Путін готує чергову ескалацію на Донбасі. Думки експертів

Дата публікації
Путін готує чергову ескалацію на Донбасі. Думки експертів

Getty Images

Військові експерти наголошують, що конфлікт може затягнутися на роки.

На фото: російські військові у Луганську восени 2014 року / facebook.com/olegnovikovkh
Останні кілька днів з'являються повідомлення про те, що Росія стягує на Донбас та до кордонів з Україною військових та техніку.

Так, у прикордонному з Україною місті Матвіїв Курган (Ростовська область) був помічений ешелон із дев'ятьма російськими танками. Техніка прибула залізницею у понеділок, 25 травня, а вже наступного дня їздила вулицями міста.

Ще раніше, 24 травня, журналіст агентства Reuters у тому ж місті сфотографував колону з декількох десятків військових машин, які направлялися в бік українсько-російського кордону. У складі колони були вантажівки без номерних знаків, системи залпового вогню "Ураган" та бронетранспортери.

Крім того, речник Адміністрації президента з питань АТО Андрій Лисенко повідомив, що РФ вже давно стягнула до кордону з Донбасом близько 40 тисяч військових, щоб завадити бойовикам на військовій техніці повернутись на територію Росії. Для цього, за словами речника, було прийнято рішення про будівництво фортифікаційних споруд. "Це дуже чіткий сигнал для тих найманців, які зараз знаходяться на Донбасі, що якщо вони вже сюди приїхали, то звідси вони вже не зможуть виїхати", - зазначив Лисенко і додав, що найманці зможуть повернутися з Донбасу на територію Росії "вже неживими".

Тим часом на Донбас вдерся 28-й путінський "гумконвой". Це сталося у четвер, 28 травня. Російські ЗМІ очікувано повідомили про те, що російські вантажівки везуть продукти та ліки. Однак ці "гуманітарні" конвої зараз не перевіряють ні українські прикордонники, ані представники ОБСЄ або Червоного Хреста, тож невідомо, що насправді Росія завозить на Донбас. До того ж раніше було зафіксовано випадок, коли білі вантажівки "гумконвою" використовувалися для прикриття перевезення військової техніки.

Перераховані свідчення нарощування Росією живої сили і техніки може вказувати на те, що Путін готує чергову ескалацію на Сході України, зазначають військові експерти.

УНІАН
Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова:

- Зараз Кремль визначає основним пріоритетом використання не військової, а "м'якої сили". Але "м'яка сила" має одну особливість - вона розрахована на сприйнятливість об'єкта, на який спрямована, а саме, на Україну. Так от, щоб Україна стала більш сприйнятливою, до неї застосують "жорстку силу". Тобто те, що зараз відбувається в зоні АТО, - постійні обстріли, постійне порушення Мінських угод - це те попередження, що якщо Україна не буде слухатися, не захоче йти на переговори і на поступки, то чекайте ось тієї самої агресії.

Путіну зараз не потрібна просто агресія, йому потрібен успіх. Будь-яка дія, яка не закінчиться перемогою, поховає його остаточно. Тому ця перевага, яка створюється в зоні АТО, повинна бути відчутною. Тобто сили сепаратистів повинні набагато перевершувати сили тих, хто обороняється. У тій ситуації, яка існує з відведенням озброєнь, вона цьому сприяє. Для того, щоб підтягти ті сили, які ми підвели - потрібен час.

Детальніше читайте на УНІАН: Військовий експерт вважає, що на Донбасі створюються всі умови для наступу бойовиків

Facebook/Олександр Білецький
Олександр Білецький, голова Української військової варти:

- Очевидно, що ми чекаємо активних військових дій. Загалом нам треба їх чекати ще впродовж найближчих 5-10 років.

Проте зараз важливіше говорити не про те, чого нам треба чекати, а про те, що нам треба робити. Нам потрібно виходити з тої політичної ситуації, яка склалася у нас в країні, створювати найпотужнішу армію на континенті та робити багато інших речей, які у нас, на жаль, не робляться.

Адже зараз під ударом знаходиться увесь східний кордон України, у тому числі великі міста - Харків, Маріуполь, можливо, інші міста у Донецькій області. Можемо дочекатися навіть атаки на Київ тощо.

Обозреватель
Дмитро Уманець, генерал-лейтенант:

- Нам у будь-якому випадку потрібно готуватися до захисту своєї держави і свого народу, чим ми не займалися більше 24 років. Чим ми будемо слабкіше, тим більше Путін буде зосереджувати військ по всій лінії нашого кордону, тим більше він буде засилати до нас диверсійних груп, своїх бандитів тощо. Я впевнений у тому, що поки ми не підготуємося і по-справжньому не дамо Путіну відсіч, ми програємо.

У нас ворог номер один - Росія. Якби не Росія, то ми б давно вже з цими бандитами впоралися, відігнали б їх туди до Путіна, відновили би кордон і потихеньку відновлювали Донбас. Але, на жаль, ми поки не можемо цього зробити, тому що там зосереджене найпотужніше угруповання. Близько 40 тисяч бандитів і близько 50 тисяч військ стоять на кордоні з Україною. Це вже 100-тисячне військо. Це потужна сила. Крім того, ще 10-20 тисяч регулярних російських військ знаходиться на Донбасі.

Але якщо ми по-справжньому будемо готуватися до війни, якщо чиновники не будуть розкрадати бюджет, виділений на Збройні сили, якщо ми по-справжньому запустимо підприємства, які випускатимуть нашу військову продукцію і даватимуть більш-менш сучасну техніку військам, якщо будемо правильно організовувати бойові дії, правильно ставити питання забезпечення Збройних сил, правильно морально ставитися до постраждалих на війні (бо вони повернулися з фронту і не можуть отримати навіть того ж учасника бойових дій) - якщо ми всі ці питання будемо вирішувати в комплексі, тоді ми переможемо.

Але все впирається в наше керівництво, яке працює в цьому напрямі дуже слабо. Якщо на міжнародному рівні президент ще щось робить, то всередині країни товариш Яценюк тільки базікає.

Про можливість поновлення бойових дій на окупованих територіях України також висловився міністр оборони України Степан Полторак. Під час зустрічі з міністрами оборони країн Балтії у Литві він сказав, що Росія насичує територію Луганської та Донецької областей важким озброєнням, а підтримувані нею терористи здатні піти в наступ у будь-який момент.

Наступна публікація