Майбутнє вже на порозі

Майбутнє вже на порозі

Роман Чайка

Це люди нової доби. Вони чули усю Вєру Брєжнєву, але не чули практично нічого про якогось Леоніда Ілліча, знають Стаса Міхайлова, але нічого з Бітлз чи Пінк Флойд.

…гряде якесь нове,
    могутнє покоління!..
        Та виявилось — жарт.

          Ігор Римарук

Коли мандруєш маленькими містечками Європи не покидає дивне відчуття, що свого часу нам у школі пудрили мізки усіма тими картинами брутального й темного середньовіччя. Виставка картин з ранніх Середніх Віків, яку можна оглянути в замку Кастальвеккіо у Вероні, приведе у ступор усіх, хто цікавиться малярством. Палітрою, драматизмом і сюжетом, технікою передачі світла й тіней, емоціями людських облич - ці картини з ХІІ-ХVІ століть виглядають недосяжно майстерними у порівнянні з сучасними картинними галереями. Про архітектуру й красу містобудування можна говорити годинами, якщо ви вже досхочу намилувалися коробками совкових мікрорайонів. В містечку Аквілея, яке у ІІІ-ІV столітті слов'яни знали під назвою Воґлей, є триповерховий музей лише зовнішніх кам'яних ліпнин, різьблення та інших прикрас, витесаних з каменя. На фіга цим темним античним людям було стільки зовнішньої краси?! Хто усе це вигадував і творив?! А якщо порівняти архітектуру міст Святої Землі в Ізраїлі, залишки древньогрецьких полісів чи античного Риму з сучасними забудовами – остаточно переконуєшся, що ці древні і середньовічні були кращими, мудрішими й талановитішими за нас, хоча й жили удвічі коротше життя. Тобто,попросту були мудрішими й ліпшими.

От і вчені з різних країн та континентів встановили, що рівень інтелекту (ІQ) пересічного людини ХХІ століття впав на 14 пунктів, у порівнянні лише із минулим століттям. Британці приміром відзначають, що лише за останні 30 років елементарні арифметичні завдання, які були під силу 8-річним дітям заледве під силу 11-річним. Результати цих тестів свідчать, що за останні два десятиліття рівень розуму британських школярів знизився приблизно на 25%. І це в Британії, де освіта залишається однією з найкращих.

Але спробуємо абстрагуватися від сучасного потворного "донецького бикокко", яким нові орди доруйновують древній Київ. Адже це лише музика, яка застигла в камені. А що може застигнути в камені в еру тотального блатного шансону?!

Придивимося до сучасника і до ровесника молодої держави. Не тих поодиноких "ботанів", що поховалися по ВУЗах, щоб відкосити від армії. І не до тих, які втікають вчитися "на захід", де так просів ІQ. А до масової молодої сили, яка оточує нас щодня.

Їм немає і 20 років. Вони точно не жили в СРСР. Вони точно не дадуть відповіді на питання "А що таке совок?" Як зрештою і на тисячі елементарних питань, на які трієчники "розвиненого совка" могли відповісти з плеча. Це покоління спромоглося стати більше совковим, ніж самі совки. І списати усе на батьків, "раждьонних в СССР" не вдасться. Це комплексний витвір новітньої доби. У них відсутні елементарні знання з усього: шкільної програми, історії, мистецтва, літератури, але присутні найновіші "наворочені" смартфони і планшетні комп'ютери. На жаль, через них вони відсилають короткі повідомлення, у яких жодного слова без помилки, якою б мовою вони не строчили смс.

Це люди нової доби. Вони чули усю Вєру Брєжнєву, але не чули практично нічого про якогось Леоніда Ілліча, знають Стаса Міхайлова, але нічого з Бітлз чи Пінк Флойд. Та й що усе це за "атстой", коли є Нюша і Грігорій Лєпс, Йолка і Ґрадуси. І якщо не маєте бажання "отримати в диню", то й не підколюйте їх якимись Рембо чи Рільке, Бодлером чи Антоничем. Пісатєль – Толстой, поет – Пушкін, ну може ще трішечки Чехов. І вистачить із тою поезією, яку ніхто не читає. І читати взагалі "в напряг", коли усе можна скачати в інтернеті. Коротко і чітко – цілий роман на одну сторінку. Чікі-пікі і через 5 хвилин ти вже здав світову спадщину і забув.

Багате духовне життя цього покоління базується на поглинанні "водно-спиртових сумішей з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичених чи ненасичених діоксидом вуглецю", тобто споживанні слабоалкогольних дешевих напоїв, званих ще алкопоп. Ром-кола, лонгер, бренді-кола, айслайф лайм, шейк текіла, містер оранж, водка кранбері, сансет мареллі-пунш, джолі текіла кактус і ще з десяток важких для запам'ятовування винаходів хімічної промисловості. Прогрес не стоїть на місці. До древньої совкової традиції розпльовування "сємочєк" додалися модерні "чіпси і сухарікі" і веселі подарунки для печінки – "енергетики".

Покоління "алкопоп" гуртується щовечора в своїх "культурно-розважальних центрах" довкола кіосків, при входах в супермаркети. Звичайно, негарно підслуховувати про що дискутують ці групи алкопопсовиків, але для усвідомлення безодні, про яку писав Ніцше, таки вартує. Хоча, якщо ви ще не читали п'єс Леся Подерв'янського – то краще цього не робіть, бо небезпечно для ментального здоров'я. Хіба що прагнете поглибити свої знання з оновленої "фєні".

Це європейське покоління ще зробить свій інноваційний ривок країни. Зараз воно просто відпочиває і "не париться". Рулять старші товариші. Ось такі, як місцеві депутати перлини архітектури і древнього центру духовності - Краматорська. Центральну площу Лєніна відмовилися перейменовувати. Була пропозиція на Шевченка, але не того нормального, футболіста, а того "пріспєшніка фашистів" - Т. Г. Шевченка. Лєніна відстояли, бо "відмовившись від цієї спадщини, ми станемо бандерлогами", сказали кращі люди міста. І молоде покоління алкопоп з Краматорська ще не раз обере цих достойних мужів в депутати поки підросте до такого ж рівня.

Можливо у країнах "забугор'я" і справді йде просідання ІQ у нового покоління, але не у нас. У нас править зараз така сила, як сказав говіркий інтелектуал Чєчєтов, яка "сильна колективним розумом". У нас весь кабінет міністрів колективними зусиллями зможе легко переказати короткий зміст підручника історії України для 5 класу. Особливо період від Артьома і до Ріната. У нас прем'єр самотужки вигадав цілу мову і свято відстоює ідеали світлого вчення Сталіна. "У парламенті є спадкоємці тих, хто стріляв нам у спину", - каже молодому поколінню дідусь Азаров, який очевидно себе ототожнює з миротворчою місією НКВД.

І коли Президент і верховний професор пише до народних депутатів послання, він ніби звертається і до цього нового покоління: "Не все вимірюється рівнем матеріального споживання. Життя має й інші аксіологічні грані. Формування світоглядно-ціннісної парадигми гуманітарного розвитку зачіпає глибини людської психології".

І нове покоління алкопоп, якому поки довіряють лише розмахувати вудочками із прапорами "покращення" або бути масовими статистами на мітингах антифашизму, уже за декілька років зможе і саме укріпити своїм молодечим інтелектом старших товаришів. А ті, хто не зловживає "водно-спиртовими сумішами з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичених чи ненасичених діоксидом вуглецю", а наполегливо тренується у спортивних клубах міліції, відточує майстерність на мітингах і в боях із ворожими селянами – ті вже допомагають фізично і підставляють плечем младореформаторам Єнакієвської школи менеджменту. У них є все - й поголена голова, і спортивні штани, і руки з барсеткою – а решта здобудеться в бою.

Не усі, звичайно, вірять у світле майбутнє. Є й нотки сумнівів. Днями от представник Президента у парламенті Юрій Мірошниченко сказав в телевізорі, що "риба гниє з голови". Але хто вам сказав, що він мав на увазі саме цю рибу, а не іншу?! У нашої молодої "риби" голова ого-го, та й інтелект свіжої риби - не те що у тих всіх "піндосів", що уже ціле століття тупіють по своїх закордонах. Так що, світле майбутнє, яке прагнуло покоління Льоні Брєжнєва, вже скоро побачить покоління Вєри Брєжнєвої.

Повʼязані теми:

Наступна публікація