У вбивстві вченого-атомника з Ірану ЗМІ звинувачують ізраїльський спецназ

Основні підозри, як і стверджуює влада Ірану, падають на західні спецслужби і ізраїльські.

Світові ЗМІ активно обговорюють вибух у передмісті Тегерана 12 січня, в результаті якого загинув іранський професор квантової фізики Масуд Алі Мохаммаді. Європейська та арабська преса пише, що вченого могли усунути ізраїльські або західні спецслужби. У той же час ізраїльські видання сходяться на думці, що навряд чи коли-небудь стане відомо, хто саме стояв за цим убивством, і не виключають, що загиблий вчений був "іранським Сахаровим".

Ця подія стала в середу головною темою всіх ізраїльських газет. Так, видання Ha'aretz пише, що вбивство Алі Мохаммаді навряд чи було організовано владою або офіційною опозицією. На думку автора статті, основні підозри, як і стверджуює влада Ірану, падають на західні спецслужби, в тому числі - ізраїльські, які, згідно з публікаціями в закордонних ЗМІ, вже неодноразово організовували подібні інциденти. Серед іншого, газета згадує спробу ліквідації німецьких вчених, що займалися в 60-і роки минулого століття розробкою ракет для Єгипту, і ліквідацію ряду вчених, причетних до ядерної програми Іраку.

Щоправда, в цю версію не вкладається той факт, що Алі Мохаммаді займався теоретичними дослідженнями і, наскільки відомо, не мав відношення до іранської ядерної програми. Але стаття Ha'aretz вже щосили цитується іранськими й арабськими ЗМІ.

У свою чергу газета Maariv відзначає, що за кілька місяців до ліквідації професор Алі Мохаммаді зустрічався з ізраїльськими вченими на міжнародній конференції в Петрові (Йорданія), зокрема, спілкувався з Нобелівським лауреатом з хімії професором Адою Йонат і з професором Моше пазом з університету Тель - Авіва.

Професор Еліезер Рабинович з Єврейського університету, також спілкувався з Алі Мохаммаді, в інтерв'ю Maariv заявив, що не бачить, яким чином Алі Мохаммаді, що спеціалізувався на астрофізиці, міг допомогти іранській ядерній програмі, і що на його думку, вбивство пов'язане з внутрішньополітичною ситуацією в Ірані . У той же час газета відзначає, що це не перший іранський вчений-атомник, який загинув або зник за останній час.

Видання Yedioth Ahronoth також звертає увагу на контакти Алі Мохаммаді з ізраїльськими вченими, однак основний акцент ця газета робить на версіях про причини ліквідації іранського професора. У статті наводиться заява високопоставленого співробітника Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), згідно з яким Алі Мохаммаді був однією з ключових фігур в іранській ядерній програмі, і його загибель значно затримає створення атомної бомби Тегераном.

Крім того, газета наводить заяви представників іранської опозиції, які стверджують, що Алі Мохаммаді збирався втікати до Швеції, і був ліквідований іранською владою з побоювання, що він може розкрити ядерні секрети Ірану.

А газета Israel Hayom пішла ще далі у своїх припущеннях: перерахувавши основні версії вбивства Алі Мохаммаді, видання задається питанням, чи не був професор "іранським Андрієм Сахаровим" - тобто фізиком, причетним до створення зброї масового знищення, який наважився на конфлікт з тоталітарним режимом?

Поки ясно одне: професор Масуд Алі Мохаммаді був фізиком-теоретиком, публікував роботи з квантової фізики та астрофізики і міг бути притягнутий до іранської національної ядерної програми в якості експерта.

Читайте також:

МЗС Ірану звинуватило США та Ізраїль у вбивстві вченого-атомника

В Ірані підірвали провідного фізика-ядерника країни

Влада Ірану погрожує опозиції стратами - за "богопротивні діяння"

Ірак подав до суду на американських охоронців за розстріл мирних жителів

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: