Японський землетрус розколов льодовик в Антарктиді

Дослідники NASA отримали фотографії, які засвідчили: хвиля цунамі після землетрусу в Японії досягла Антарктиди і розколола  шельфовий льодовик на айсберги.

Льодовик Сульцбергер_1
NASA
Льодовик Сульцбергер - до цунамі та після
Землетрус в Японії 11 березня виявився настільки потужним, що хвиля цунамі, викликана ним, досягла навіть берегів Антарктиди. Сили ударної хвилі, як з'ясували вчені, вистачило на те, щоб розколоти шельфовий льодовик на кілька шматків.

За допомогою радара апертурного синтезу (ASAR) фахівці NASA отримали серію знімків, на яких видно, як два величезних айсберга і кілька невеликих загальною площею 125 квадратних кілометрів відкололися від льодовикового шельфу Сульцбергера в Антарктиді.

Гляціологи під керівництвом доктора Келі Бранта з Північно-західного університету (США) звернули увагу на те, що ця подія сталася одразу після землетрусу 11 березня 2011 року в Японії.

Тоді Брант вирішив з'ясувати, що ж стало причиною утворення цих айсбергів.

Після того, як в епіцентрі землетрусу в Тихому океані біля узбережжя Японії стався сильний поштовх, від нього почали розходитися хвилі цунамі. Хвилі виявилися настільки потужними, що досягли і берегів Південного океану, і Антарктиди.

За підрахунками Бранта, через 18 годин після підземного поштовху хвилі досягли берегів Антарктиди, пройшовши шлях завдовжки понад 13 тисяч кілометрів.

Незважаючи на величезну відстань, сила цих хвиль виявилася достатньою для того, щоб розколоти шельфовий льодовик, висота якого досягала 80 метрів.

За словами Бранта, до цієї події льодовик протягом майже 46 років перебував у стабільному стані.

Гіпотеза про те, що хвилі цунамі можуть призвести до утворення айсбергів, виникла ще в 1970-х роках.

"У вересня 1868 року з'явилися повідомлення про присутність величезних айсбергів в південній частині Тихого океану. Тоді вчені висунули припущення про те, що ці шматки льодовиків могли відколотися від антарктичних льодів після потужного землетрусу магнітудою 8,5 біля міста Аріка в Чилі. Зараз ми можемо сказати, що, скоріш за все, саме так все і відбувалося", - вважає один зі співавторів дослідження, доктор Окал.

Цікаво, що, на думку інших вчених, може відбуватися і зворотний процес - тобто, айсберги можуть породжувати цунамі.

Читайте також:

Під завалами в Японії знайшли унікальне відео з епіцентру цунамі

Землетрус змістив Японію на 4 метри на схід

Японський землетрус породив найгучніший звук в історії спостережень

Сейсмологи: на Землі почалася епоха мегакатастроф

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: