Молдова краде українську електроенергію

Дата публікації
Перегляди
2306
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Молдова краде українську електроенергію

1 квітня Молдова, незважаючи на відсутність контрактів, продовжила відбирати українську електроенергію

Розірвати енергосполучення між двома країнами Україна не може - без електроенергії залишиться частина Одещини.

Влада Молдови відмовилася підписувати з Україною угоду про постачання електроенергії за новою ціною і почала її відбір без контракту. Про це пише "Комерсант-Україна".

Як повідомляється, Кишинів обіцяє почати закупівлі енергії в Румунії, хоча, на думку експертів, це технічно неможливо. Однак і розірвати енергосполучення між двома країнами Україна не може - в цьому випадку без електроенергії залишиться частина Одещини.

1 квітня Молдова, незважаючи на відсутність контрактів, продовжила відбирати українську електроенергію, розповів начальник управління зовнішніх технологічних та економічних відносин НЕК "Укренерго" Юрій Кудренко.

Кишинів відмовився підписати угоди, згідно з якими два найбільші постачальника - українська "ДТЕК Пауер Трейд" і Молдавська ГРЕС (розташована в Придністров'ї, входить до російської групи "Інтер РАО ЄЕС") - піднімають ціни на 20%. "Пауер Трейд" просить збільшити тариф до 0,075 дол., Молдавська ГРЕС - до 0,073 дол. за 1 кВт год, повідомив минулого тижня віце-прем'єр Молдови Валерій Лазер.

Основна причина підвищення цін на електроенергію - значне зростання вартості газу, використовуваного для роботи турбін ГРЕС, повідомив прес-секретар "Інтер РАО ЄЕС" Микола Горєлов.

"Зараз поставки електроенергії до Молдови для України збиткові. Постачальник закуповує її на внутрішньому ринку за вищою ціною, ніж продає", - розповіло високопоставлене джерело видання в Міненерго. Крім того, збільшення ціни пов'язане з нерівномірним енергоспоживанням в Молдові. Через відсутність великих підприємств у цій країні коефіцієнт нерівномірності графіка навантажень (співвідношення поставок в нічний і денний час) дорівнює 0,35, тоді як в промислово розвинених країнах - 0,75 - 0,8.

Таким чином українська електроенергія, яка поставляється в країну з 1 квітня,буде оформлятися як сальдо-перетікання. Її ціна, згідно з постановою Нацкомісії регулювання електроенергетики, прирівнюється до оптової ринкової ціни, що на 20% вище вартості, запропонованої українською стороною.

"Чим більше Молдова тягне з підписанням договору з України, тим більше вона в результаті змушена буде заплатити", - зазначають в міністерстві.

Минулого тижня на засіданні профільної урядової комісії прем'єр-міністр Молдови Володимир Філат заявив, що більше 30% електроенергії в країну може поставляти Румунія. Юрій Кудренко з "Укренерго" вважає, що для здійснення постачань з Румунії енергопотужності Молдови надто слабкі, а власних генеруючих потужностей країна не має.

Керуючий партнер Astapov Lawyers Андрій Астапов вважає, що Україна може домагатися відшкодування збитку в міжнародних судах. "Можна згадати процес, пов'язаний з відбором енергоресурсів у компанії RosUkrEnergo, коли було вилучено 11 млрд кубометрів газу на користь держкомпанії, - зазначив партнер юридичної компанії" Правові партнери "Андрій Доманський. - Україна програла міжнародні суди і повернула компанії все раніше відібране паливо, а офіційні особи, які приймали рішення про відбір газу, були притягнуті до кримінальної відповідальності".

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2306
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація