Чому зросла ціна на електроенергію

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чому зросла ціна на електроенергію

pixabay.com

Монополія окремих компаній неминуче призводить до створення штучних дефіцитів електроенергії задля підвищення її ринкової ціни. І така ситуація відбувається щороку на початку опалювального сезону.

Останніми днями спостерігаємо різкий стрибок ціни електроенергії на Ринку на добу наперед (РДН).

Вчорашня ціна встановила рекорд із початку року - 1,64 грн, а сьогодні (13 листопада) вже новий рекорд – 1,74 грн за кВт-г (базове навантаження або рівний графік).

Але особливістю цього зростання є те, що на ринку почали з'являтися дефіцити електроенергії, чого не було весь останній рік. Такі дефіцити в ОЕС України спостерігаються вже три дні:

  • 1. Середа, 11 листопада – дефіцит одну годину (18-а година)
  • 2. Четвер, 12 листопада – дефіцити вже три години (17-а, 18-а, 19-а)
  • 3. П'ятниця, 13 листопада – дефіцити вже 4 години (17-20 години).

І саме рекордні ціни електроенергії були у ці дні 12-13 листопада.

Дефіцит означає, що обсяг заявок на купівлю перевищував обсяг заявок на продаж. Іншими словами, покупець не міг купити на РДН потрібний обсяг електроенергії.

Наприклад, на сьогодні на 18-у годину доби було не задоволено аж 16% заявок на купівлю електроенергії.

Вже відома ситуація із Енергоатомом, який поки не запустив блоки №2 і №4 Запорізької АЕС через проблеми із дозволом від Держатомрегулювання.

Разом із тим, є непрацюючі блоки і у теплової генерації. Вчора (12 листопада) були заявлені в "аварійний ремонт" три блоки теплової генерації: два блоки Ладижинської ТЕС та 1 корпус Криворізької ТЕС.

А вже сьогодні їх кількість виросла до п'яти блоків. А саме: 2 блоки Ладижинської ТЕС, 2 корпуси Криворізької ТЕС, 1 блоки Запорізької ТЕС. Всі ці ТЕС входять в групу ДТЕК.

У інших компаній – Донбасенерго та Центренерго – всі блоки перебувають у робочому стані.

Тож ми бачимо і тут кореляцію: виведено у аварійний ремонт додаткові блоки – більший дефіцит та вища ціна електроенергії.

Схожа, але ще гірша ситуація у Бурштинському енергоострові. 10 листопада дефіцит електроенергії складав 14 годин із 24 годин.

У деякі години попит перевищував пропозицію у 12-13 разів. Хоча потужності лише однієї Бурштинської ТЕС вдвічі більші, аніж споживання Бурштинського енергоострову. І там рекордні ціни у ці дні.

У підсумку маємо ситуацію, коли в Україні:

  • 1. Профіцит генеруючих потужностей.
  • 2. Величезні запаси вугілля та газу: у два рази більші, аніж рік тому.

Але при цьому дефіцит електроенергії. Як таке може бути?

Таке може бути, якщо генеруючі потужності монополізовані і паливо/енергоресурси також монополізовані і у окремих гравців є занадто велика ринкова влада.

Тоді дійсно може утворюватися профіцит палива, але при цьому бути дефіцит електроенергії. І такий дефіцит, зазвичай, супроводжується спекулятивним зростанням ціни.

Ситуація досить схожа до минулорічної, коли пішов імпорт, щоб погасити дефіцити, та стрибок цін.

Це ще раз показує, що словесні домовленості "давайте купувати у своїх рідненьких по нормальних справедливих цінах" не діють. На жаль.

Вже цими вихідними у роботу запускається додатковий атомний блок. І це має дещо стабілізувати ситуацію.

Разом із тим зі своєї сторони, поцікавлюся думкою Антимонопольного комітету щодо цієї ситуації, адже такі дефіцити електроенергії – це серйозно.

Наступна публікація