Якби я був Саакашвілі

Якби я був Саакашвілі

Одещина могла б стати справжньою українською перлиною. Але досягти цього дуже складно.

Мої батьки приїхали до мене в гості минулого тижня, і ми разом вирушили до Одеської області. Під час поїздки я фантазував про приєднання до команди Міхеїла Саакашвілі (звичайно, я був би супер-впливовим учасником з доступом до величезних коштів).

На Одещині так багато речей, які очевидно потребують вдосконалення. А покращення справ у Одеській області могло би мати велике значення для України в цілому.

Тож якщо ви дозволите, я хотів би ненадовго дати волю своїм мріям... Я сподіваюся, що Міша це читає!

Почнемо з найбожевільнішої – їм слід знести готель "Одеса" та огидний маленький порт для паромів, звести тунель над приморською частиною, і продовжити Потьомкінські сходи так, щоб вони вели просто до води. Наразі ці сходи – туристична принада, що викликає чи не найбільше розчарування з усіх інших у світі, але якщо додати набережну для прогулянок та кілька кафе, їх може й варто буде відвідати.

Я припускаю, що просто зараз грошей для такого перепланування немає, але якщо довгостроковою метою Одеси є стати престижним туристичним містом, радянські архітектурні (гм) помилки повинні бути виправлені.

Друга мрія - більш реалістична, але теж стосується розвитку туризму. Якби я працював у Одеській ОДА, моїм пріоритетом був би ремонт доріг на Вилкове і тамтешніх каналів. Це місто на Одещині має бути одним з преміум-напрямків України: воно розташоване прямо на дельті Дунаю, і туроператори пропонують чудові поїздки на човні, щоб подивитися унікальні ландшафти і рідкісних птахів регіону.

Але, Боже мій, як же складно туди дістатися! Я думав, що донбаські дороги погані, але шлях до Вилкового серед найгірших, що я бачив у житті. Більшу частину шляху у асфальті так багато зяючих дірок, що їхати по ньому занадто небезпечно. Водії створили нові "ґрунтові" об'їзні дороги на узбіччях. Деякі з них теж вже занадто вибоїсті, так що утворився навіть третій ряд! На щастя, погода була хорошою, ми не поспішали, і мої батьки поставилися до цього, як до пригоди ("Я завжди хотів поїхати в Африку", -  пожартував мій тато).

Я думав, що донбаські дороги погані, але шлях до Вилкового серед найгірших, що я бачив у житті

Дуже мило пересуватися Вилковим дерев'яною кладкою, 60 км якої лежить вздовж половини вулиць міста, на яких немає доріг.

Але було б набагато краще, якби замість цих вулиць і справді були канали, адже Вилкове має славу "української Венеції". У реальності там більше смердючих і замулених канав, ніж каналів. Місцеві жителі зробили деякі зусилля, щоб викопати бруд, а чудово доглянуті сади дозволяють припустити, що у місті не бракує доброї волі.

Джерело в адміністрації Саакашвілі каже, що вони були вражені, виявивши, що протягом багатьох років місцева влада просто розкрадала всі гроші, призначені для підтримки каналів. Якщо це вдасться змінити, це буде відмінний спосіб для нової влади в області показати, як боротьба з корупцією може принести конкретні результати. Нова влада говорить, що вони планують очистити канали Вилкового, але наразі не можуть запропонувати більше ніж клаптевий ремонт дороги, і це тільки, зі слів джерела, "якщо нам вдасться нашкребти кілька копійок".

Я, звичайно, сподіваюся, що їм вдасться, тому що це ті самі видимі зміни, яких потребує регіон, якщо Саакашвілі хоче мати місцеву підтримку. Поки що він її не має. Крім очевидного протистояння корумпованих місцевих царьків, звичайні люди в Одеській області, здається, ставляться на нього з підозрою.

У Вилковому я не зустрів нікого, хто б очікував позитивних змін. Човняр, сорока з чимось років, який возив нас дельтою, із сумом зауважив, що торговельний порт перестав працювати 20 років тому, разом із рибним заводом та іншими роботодавцями. З моменту розпаду Радянського Союзу населення Вилкового скоротилося удвічі.  "Вони хотіли вільну Україну", -  сказав він, вживаючи українське словосполучення із саркастичною інтонацією. – І подивіться, що вони отримали".

В Одеській області мені нагадали, що в Україні ностальгія за комуністичною добою не обмежується Донбасом. Це не дивно, в країні, де ВВП на душу населення наразі є нижчим, ніж у 1990 році. Але ні влада, ні патріоти-активісти, здається, не готові цього зрозуміти. У нещодавньому інтерв'ю кільком іноземним виданням Петро Порошенко навіть наважився заявити, що "В Україні немає ностальгії за СРСР". Замість того, щоб думати, як переконати тих, хто має ці ностальгічні почуття, що "вільна Україна" краща за СРСР, президент обирає робити вигляд, що їх не існує.

В Одеській області мені нагадали, що в Україні ностальгія за комуністичною добою не обмежується Донбасом

Коли минулого року в Вилковому прийдешні активісти знесли пам'ятник Леніну, не порадившись з місцевими жителями, ті були приголомшені. Якщо Росія та інші противники українського уряду хочуть дати поштовх сепаратистському руху тут, як вони вочевидь вже зробили ближче до Одеси, їм не складно буде знайти прихильників.

Ви можете побачити Румунію з Вилкового, по другий бік Дунаю. Тим не менше, більшість жителів ніколи не були на іншому боці річки. На відміну від тих областей України, що межують з Угорщиною та Польщею, тут немає безвізового режиму для тих, хто живе в 30 км від кордону. Це те, що адміністрація Саакашвілі хотіла би також змінити. Заохочення людей до відвідування і встановлення зв'язків з державою-членом ЄС, безумовно, допоможе знизити проросійські настрої в регіоні. Але Румунія не хоче створення 30-кілометрової прикордонної зони до вирішення проблеми Придністров'я, яке є вогнищем контрабанди. Це, ймовірно, один з бажаних (в Кремлі) побічних ефектів підтримки Росією сепаратистського анклаву Молдови.

Проукраїнські волонтери в Одесі у захваті від можливості працювати з Саакашвілі. Він і його молода команда, очевидно, повні енергії і амбіцій. Але у них мізерні ресурси і підступна та нещадна опозиція як та місцях, так і в Москві. Я бажаю їм успіху, але в реальному житті, а не мріях, я не впевнений, що дійсно волів би бути на їхньому місці.

Повʼязані теми:

Наступна публікація