Орда

Дата публікації
Перегляди
6432
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Орда

Роман Чайка

Погортайте істориків, які описують ординські каганати, – не знайдете нічого про настрої мешканців. Їх ніхто до уваги не брав. Лише про єдину важливу особливість устрою Орди пам'ятає історія - велике значення родоплемінних зв'язків хана.

У ці дні чомусь пригадалися прогнози перших тижнів після президентських перегонів-2010. Телеполітики оптимістично розтікалися «мислю по древу», що Президенту доведеться рахуватися з опозиційною більшістю у Верховній Раді та активним громадянським суспільством, яке не дасть собі накласти на голову після майдану-2004. Уже через рік ті самі персонажі описували дійсність, порівнюючи ситуацію з російською моделлю кремлівської вертикалі влади. Ще через півроку – відшукували схожість із білоруською «бацьківщиною» Лукашенка. Теревені про дикий капіталізм, родом із донецьких 90-их, також швидко зійшли на нуль. А останні кадрові ротації команди «євроінтеграторів та реформаторів» змусили відкрити енциклопедію на розділах «орда» і «канганат».

Тип ранньосередньовічної монархії, історичного суспільно-політичного і військового утворення. «Назва походить від тюрського хакан (каган) — великий хан. Хакан, це титул на зразок царя, до певної міри аналог імператорського, і має означати правителя могутнішого за простого хана. Відповідно каганат - це не просто кочове політичне утворення, це ханство, яке претендує на гегемонію в регіоні, кочова імперія».

Усе вірно – кочівництво макіївсько-єнакївської орд вже на завершальній стадії. Каганат створено й укріплено. До нашої ранньофеодальної дійсності додають останні мазки рукою хакана.

Кадрові рокіровки силовиків-розбійників остаточно укріпили «сім'ю», як єдине легітимне владне формування. Чітка вертикаль влади набрала остаточних рис орди. Єдиний улус – «батя і сини». Навіть Юрі Єнакієвському вказали на його місце в табелі про ранги та в грошових потоках, і вкотре нагадали решті олігархів, включно з Ахметовим-Фірташем, хто в Межигір'ї господар. Нічого особливого, стверджують знавці тераріуму на Банковій, - чергове перебалансування і стримування різних організованих злочинних формувань у всенародній владі. Але з іншого боку, Гарант і його «молода команда», яку тренує новоспечений стоматолог-олігарх Саня Вікторович, своїми діями по концентрації влади і потоків вже викликає підсвідомий страх серед мільярдерів-мільйонерів. Від олігархів тепер вимагається небагато: не фінансувати політичні проекти (особливо з опозиційним душком), не брати участь у перерозподілі власності там, куди Саня-стоматолог вже нагострив зуба, відмовитися від власного недоторканного мандату-2012. І звичайно ж - не лізти перед батька у зовнішню політику. Взагалі – у політику.

Вимогу щедро ділитися з єнакіївським улусом даниною за останні два роки вже відпрацьовано до рефлекторного автоматизму. Новітні собаки Павлова в діамантових ошийниках. Але за це їм, власникам «заводів-пароходів», на словах гарантується дозвіл і далі стригти собі мільйони на теренах ханства й офшорити потроху. Правда, заробляти лише у межах власних маєтків – до бюджету зась. Гарантія звичайно ж хитка: пацан сказав – пацан забрав слово. Хоча без такої гарантії взагалі ханА від Хана настане. Цікаво, чи ці вітчизняні феодали на своєму «сходняку» в Куршавелі-2009, коли вирішувалася їх підтримка кандидата в Гаранти, передбачали саме таку схему перетворення держави на закрите акціонерне підприємство?

Яким має стати ЗАТ «Ханство Україна» вже видно на прикладі Кримської автономії. Сміятися треба на слові «автономія». Призначення макіївського мєнта Могильова в Крим, вихованого на справжніх цінностях сім'ї радянських військових і поняттях справедливості, закладених ще покійним консільєрі Васьою «Бітою» в часи його бурхливого мерства у Макіївці, викликає особливе захоплення. Кримсько-макіївська орда, загартована арештами і посадками місцевих вірних членів партії регіонів, знову вкотре стрепенулася. Більшість місцевих регіоналів остаточно ізольована від владно-бюджетного корита. Частина в бігах, частина залягла «на матраси», дехто пробує сісти на московські грошові потоки, конкуруючи з місцевими сталіністами та різними фашистськими фронтами. Але більшість мовчки підлаштовується під цілковито макіївську бригаду, у якій навіть цвинтарем у Сімферополі вже керує ординець із Макіївки.

ЗАТ Україна рухається саме до кримсько-макіївської схеми управління. Нацбанк, митниця, податкова, міліція – усюди опричники Сані-олігарха. Генпрокуратура – теж сімейна вотчина. На черзі – прибрати бріолін із СБУ. І все – абсолют в абсолюті.

Погортайте істориків, які описують ординські каганати, – не знайдете нічого про настрої мешканців. Їх ніхто до уваги не брав. Лише про єдину важливу особливість устрою Орди пам'ятає історія - велике значення родоплемінних зв'язків хана.

Навіть за абсолютних європейських монархій існувала антимонарша фронда, а її виступи підтримували міщани й селяни. А в ординському каганаті існувало лише право хана та спадкові інтереси його улусу...

_________________________________________________________________________________

Читайте також:

Грона

Уже не до жартів – ще крок і почнуть ловити новітніх троцьких, каменєвих із зінов'євими та решту рикових та бухаріних: реформи виконані "наполовину" і то лишень на папері.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
6432
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація