до структурного підрозділу з питань охорони здоров'я відповідної обласної чи міської державної адміністрації, або ж з письмовою заявою до Міністерства охорони здоров'я України, чи залишити заяву за допомогою урядової гарячої лінії 15-45, чи гарячої лінії МОЗ України 0 800 801 333.
Препарати інсуліну відшкодовують пацієнтам за кошти центрального та місцевого бюджетів. Централізоване фінансування покриває річну потребу пацієнтів з ЦД у препаратах інсуліну залежно від регіону лише на 40-50%, решта коштів виділяється з обласних або/та міських бюджетів. Відповідно, кінцевим розпорядником всіх коштів на інсуліни є органи місцевого самоврядування.
У МОЗ України запевнили, що пацієнт, який уклав декларацію зі своїм лікарем, має доступ до безоплатного гарантованого державою пакету медичних послуг на первинній ланці. «Для лікування діабету 2-го типу виписано 1,4 млн електронних рецептів, за якими понад 395 тис. пацієнтів отримали життєво необхідні інсуліни або таблетовані препарати безоплатно або з невеликою доплатою. У 2020 році у межах Програми медичних гарантій-2020 запрацює Програма реімбурсації інсулінів, на яку спрямують 977 млн грн. Завдяки електронному рецепту пацієнт, який уклав декларацію про вибір свого лікаря, зможе отримати ліки для інсулінотерапії у будь-якій зручній аптеці, що уклала договір із Національною службою здоров'я України. У 2020 році проєктом бюджету загалом передбачено 3,098 млрд грн на програму «Доступні ліки», а також забезпечення лікарськими засобами пацієнтів, хворих на цукровий та нецукровий діабет», – ішлось у повідомленні на офіційному сайті профільного Міністерства.