24 травня в Історії

24 травня в Історії

24 травня відбувся перший конкурс "Євробачення" і дебют на ньому України. / Фото: utro.ua

Цей день запам’ятався відкриттям Бруклінського мосту, першим конкурсом Євробачення, дебютом  на ньому України та найбільшою бійкою на футбольному матчі.

 Сьогодні в Україні також відзначають День слов’янської культури та писемності.

Близько 1135 років тому Кирило і Мефодій принесли на землі слов'ян світло писемності та знань.  День 24 травня святкують не лише в Україні, а й в Росії, Білорусі, Болгарії, Сербії, Македонії, Чорногорії та у ряді інших країн. У 1989 році пам'ятний знак просвітникам Кирилу та Мефодію відкрито на території Києво-Печерської лаври, та на Михайлівській площі у Києві.

1712 рік — пожежа в Москві, що спалахнула за Пречистенськими воротами, знищила 9 монастирів, 86 церков, 35 богоділень, 32 государеві подвір’я і близько 4000 приватних дворів; загинуло 136 людей

 1844 рік  — телеграфом Морзе відправлено першу телеграму з Вашингтона в Балтімор.

 В 1883 році  в  Нью-Йорку відкрили Бруклінський міст.

Міст будувався 13 років, та обійшовся державі в 15,1 мільйонів доларів. У перший же день близько 1 800 транспортних засобів та 150 300 чоловік скористалися ним, щоб перебратися на іншу сторону. Однак через тиждень у натовпі, котрий знаходився на мості пройшов слух про можливості раптового обвалення моста, що стало причиною тисняви й загибелі 12 чоловік. Щоб запевнити народ у міцності мосту, влада провела по ньому 21 слона із цирку, що гастролював неподалік.

1899-го  у Бостоні відкрився перший в Америці (і, очевидно, у світі) автогараж та автомайстерня.  Тут можна було не лише поставити на стоянку свій автомобіль, а й узяти авто напрокат, купити чи відремонтувати.

1900-й  — у Санкт-Петербурзі за участі царя Миколи ІІ спустили на воду крейсер "Аврора", який стане "могильником" царату в Росії.

 У 1956-му  швейцарському місті Лугано відбувся перший конкурс "Євробачення".

В ньому взяли участь 14 представників семи країн (Бельгія, Голландія, Італія, Люксембург, Франція, ФРН, Швейцарія). Переможницею стала швейцарка Ліз Ассіа.

 В 1964-му сталася найбільша в історії бійка на футбольному матчі.

318 загиблих і більше 500 поранених — такий результат бійки, що спалахнула на  трибунах Національного стадіону в Лімі (Перу), коли за дві хвилини до закінчення відбіркового матчу між олімпійськими збірними Перу й Аргентини суддя скасував забитий господарями гол.

 2003 року Україна  дебютувала на  48-й конкурсі "Євробачення", що відбувся в Ризі.  Олександр Пономарьов із піснею "Аста ла віста" посів лише 14-те місце.

 24 травня народилися:

 У 1881-му  Олександр Богомолець, визначний український і радянський лікар-патофізіолог, президент Академії наук України у 1930-1946 роках.

 1905 року народився  Михайло Шолохов, російський радянський письменник ("Тихий Дон", "Піднята цілина").

 1912-го Михайло Стельмах, український письменник ("Хліб і сіль", "Кров людська – не водиця", "Велика рідня", "Правда й кривда").

В 1964 році народився  Олег Скрипка, український рок-музикант (гурт "ВВ"), організатор етно-проектів та фестивалів.

 Гурт "ВВ" було створено у 1986 році. В 2004-му  Олег Скрипка стає одним із організаторів фестивалю Країна мрій, цей фестиваль розпочав свою історію через 10 років після виходу пісні та альбому ВВ з такою ж назвою. Під егідою "Країни мрій" Олег Скрипка займається також і різносторонньою видавничою і просвітительською діяльністю. У 2007 році Олег Скрипка проявляє неабиякі танцювальні таланти і здобуває друге місце у проекті "Танці з зірками 2".  У 2009 році група активістів запропонувала висунути Олега Юрійовича кандидатом в Президенти України, але Скрипка відмовився.

 24 травня 1973-го народилася  Руслана Лижичко, українська співачка, переможниця "Євробачення-2004".  

Доросла музична кар’єра співачки почалася 1993 року, коли Руслана взяла участь у двох музичних фестивалях України: Всеукраїнському фестивалі сучасної пісні і популярної музики "Червона Рута-93", лауреатом якого вона стала, а також Всеукраїнському фестивалі поп- і рок-музики "Тарас Бульба-93". Того ж таки 1993 р. Руслана та її продюсер Олександр Ксенофонтов заснували студію "Люксен" і почали займатися радіо рекламою. Відомі музичні кліпи фірм Oriflame, Coca-Cola, Stimorol озвучені голосом Руслани. Улітку 2003 року в неї вийшов новий альбом — "Дикі танці", з елементами традиційної гуцульської музики, який став лідером продажу музичних альбомів року в Україні. Офіційно було продано 100 000 копій цього альбому. В наступному році Руслана здобула поки що єдину перемогу України на Євробаченні.

У 1981-му народився  Віктор Рубан, український спортсмен – стрілець із лука.
Олімпійський чемпіон 2008 року  в індивідуальних змаганнях, бронзовий призер Олімпіади-2004 в команді.

Повʼязані теми:

Наступна публікація