Вибухова Україна: хто стоїть за хвилею терактів

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber

За останній місяць в Україні сталося три вибухи, в одному з них загинув чоловік – що за ними стоїть, з'ясовував ТСН.ua.

"90-ті повертаються?", - такими питаннями рясніє інтернет. Причина – вибухи, які для сучасної України зовсім нехарактерні.

А тим більше вибухи не поруч з впливовими і відомими, а в центрі міста на зупинках і супермаркетах. Три вибухи - у Запоріжжі, у Харкові і Дніпропетровську, – якраз та кількість, аби вважати їх не випадковістю, а закономірністю.

Невідомі залишили повідомлення з погрозою наступного теракту у Донецьку в понеділок, 21 листопада. Чому це відбувається і хто може стояти за "вибуховою хвилею" в Україні - ТСН.ua збирав версії.

center

Версія №1: Відволікання уваги суспільства

У прокуратурі Донецька навіть завели справу за фактом загрози терактів. Там розглядають усі можливі версії. Одна з них -  що теракти можуть бути пов'язані з відволіканням уваги українців від соціальних потрясінь в країні.

"Це в тому числі одна з версій, яка відпрацьовується. Але треба враховувати, що можуть бути й інші цілі у цих людей. А не саме щоб відвернути населення від якихось проблем", сказав заступник прокурора Донецької області Євген Максаков.

Водночас політолог Володимр Фесенко у версію Донецької прокуратури не вірить. Каже, що якщо це так, то спецслужби зробили владі "ведмежу послугу".

"Це лише посилює напругу в суспільстві і послаблює владу, - наголосив Фесенко в коментарі ТСН.ua.

Версія№2: Комерційні війни

У Запоріжжі невідомий покла вибухівку до шафки у супермаркеті / Фото: УНІАН
Сам Фесенко більше схиляється до гіпотези, що за цими вибухами стоїть "молодіжний екстрим із застосуванням нових технологій". Або ж у вибухах є кримінально-комерційна складова.

"Таким чином можуть шантажувати або державу, або торгівельні мережі... Мовляв, відіб’ємо в вас покупців, хочете – платіть викуп", - каже політолог.

Версія №3: Легкий "політичний тероризм"

Вибух у Харкові ушкодив лише урну, трохи дісталось кіоску і лікарні
При цьому Фесенко не виключає терактів в Україні і зі значно серйознішими наслідками, приміром, як вибух у метро в Мінську. Він зазначив, що в умовах кризової ситуації відбувається радикалізація політичних настроїв.

Але, на його думку, про повернення 90-х говорити зарано. Адже є країни, де вибухи лунають набагато частіше, де є справжній політичний тероризм – Іспанія, Великобританія, південь Франції.

"У нас дякувати Богу цього немає, але ми не застраховані від цього. Повернення у 90-ті немає, але якщо будуть розвиватися тенденції рейдерства, перерозподілу ринку, тоді все можливо", - зазначив експерт.

Версія №4: Боротьба за крісло голови спецслужби

А ось політолог, голова соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко як одну з найбільш ймовірних версій терактів вважає боротьбу за посаду голови спецслужби України.

"У світовій політології, щойно виникає сумнів лідера нації щодо достоїнств голови спецслужби, відразу ж починають вибухати сміттєві баки. Це повсюди. Хотілося б думати, що це не так. Але нажаль це доволі поширена практика", - зазначає політолог.

Він додав, що зміни у керівництві Податкової, МВС вже відбулися, тож на черзі – спецслужба.

Версія №5: Управління хаосом

У Дніпрі через вибух загинув молодий чоловік / Фото: most-dnepr.info
"Ще одна версія пов’язана з тим, що хтось (можливо хтось від влади) намагається організувати те, чим пишаються світові держави – управління хаосом", - припускає Небоженко.

На його думку, комусь здається, що безлад, невпевненість, нестабільність об’єднає народ навколо однієї партії. Утім, у цю версію сам він вірить менше, ніж у попередню.

"Якщо якісь невідомі терористи погрожують стабільності влади, значно підвищується роль генералів. Це обов’язково. Так влаштовані авторитарні республіки. У демократії все було б інакше. Завтра б на килим викликали генпрокурора, голову спецслужби і все б стало на свої місця", - зазначає він.

На думку політолога, наслідки терактів для влади у будь-якому разі будуть дуже погані.

"У західних компаніях світові інвестори тут же відзначать падіння інвестиційної привабливості України. Бо якщо в країні з’являється загроза тероризму, це відразу ж погіршує становище з цінними паперами, інвестпроектами. Це перший удар. А керівництво країни сприймається як таке, яке не здатне забезпечити стабільність", - підсумовує Небоженко.

СБУ і прокуратура напускають туману

У СБУ обговорювати вибухи не захотіли:"Йде розслідування, жодних коментарів ми не даємо", - сказала ТСН.ua прес-секретар СБУ Марина Остапенко.

Інформацію про вимоги і погрози терористів Остапенко коментувати відмовилася, сказавши лише "у мене особисто цих вимог немає".

У Генпрокуратурі ж напустили туману. І попросили не писати про вибухи, бо це допомагає терористам. На зауваження про те, що люди турбуються, прес-секретар ГПУ Володимир Бойченко заспокоїв ТСН.ua:

"Ми теж за цим стежимо, не переживайте. Всі питання у нас на контролі. Ми цим займаємося щільно. Дуже серйозно до цього ставимося. Кожен коментар може зашкодити слідству. Просування є, коли прийде час, ми про це повідомимо".

П'ять тижнів - три вибухи, одна жертва

На місці вибуху в Запоріжжі знайшли записку, в якій невідомий вимагав перерахувати на вказані ним рахунки в банках 5 млн. євро.

У разі невиконання умов він погрожував повторними вибухами. На тому історія з запискою начебто скінчилась. Але через деякий час після вибуху у Дніпропетровську на форумі одного з сайтів з'явилося повідомлення від начебто авторів всіх трьох вибухів – з новими погрозами.

"Ми організували вибухи в Харкові, Запоріжжі та Дніпропетровську. Наші вимоги є у СБУ, МВС та прокуратури. Нас ігнорують. Сьогодні пролилася перша кров - вона на совісті влади. У сусідній урні в синьому пакеті лист - якщо його не знайшли, то пошукайте в урні на іншій стороні проспекту: там – бомба, що ще не вибухнула...", - йдеться в повідомленні.

Далі зазначено, що вони чекають реакції до 21.11, умови - згідно з листом із Запоріжжя.

"Ми не підставні терористи з Макіївки, яким знайшли гроші за кілька годин, але наступні вибухи будуть в Донецьку. Ми не зупинимося, поки не виконають наші вимоги. Нам нема чого втрачати", - наголошується у повідомленні.

На вихідних ЗМІ повідомили, що записку знаходили і на місці вибуху у Харкові. У ній невідомі вимагали грошей від керівництва області, погрожуючи "норвезьким варіантом". Начальник ГУ МВСУ в Харківській області Віктор Козицький також повідомив, що є збіги за структурою вибухівки, що використовувалася у вибухах в Харкові і в Дніпропетровську, але не став стверджувати, що ці випадки пов'язані.

Чи справді за цими вибухами стоять ті самі люди – напевно невідомо. Як видно з інфографіки, на перший погляд, пов'язати їх досить складно: за матеріалом бомби різні, час вибуху різний, наслідки також. Єдина схожість в тому, що всі вони сталися у центрі України і центрі міст. Але якщо у Дніпрі і Харкові це безлюдні вночі зупинки, то у Запоріжжі найбільш людні час і місце – вечір п’ятниці у супермаркеті.

А як Ви вважаєте, в чому в Україні останнім часом почастішали вибухи? Приймайте участь в опитуванні на ТСН.ua

Читайте також:

Донецька прокуратура підозрює владу у терактах

У Запоріжжі оголосили у розшук підривника супермаркета (фоторобот)

Дніпропетровські терористи обіцяли наступний теракт у Донецьку - ЗМІ

Теракт у Дніпрі: від вибуху урни загинув 27-річний чоловік

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
14к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація