Вчені подолали невразливість ракових пухлин

Дата публікації
Перегляди
5576
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Вчені подолали невразливість ракових пухлин

Біологи обдурили "маскування" ракових клітин

Біологи обійшли "маскування" ракових клітин під здорові, дякуючи якому вони уникають розпізнавання з боку імунної системи хворого.

Американські та європейські біологи виявили білок, який робить ракові клітини невразливими для імунної реакції організму, і знайшли спосіб блокувати його, що призвело до знищення людських ракових пухлин в організмі миші.

Одна з головних труднощів у лікуванні раку пов'язана з тим, що пухлинні клітини уникають розпізнавання з боку імунної системи хворого, різними способами "маскуючись" під здорові клітини. Учені в усьому світі шукають способи подолати цю властивість ракових клітин, зробивши їх уразливими для імунітету.

Вчені з зі Стенфордського університету (США) порівнювали структуру оболонки звичайних клітин і їх "безсмертних" ракових кузенів, що зустрічаються в ракових пухлинах різних типів. Вони виявили, що зовнішні оболонки ракових клітин всіх типів містять на своїй поверхні безліч молекул білка CD47, який зазвичай використовується клітинами крові в якості "розпізнавального знака".

Як правило, імунні клітини намагаються захопити і знищити будь-який тип чужорідних тіл в крові і в інших частинах організму. Коли "вартові" організму захоплюють еритроцити - червоні кров'яні тільця - вони стикаються з молекулами CD47 на їх оболонці, сприймають їх як сигнал "свій" і не чіпають ці клітини.

Автори дослідження з'ясували, що підвищена кількість таких молекул на оболонці ракових клітин призводить до того, що імунна система просто не помічає зростаючу колонію "безсмертних" клітин всередині організму.

Біологи спробували використовувати цю захисну властивість ракових клітин для боротьби з ними. Вони розробили і синтезували спеціальне антитіло, молекули якого приєднувалися до "хвостів" CD47 і робили їх "нечитабельним" для рецепторів на оболонці імунних клітин.

Учені перевірили дію цього антитіла, виростивши пухлини різних видів - раку грудей, передміхурової залози, печінки, мозку, прямої кишки і яєчників - в тілі мишей. Вайссман і його колеги періодично вводили в пухлині ін'єкції антитіла й стежили за розвитком ситуації протягом кількох місяців.

Результати експерименту перевершили всі очікування дослідників - всі пухлини припинили свій розвиток і почали зменшуватися, а деякі з них повністю зникли. П'ять гризунів, заражених раком молочної залози, були повністю вилікувані від нього - пухлина не повернулася навіть через чотири місяці після припинення ін'єкцій.

"Блокування сигналу "не їж мене" пригнічує ріст практично будь-якого типу людських пухлин в тілі миші і така терапія лише мінімально токсична для організму", - пояснив керівник роботи Ірвін Вайссман.

"Навіть якщо пухлина була дуже агресивною, антитіло успішно блокувало утворення метастазів. Стає зрозуміло, що виживання раку в першу чергу залежить від здатності ракових клітин вислизати від уваги імунної системи", - продовжив він.

Вчені вважають, що їх методика вже готова для переходу до клінічних випробувань на добровольцях з раковими пухлинами.

Робота опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
5576
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація