Що ми святкуватимемо в травні?

Або чому Україні варто переглянути святкування Дня перемоги 9 травня.

Сьогодні для багатьох українців вже стало очевидним, що путінська Росія намагається використати 70-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною, що відзначатиметься у травні цього року, для чергового підсилення національних міфів щодо споконвічного протистояння Росії і Заходу та привласнення собі історії України, у тому числі шляхом пропаганди тези щодо начебто "спільної історії двох братніх народів".

Між тим в українському суспільстві, обуреному цинічною агресією Кремля проти України, останнім часом все більшого поширення набуває думка про те, що внаслідок віроломної анексії Криму та агресивних дій на Сході Москва вже втратила символічне і моральне право були правонаступницею СРСР як країни-переможця нацистської Німеччини.

Тож на сучасному етапі розвитку нової Української держави слід не вагаючись викривати кремлівські міфи і розвінчувати їхніх апологетів. Цікаво, що практично першим це зробив відомий російський історик, професор Андрій Зубов, який порівняв аншлюс Австрії Гітлером у 1938 році з діями Путіна із захоплення Криму у 2014 році.

Об'єктивний спостерігач майже одразу побачить ідеологічну тотожність сучасного путінського режиму з нацистською Німеччиною та режимами низки авторитарних країн її сателітів (франкістська Іспанія, вішистська Франція, хортістська Угорщина) – націоналізм; "вождізм"; тотальна пропаганда, зокрема, культу "сильної влади"; реваншизм; заперечення ліберальних цінностей; консерватизм; опора на так звані "традиційні цінності"; насадження, особливо серед молоді, "любові до держави і начальства" та культу "самовідданого державного служіння"; ксенофобія; неприйняття внутрішньої опозиції і плюралізму; апеляції до колишніх "бойових подвигів", латентний антисемітизм; звинувачення в усіх негараздах Заходу/масонів/іноземців/"чужинців".

Варто зазначити, що у більшості країн антигітлерівської коаліції День Перемоги над нацистською Німеччиною називається "Днем Перемоги в Європі" ("Victory in Europe Day") і відзначається 8 травня як день, коли вшановується пам'ять ветеранів і тих, хто боровся проти тиранії і пригноблення та віддав життя за свободу (от про що в СРСР з ідеологічних мотивів впродовж 70-ти років майже ніколи не згадували!).

Наприклад, Канада визначає це так: "Ці молоді канадці боролися за нашу свободу і саме за нашу свободу багато з них загинули." - "It was for our freedom that these young Canadians fought, and it was for that freedom that many of them died".

При цьому, мабуть, лише росіянам, які не хочуть бачити і чути нічого окрім кремлівських маніпуляторів, не здається дивним, що через 70 років (!) після розгрому нацистів досі достеменно точно не відома кількість втрат серед радянських військових та мирного населення, особливо на окупованій території.

Звичайно, для встановлення об'єктивної картини і неупередженого дослідження цих трагічних подій слід вимагати від Москви нарешті відкрити усі радянські архіви часів Другої світової, які досі залишаються закритими.

У більшості країн антигітлерівської коаліції День Перемоги над нацистською Німеччиною називається "Днем Перемоги в Європі"
Тим часом Путін продовжує зомбувати росіян і намагається рядитися у чужий йому мундир переможця у війні, хоча саме його режим дещо модернізувавши відому доктрину Брежнєва часів "холодної війни" і замінивши привід для втручання у справи інших держав із захисту "завоювань соціалізму" на "захист інтересів росіян", є найбільшою загрозою європейської безпеки та української демократії і державності.

Отже, справжній мир в Європі буде можливим лише після повалення путінської агресивної диктатури в Росії. А зараз окупованими тоталітарною путінською Росією є не лише Крим та схід України, але і День перемоги 9 травня.

Новій Україні потрібно нарешті приєднатися до тих країн, які саме 8 травня згадують і вшановують тих, хто боровся за свободу, і назвати його "День пам'яті загиблих і вшанування ветеранів Другої світової війни в Європі". Окупована територія 9 травня має бути залишена Росії та її ідеологам.

Також загально відомо, що капітуляція Японії була підписана лише 2 вересня 1945 року, і не є секретом, що у радянській армії, яка перемогла імператорську Квантунську армію, було багато українців і українок. Безсумнівно, треба змінити таке становище і окремо вшановувати наших героїв війни на Далекому Сході. До речі, в США також святкується "День перемоги над Японією" або просто "V-J Day" і відзначається 2 вересня або 15 серпня, коли Імператор Хірохіто звернувся до японців по радіо і оголосив про капітуляцію.

У більш широкому контексті нашим історикам варто нарешті зробити і оприлюднити узагальнений матеріал про українців-ветеранів української, радянської, американської, канадської, британської, французької, польської та інших армій. Адже, як зазначив відомий політик тих часів: "Народ, який забув своє минуле, втратив своє майбутнє" (Вінстон Черчилль). Тому нам слід також подумати про встановлення "Дня пам'яті ветеранів усіх конфліктів і війн" (можливо, саме 8 травня) як Дня вшанування усіх українців-ветеранів усіх війн. Наприклад, щорічно в листопаді у країнах Британської співдружності відзначається "День Пам'яті" ("Remembrance Day") як День ветеранів.

При цьому головний меседж суспільству може бути таким - ми не ділимо ветеранів і жертв воєн на радянських, українських та інших, ми не ділимо українських ветеранів та жертв воєн узагалі, ми висловлюємо їм вдячність, солідарність та співчуття за їхні жертви заради нас і нашої свободи, і на відміну від РФ, де повсюдно марширують військові паради, ми надаємо допомогу ветеранам, у тому числі ветеранам АТО, і ми впорядковуємо могили, у тому числі загиблих в АТО, ми пам'ятаємо.

Щодо цьогорічного відзначення 70-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною, то Україні варто підтримати пропозицію стосовно проведення відповідних заходів саме в Берліні, де фактично і юридично завершилася Друга світова війна, перемога в якій була здобута спільними зусиллями усіх країн-членів антигітлерівської коаліції.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: