Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Іранський провал Путіна

Досягнуті щодо іранської ядерної програми домовленості можуть спонукати Обаму дати Україні зброю.

Домовленості, що були досягнуті у швейцарській Лозанні стосовно згортання ядерної програми Ірану – це велика геополітична перемога Сполучених Штатів Америки.

США вважали іранські ядерні амбіції найбільшим викликом для національної і міжнародної безпеки. Ми пам'ятаємо, як ще Джордж Буш будував протиракетну оборону Штатів. Як спочатку збирались розмістити систему у Польщі і Чехії, потім ці плани були відкладені, і як ще через деякий час в якості території для розміщення ПРО розглядалась Румунія. Всі ці проекти із розміщення системи американської ПРО в Європі, передусім у Східній Європі, які розроблялись протягом десятиліття, були спрямовані саме проти можливої появи в Ірану ядерної зброї і носіїв для неї.

США намагались усунути цю найбільшу, як вони вважали, загрозу. І заради цього пішли на дуже серйозні геополітичні поступки, перш за все, Росії. Як відомо, Росія завжди веде політику "посередництва", насправді займаючись зовсім іншим – спробами отримати якомога більше дивідендів для себе і просунути власні інтереси. Практично протягом 20 років вона шантажує США своїм ядерним співробітництвом з Іраном, домагаючись різних геополітичних поступок, зокрема, на Близькому Сході, а також нерозширення НАТО та тиск на ЄС.

А найголовніше, що цей ядерний чинник став дуже вагомим у так званому перезавантаженні відносин між Росією і США у 2009 році. Тоді це показали по телебаченню, мабуть, у всьому світі – як держсекретар США Гіларі Клінтон і голова МЗС Росії Сергій Лавров разом натискають червону кнопку як символ "перезавантаження". Насправді ж натискання на ту кнопку означало, що Штати здали пострадянський простір і Україну в тому числі за допомогу Росії у припиненні реалізації Іраном його ядерної програми. Заради цієї допомоги США фактично пішли на втрату глобального лідерства.

Тому досягнуті з Іраном домовленості щодо його ядерної програми – це велика перемога США. І водночас – великий провал Росії. При чому не тільки геополітичний, а й економічний, бо після підписання угоди з Ірану знімуть санкції, і він зможе повернутися на нафтовий ринок. Реакція була миттєва –щойно стало відомо про успішність переговорів у Лозанні, експерти в галузі світової енергетики дали прогноз, що ціна на нафту впаде до 40 доларів за барель. І зниження вже почалось.

Окрім того, ці домовленості можуть справити значний вплив і на Україну. По-перше, через падіння цін на нафту економічна криза у Росії суттєво посилиться, що, власне, ускладнить ведення нею війни проти України.

По-друге, тепер наші шанси на отримання летальної зброї від США збільшились. Як йшлося вище, Росія завжди шантажувала США і Європу ядерною програмою Ірану – будівництвом в Бушері атомної електростанції, наданням ядерного палива і т.д. Так само Росія погрожує Штатам, що якщо вони нададуть Україні зброю, то вона в свою чергу надасть Ірану значну допомогу в розвитку ядерної програми в воєнній частині – тобто створенні ядерної зброї. І це одна з головних причин, чому Обама зволікає із рішенням щодо надання Україні летальної зброї – США дуже бояться, що Путін втілить ці погрози в життя.

Однак підписання угоди з Іраном змінює ситуацію. Це дійсно значна перемога. І вона може посприяти тому, що Обама все-таки ухвалить рішення на користь України в наданні воєнної допомоги. Тож результати лозаннських переговорів – це досить значний прогрес в згортанні ядерної програми Ірану, по-перше, і, по-друге, значний прогрес для України, бо знімається цей загрозливий ядерний зашморг, яким Росія зв'язала США.

Залиште свій коментар

Вибір редакції