Науковці відшукали ген, який може підвищувати IQ людини

Дата публікації
Перегляди
2412
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Науковці відшукали ген, який може підвищувати IQ людини

Вчені тепер зможуть підвищувати інтелект людини на генетичному рівні. / Фото: Медпортал

Два варіанти одного і того ж гена можуть підсилити чи, навпаки, послабити IQ людини. Різниця між ними - в одній літері.

Велика міжнародна група генетиків із США, Європи та Австралії опублікувала в останньому номері журналу Nature Genetics повідомлення про те, що два варіанти одного і того ж гена можуть суттєво підсилити або, навпаки, послабити інтелектуальні можливості людини.

Зазначимо, різниця між цими двома варіантами полягає лише в одній літері.

Все почалося три роки тому, коли чотири генетика - один із США, один з Голландії та двоє з Австралії - прийшли до висновку, що інформація, що отримується в одній лабораторії зі зроблених нею томографічних знімків мозку, явно недостатня, щоб робити висновки на її основі, і тому зусилля таких лабораторій треба об'єднати.

Вони ініціювали створення проекту ENIGMA (Enhancing Neuro Imaging Genetics through Meta-Analysis), в рамках якого сьогодні працюють більше двохсот науковців зі ста лабораторій світу.

Читайте: 4-річна дівчинка за рівнем IQ наздогнала вченого Стівена Хокінга

Основний вид діяльності в рамках проекту ENIGMA - збір воєдино безлічі зображень мозку, отриманих за допомогою магнітно-резонансних томографів, порівняння цих знімків із ДНК людей, що взяли участь в дослідженні, а також з іншою інформацією про них, в тому числі медичною.

Головна мета - знайти гени або генні послідовності, що викликають або запобігають схильність до цілого ряду психічних розладів, таких як шизофренія, МДП, недоумство або хвороба Альцгеймера.

Була ще одна мета - знайти гени, що впливають на інтелект і розмір мозку або його півкуль.

Порівнюючи між собою знімки 21151 здорових добровольців з їх ДНК і результатами тестів на IQ, вчені змогли обчислити ген під назвою HMGA2.

Як відомо, генетичні тексти природа "пише", використовуючи чотири літери - А, С, Т і G. Виявилося, що якщо в певному місці гена замість букви Т стоїть буква С, то це призводить до збільшення об'єму мозку і його областей, що відповідають за пам'ять, одночасно підвищуючи IQ його власника.

"Це було приголомшливе відкриття, - говорить один із засновників проекту ENIGMA Пол Томпсон. - Ми знайшли незаперечні докази того, як цей ген впливає на мозок. В майбутньому це дозволить нам керувати ним".

Наступна публікація