Ціль пацієнтів із цукровим діабетом і чому вона важлива
Досягти цілі лікування цукрового діабету не вище 7% рівня глікованого гемоглобіну і мати компенсований стан цукрового діабету можливо за умов дотримання рекомендацій сімейного лікаря або ендокринолога.
Під час світової пандемії коронавірусу COVID-19 люди з цукровим діабетом належать до групи ризику важкого перебігу коронавірусу, за визначенням ВООЗ.

Як повідомили «Сніданку з 1+1» у Міністерстві охорони здоров'я, 20% померлих від коронавірусу в Україні – люди з цукровим діабетом (ЦД). Саме тому людям із ЦД важливо уникати будь-яких контактів з особами, які потенційно можуть бути носіями вірусу, а також бути уважнішими до свого здоров'я, не забувати вчасно приймати ліки та бути постійно на зв'язку зі своїм лікарем-ендокринологом.

У попередньому матеріалі ми вже згадували про те, чому вплив коронавірусу небезпечний для організму людини із ЦД – через можливі ускладнення, спричинені вірусом. Офіційно в Україні живе 1,3 млн людей з цукровим діабетом, але за неофіційними даними їх удвічі більше.

Якщо говорити про типи цукрового діабету, діабет 1 типу є менш поширеним у світі, з ним живуть близько 5-10% від усіх хворих на цукровий діабет. Цей тип діабету пов'язаний із абсолютним дефіцитом вироблення інсуліну організмом, але причини його розвитку досі остаточно не встановили. За цього типу діабету клітини підшлункової залози поступово гинуть, кількість синтезованого гормону не переробляє всього обсягу глюкози, і рівень цукру в крові підвищується. За словами керівниці відділу діабетології Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка Національної академії медичних наук України, лікарки-ендокринолога Любові Соколової, 1 тип ЦД здебільшого зустрічається у дітей і осіб молодого віку.

Цукровий діабет 2 типу є найбільш розповсюдженим типом діабету у світі. Цей тип діабету розвивається поступово, після 40 років, на тлі надлишкової ваги та гіподинамії. Дуже характерною є родинна спадковість. Клітини організму людини з ЦД 2 типу нечутливі до власного інсуліну, він не працює для утилізації глюкози, та її рівень поступово підвищується.
Симптоми ЦД 2 типу можуть бути такі:
підвищене сечовиділення
спрага
відчуття голоду
відчуття втоми
інфекції статевих органів
погіршення зору
погіршення чутливості кінцівок
Які ускладнення ЦД можливі у пацієнтів, які не досягли цілі лікування?
Цукровий діабет – це хронічне захворювання, що прогресує, і небезпечне через ризик ускладнень. Цей ризик значно підвищується за відсутності компенсації діабету (цільові показники глюкози крові не досягнуті, а рівень HbA1c˃7%).
Найбільш поширені ускладнення цукрового діабету:
Ретинопатія (ураження сітківки ока)
Ускладнення поширене у близько 60% пацієнтів. Це найчастіша причина сліпоти серед людей віком 20-74 років.
Діабетична нефропатія (ураження ниркових судин)
Ускладнення, за якого порушуються функції нирок, призводить до важких форм, які потребують гемодіалізу (штучна нирка).
Діабетична стопа
Ускладнення, за якого на стопах порушується чутливість, вражаються судини та з'являються відкриті виразки, що навіть може призвести до ампутацій кінцівок. Синдром діабетичної стопи вражає 15-25% пацієнтів як із 1, так і з 2 типом ЦД протягом життя.
Макросудинні ускладнення діабету
Можливі інфаркт міокарда, інсульт, раптова смерть.
За даними електронного реєстру, за 2018 рік в Україні було зареєстровано:
440
випадків інфаркту міокарда
859
випадків інсульту
3248
ампутацій кінцівок серед хворих на цукровий діабет
Підвищення рівня глікованого гемоглобіну лише на 1% підвищує ризики ускладнень, наприклад, на ниркову недостатність і сліпоту – майже на 40%, судинні порушення та ампутація – більше 40%.
Що таке компенсований цукровий діабет та навіщо він пацієнтам?
Як зазначила лікарка-ендокринолог, доктор медичних наук, Любов Соколова, цукровий діабет може набувати двох станів:
Компенсований
стан, коли пацієнт з ЦД досягнув цілі лікування – позначки глікованого гемоглобіну 7% та нижче 7%, тобто всі показники обміну речовин пацієнта максимально наближені до нормальних.
Декомпенсований
стан, коли пацієнт не досягнув цілі лікування і має завищені показники глікованого гемоглобіну, тобто вище за 7%, що призводить до розвитку ускладнень у пацієнта і, відповідно, зниження якості життя.
До речі, ускладнення в разі цукрового діабету 1 типу з'являються через 4-5 років декомпенсованого діабету, але у пацієнтів з 2 типом ЦД ускладнення уже можуть бути у дебюті цього захворювання.
Лікарка-ендокринолог Любов Соколова.
За словами ендокринолога, визначити компенсований або некомпенсований цукровий діабет нескладно навіть у домашніх умовах за допомогою портативних глюкометрів і тест-смужок.
Але глікований гемоглобін – інтегральний показник компенсації – потрібно визначати в лабораторії кожні три місяці.
Лікарка-ендокринолог Любов Соколова.
Досягти цілі лікування цукрового діабету не вище 7% рівня глікованого гемоглобіну і мати компенсований стан цукрового діабету можливо за умов дотримання рекомендацій сімейного лікаря або ендокринолога.
Пацієнт із цукровим діабетом повинен перевіряти рівень цукру, обов'язково приймати призначені ліки і коригувати їхні дози, дотримуватися правильного харчування, регулярно виконувати фізичні вправи. Слід зазначити: якщо пацієнт приймає інсулін, доза якого не є сталою, вона потребує коригування, яке може тривати і тижні, і навіть місяці. Цього не треба боятися – треба підвищувати дозу за рекомендаціями лікаря, і в такий спосіб можна тримати цукровий діабет у компенсованому стані, і пацієнт житиме повноцінним життям.
Лікарка-ендокринолог Любов Соколова.
Так само лікарка-ендокринолог Ксенія Толобаєва додала від себе, що кожен пацієнт з ЦД має прагнути нормалізувати свій рівень глюкози в крові та досягнути компенсованого ЦД, аби привести всі показники захворювання до норми, як у здорової людини.
Бар'єри, які заважають пацієнтам із ЦД досягнути бажаної компенсації захворювання
Одним із найсуттєвіших бар'єрів досягнення цілі лікування пацієнтами з ЦД, якого бояться більшість пацієнтів, є підвищення дози інсуліну на шляху до її досягнення (титрація до цілей), або ж підбір оптимальної індивідуальної дози інсуліну для кожного пацієнта.

Страх пацієнтів викликаний тим, що титрація передбачає процес нарощення дози інсуліну, аж поки лікар не підбере оптимально безпечну дозу для пацієнта для досягнення компенсованого ЦД. Пацієнти зазвичай бояться нарощувати, адже хибно вважають, що збільшення дози інсуліну=погіршення стану цукрового діабету. Насправді це зовсім не так. Активна титрація дози одразу після ініціації інсулінотерапії, зазвичай, найбільш активна фаза збільшення/нарощення дози інсуліну, адже вона потребує досягнення зниження рівня глюкози в крові. Але поступово ця доза може зменшуватися відповідно до потреб пацієнта.

Пацієнту з цукровим діабетом разом з лікарем-ендокринологом потрібно визначити за допомогою титрації необхідну саме йому дозу інсуліну. Це є важливим складником якісної терапії пацієнта з ЦД, щоб мінімізувати ризики виникнення можливих ускладнень від захворювання, які також є бар'єрами на шляху до компенсованого ЦД, а отже, і повноцінного життя із цільовим показником глікованого гемоглобіну менше або =7%.

Сьогодні пацієнти можуть зіткнутися з ситуацією, коли отримати інсулін в аптеках не завжди можливо через недостатнє фінансування.
Із кожним роком ситуація все більше погіршується. Наразі, мені здається, це найбільший пік нестачі інсуліну по Україні.
Олена Вишня, співзасновниця харківської громадської організації, що допомагає людям з цукровим діабетом.
Водночас у МОЗ України запевняли, що пацієнт, який уклав декларацію зі своїм лікарем, має доступ до безоплатного гарантованого державою пакету медичних послуг на первинній ланці.
Для лікування діабету 2 типу виписано 1,4 млн електронних рецептів, за якими понад 395 тис. пацієнтів отримали життєво необхідні медикаменти безоплатно або з невеликою доплатою. У 2020 році у межах Програми медичних гарантій-2020 запрацює програма реімбурсації інсулінів, на яку спрямують 977 млн грн. Завдяки електронному рецепту пацієнт, який уклав декларацію про вибір свого лікаря, зможе отримати ліки для інсулінотерапії у будь-якій зручній аптеці, що уклала договір із Національною службою здоров'я України. У 2020 році проєктом бюджету на ПМГ загалом передбачено 3,098 млрд грн на програму «Доступні ліки», а також забезпечення лікарськими засобами пацієнтів, хворих на цукровий та нецукровий діабет.
із повідомлення на сайті МОЗ України.
За словами харківської активістки Олени Вишні, вже три роки обласний центр намагається обходитися тільки державними субвенціями.

«Це означає 60%-50%, а то й 40% від потреби інсуліну. Але людина не може жити на 40%. Ми хочемо жити повноцінно, життям на 100%», – додала Олена Вишня.
Як пацієнту з ЦД подолати бар'єри на шляху досягнення компенсації захворювання?
Отже, щоб досягти компенсованого стану ЦД, пацієнтам потрібно мати інсулін у визначеній лікарем кількості, а в теперішніх умовах світової пандемії коронавірусу необхідно мати інсулін про запас для уникнення зайвих візитів в аптеку та коригування дози інсуліну за необхідності. Крім цього, необхідно також виконувати всі рекомендації лікаря-ендокринолога, аби разом з ним досягнути цілі лікування – показника глікованого гемоглобіну не вище за 7%.

Варто врахувати, що потреба в інсуліні залежить від стилю життя пацієнта, його харчування та інтенсивності фізичної активності. Інсулінотерапія, збалансоване меню і помірна фізична активність повинні відповідати одне одному, тому необхідний уважний контроль, скоординованість інсулінотерапії (дози і режиму введення інсуліну) з калорійністю і режимом приймання їжі, рівнем фізичної активності. В разі зміни одного чинника повинні змінюватися й інші. Досягнення цілі лікування пацієнтом – це комплекс дій та чинників, яких він має дотримуватися за допомогою рекомендацій свого лікаря-ендокринолога.