Забута війна на сході України - Die Presse

Незважаючи на укладену угоду про припинення вогню, в зоні конфлікту щодня гинуть люди.

Нова напруженість у відносинах між Росією і Україною в Криму проливає світло на невирішений конфлікт на Донбасі. Протягом деякого часу там тривають бої. Чутки про можливу масштабну війну породжують страх.

Про це пише Ютта Зоммербауер у статті "Забута війна на сході України", опублікованій на сайті газети Die Presse.

Потерпіли від війни кілька людей, які зібралися в бомбосховищі на околиці східноукраїнського міста Донецька. Вони сплять на дерев'яних дошках, готують їжу на переносній електроплиті. Тут, в задушливому підвалі, вони виживають і чекають. Вони не знають, скільки ще доведеться чекати. "Про нас забули", - нарікає жінка з короткою стрижкою, вона взута в незграбні шкіряні туфлі. Вона не наважується повернутися в свою квартиру, навіть, незважаючи на те, що обстрілів у Петровському районі майже не чути. У неї немає грошей, необхідних для відновлення частково зруйнованої квартири. Пенсії вистачає тільки, щоб вижити.

Багатьох на Донбасі спіткала та ж доля, що і пенсіонерку з Донецька. Незважаючи на укладену угоду про припинення вогню, в зоні конфлікту щодня гинуть люди. Але в засобах масової інформації повідомлення про конфлікт між українською армією і підтримуваними Росією сепаратистами з'являються дуже рідко. Тільки в таких випадках, як наприклад, в минулу суботу, коли був підірваний автомобіль лідера луганських сепаратистів Ігоря Плотницького . Плотницький отримав травми, але вижив.

Злочин і покарання. У той час як в Луганську і Росії стверджували, що за нападом стоїть Київ, в Україні це інтерпретували як можливий привід для наступу противника. Приблизно так виглядає ситуація з набагато більш небезпечним інцидентом в Криму. Російська розвідка стверджує, що група диверсантів планувала нападу на туристичну інфраструктуру від імені Міністерства оборони. Двоє службовців російських сил безпеки були вбиті в перестрілці. Президент Росії Володимир Путін пригрозив владі, що не допустить, щоб їх смерті залишилися безкарними. Київ все заперечує і вважає, що такі дії служать приводом для російського наступу на сході.

Звинувачення і чутки, замість розсудливості та пояснень. Це небезпечна суміш, що виникає на війні; з її допомогою не вирішити конфлікт на сході України.

Інтенсивність бойових дій на Донбасі останнім часом зросла, і оскільки перестрілки відбуваються в населених районах, зростає й кількість жертв. У своїй недавній доповіді ООН повідомляє, що в червні 2016 року число жертв серед цивільного населення зросла майже у два рази, порівняно з попереднім місяцем: 12 осіб загинули, 57 отримали поранення. У липні було 73 жертви серед цивільного населення, вісім загиблих і 65 поранених – найвищий показник від серпня 2015 року. Через два роки після початку збройного конфлікту, люди пристосувалися до постійно нестабільного положення між війною і миром – особливо жителі населених пунктів вздовж 500-кілометрової лінії фронту, які можуть розраховувати тільки на себе.

Одразу після кримського інциденту Путін заявив, що в такій ситуації зустріч представників Росії, України, Франції та Німеччини "марна". Наступного дня МЗС Росії направив роз'яснювальне комюніке, в якому було встановлено зв'язок між Кримом і Донбасом. Росія заявила, що Захід повинен, нарешті, змусити своїх "українських протеже" припинити постійні провокації і виконати свої зобов'язання згідно з Мінським домовленостями з політичного врегулювання конфлікту в Україні. "Одним словом, Захід має "тиснути" на Київ. Такий урок, який слід зробити з кримського інциденту?

На Заході і без того зростає розчарування з приводу відсутності прогресу за Мінським угодою. Це факт. В ідеальному світі Росія мала б чинити тиск на сепаратистів, а Захід вплинув би на Київ. Але тільки не в цій ситуації. Занадто сильний опір з обох боків. З лютого 2015 року робоча група на регулярних зустрічах шукає рішення. Але жоден з 13 пунктів Мінської угоди поки не був реалізований у повному обсязі: як і раніше використовується зброя, яка давно повинно було бути відведено. Обмін ув'язненими не просувається. Відсутній прогрес у таких складних питаннях, як, наприклад, місцеві вибори на окупованих повстанцями територіях.

В Україні знизилася готовність до реалізації Мінських домовленостей. Уряд затягує процес. Все частіше знаходять відгук голоси, що закликають до повного відділення сепаратистських регіонів. Москва, в свою чергу, не зацікавлена у вирішенні конфлікту. І президент Росії Володимир Путін, як і раніше, робить вигляд, ніби не має ніякого впливу на сепаратистів. Але ні для кого не секрет, що Росія провозить контрабандою зброю і солдатів через кордон у народні республіки. Ці райони майже повністю залежать від російської держави. "Найкраще найгірше рішення" для протиборчих сторін – заморозити конфлікт",  написала у своєму недавньому доповіді Міжнародна кризова група в Брюсселі. Але, схоже, зараз відсутня навіть необхідна для цього готовність до відносного світу.

Щоденний ризик. Александр Хуг знає про щоденні ризики в зоні конфлікту. Швейцарець – заступник глави Спеціальної місії зі спостереження за виборами Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). 590 неозброєних спостерігачів у зоні конфлікту контролюють дотримання Мінської угоди, яка має гарантувати припинення вогню. Протягом декількох місяців Хуг бачить, як збільшується кількість інцидентів з його спостерігачами. У минулому швейцарець ясно дав зрозуміти, що більшу частину порушень здійснюють сепаратисти.

Але в підконтрольних Україні районах трапляються інциденти. Минулого тижня на контрольно-пропускному пункті української армії до спостерігачам підійшов чоловік, без знаків розрізнення на формі, направив на них свою зброю і погрожував їм. "Ми не підемо на такий ризик", - сказав Хуг на своїй щотижневій прес-конференції. Він знає, що подібний інцидент може повторитися в будь-який момент.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: