4 листопада в Історії

4 листопада в Історії

День залізничників України

Про перший потяг на території сучасної України, кондиціонер в автомобілі, екстремальних жінок, та безліч іншого цікавого.

 Сьогодні - День залізничників України.

4 листопада 1861 року  на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України потяг. Цей день вважається початком історії залізниць в Україні.

У 1879-му  Джейдс Рітті запатентував перший касовий апарат.

1890-й  — відкриття першого метро у Лондоні.

В Лондоні відкрилась перша у світі підземна електрична залізниця - лінія, довжиною 6 кілометрів сполучила два вокзали, Педдінгтон і Фаррінгтон, і мала назву Metropolitan Railway ("Столична залізниця"), від скоророчення котрого і пішла назва підземок "метро". Відкрив рух метрополітену і став першим його пасажиром принц Уельський, майбутній король Великої Британії Едуард VII.

1939-го  на 40-у щорічному автошоу в Чикаго вперше продемонстровано автомобіль з кондиціонером.

Розкішний Packard з кліматичною установкою, здатною підтримувати в салоні машини задану температуру відфільтрованго повітря. Технічна новинка стала сенсацією шоу, але із-за дороговизни пристрою пройшло не одне десятиліття, поки середній американець зміг дозволити собі купувати авто з кондиціонером.

1946 року  в  Парижі засновано Організацію Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

У 1965 році  Лі Енн Робертс-Брідлов стала першою жінкою-водієм, що подолала рубіж швидкості 300 миль/год.

На автомобілі "Spirit of America - Sonic 1" з реактивним двигуном J79 в Соляній пустелі в штаті Юта вона розвинула швидкість 308 миль/год (499 км/год). Через декілька годин її чоловік Крейг Брідлов побив власний минулорічний рекорд - на цьому ж авто він досягнув швидкості 555.49 миль/год (900 км/год).

1970-й  — пасажирський авіалайнер "Конкор" під час випробувань перевищив швидкість звуку у два рази.

1995-й рік -  з наміром в одиночку добратись до Південного полюсу Землі з чилійського міста Пунта-Аренас в район антарктичної затоки Геркулес на невеликому літаку вилетів 44-річний російський мандрівник Федір Конюхов. Він досягнув мети в ніч на 7 січня 1997 року.

4 листопада народилися:

У 1801-му - Северин Гощинський, польский поет українського походження, представник "української школи" польського романтизму (Молитва вільного, Чудовисько рабства, Ковчег свободи, Канівський замок).

1874-го народився  Олександр Колчак, російський адмірал, голова білого руху, Верховний Правитель Російсьої держави.

Полярний дослідник і вчений-океанограф, участник експедицій 1900—1903 років (нагороджений Імператорським Російським географічним товариством Великою Костянтинівською медаллю). Учасник Російсько-японської, Першої світової і Громадянської війн. Вождь і керівник Білого руху в Сибіру. На ряду з керівниками Білого руху й державами Антанти був визнаний, як Верховний Правитель Росії (хоча реальної влади над усією територією країни не мав). 7 лютого в чотири години ранку адмірал Колчак був розстріляний на березі річки Ушаковки, його тіло скинули в ополонку.

У 1910 році Семен Ластович-Чулівський, кобзар, майстер, автор фундаментальної праці з iсторiї та виготовлення бандури (не опублікована), репресований.

1972 року народився найдороджчий футболіст світу  Луїш Фігу.

За збірну Португалії провів 127 матчів, і є рекордсменом за цим показником. Учасник чемпіонатів Європи 1996, 2000, 2004). Учасник фінальної стадії чемпіонату світу 2002 і 2006 років. За свою кар'єру футболіст вигравав 4 рази чемпіонати Іспанії та Італії, вигравав Кубок Кубків УЄФА і Лігу чемпіонів УЄФА. Лауреат «Золотого м'яча» 2000 року. Наступного року  став найкращим гравцем світу за версією ФІФА. Про завершення кар'єри футболіста оголосив 16 травня 2009 року, у той самий день коли його клуб "Інтернаціонал" достроково виграв «золото» італійської футбольної першості. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація