Ведмежий слід

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Те, що відбувається в Україні зараз, може за кілька років відбуватися у всій Європі. І ми маємо цього не допустити.

Поки я працював у ЦРУ, моїм полем діяльності були країни Азії: Індія, Пакистан, Афганістан, де я очолював усі операції під прикриттям. Та вже три роки, відтоді, як мене обрали до Конгресу — я говорю про зовсім інші держави: Україну, Молдову, Естонію. Насамперед тому, що іще працюючи офіцером розвідки "в полі", я у всьому світі полював на російських розвідників. Прийшов час зрозуміти — центром нинішньої геополітичної боротьби є Україна.

Побувавши в Києві, я дізнався дві речі. По-перше, що він не Kiev, а Kyiv. Це, до речі, чудовий наочний приклад масштабів російської дезінформації. По-друге, тільки там приходить усвідомлення шкідливості російської брехні про те, що конфлікт на сході України — внутрішній, що це — сепаратизм. Але 920 танків там, на Сході, — російські. Операції очолюють російські офіцери. І коли міжнародна спільнота, обговорюючи цей конфлікт, досі використовує слово сепаратизм, вона підгодовує брехливий наратив, який їй продає Росія. Адже насправді все очевидно: це військове вторгнення. Доки експерти і політики не будуть здатні назвати те, що відбувається на Сході України, своїми іменами — росіяни виграватимуть.

Доки експерти і політики не будуть здатні назвати те, що відбувається на сході України, своїми іменами — росіяни виграватимуть

За часів роботи в розвідці я щодня з четвертої ранку сновигав по закутках, збираючи по крихтах важливу для США інформацію — і для мене це було найкращою роботою на землі. Був у неї і зворотній бік — брифінги в Конгресі. Наші законодавці мене добряче шокували, але, знаєте, матуся казала так: "Якщо проблема не в тобі — іди і виріши проблему". Тому я пішов балотуватися до Палати представників. І знову потрапив до комітету з розвідки, однак уже конгресменом. Чого я не міг тоді уявити — що слухатиму доповіді про… вибори у Сполучених Штатах.

Тут все просто. Росіяни намагалися втручатися в них з однією метою — підірвати довіру до наших демократичних інститутів. І ви не повірите: поки що вони виграють цю партію. Вони виграють, коли наша преса критикує Конгрес за те, що той проливає світло на активність всередині уряду. Вони виграють, коли республіканці і демократи неспроможні домовитися просто тому, що нездатні вислухати одне одного. Вони виграють, коли між президентом та розвідкою з’являється таке величезне провалля, як у нас зараз.

Між собою розвідники називають російське втручання у вибори президента США 2016 року "ведмежим слідом" (Grizzly step — ред.). Так от, я переконаний: він увійде до російської історії як найбільша операція під прикриттям. Вони не просто похитнули нашу довіру до демократичних інститутів, вони похитнули віру в міжнародні національні організації на кшталт НАТО. Ось по чому вони цілили. Мир і спокій в Європі не один десяток років існував завдяки Північно-Атлантичному альянсу. Росіяни розуміють, що не переможуть у бойовому зіткненні з НАТО і Сполученими Штатами. Вони знають, що не виграють економічну війну. Тому вдаються до гібридної. І один з її ключових механізмів — руйнування довіри.

Російське втручання в американські вибори 2016 року вимагає від нас виробити реальні механізми протидії дезінформації. Досить обговорювати, чи втручалися росіяни у вибори, чи ні — нам треба говорити, як готуватися і діяти, коли вони зроблять це знову. Є одна структурна проблема: дезінформація — це частина операції під прикриттям. Операціями під прикриттям займається ЦРУ. Але згідно з законом про національну безпеку 1947 року, ЦРУ не має права діяти на території США. У кого мають бути відповідні повноваження? Хто відповідатиме за протидію дезінформації, зокрема, на наших виборах?

Насправді є модель, яку треба мати на увазі і використовувати, коли йдеться про дезінформацію. Це — протидія радикальному екстремізму. Департамент державної безпеки — ось структура, що вміє цим займатися. Адже боротьба з екстремістськими гаслами ісламістів дуже схожа на протидію цілеспрямованій дезінформації. Наші соціальні медіа досліджують, яким чином росіяни використовували їхні механізми, вивчають тактики, техніки і процедури для майбутнього — це вже було надзвичайно корисно для французьких і німецьких виборів. Але ми повинні переконатися, що маємо чітку домовленість між державним та приватним сектором, як взаємодіяти з таких питань.

ВідеоУкраїна та США разом протистоятимуть небезпеці у кіберпросторі

В американському конгресі розпочався розгляд законопроекту про зміцнення співпраці між країнами щодо безпеки у мережі. Незважаючи на те, що його автор демократ, майбутній закон має широку підтримку в обох партіях.

Україна та США разом протистоятимуть небезпеці у кіберпросторі

Дезінформація — це загроза, до якої ми виявилися не готовими. Починати треба з визнання того, що така загроза існує. І нам надзвичайно пощастило мати такого чудового союзника, як Україна. Я дещо зрозумів під час подорожей до України, Естонії, Польщі: чим ближче ти до Росії, тим менше віриш в її нісенітниці. Це правило працює і в зворотному напрямку. Чим далі ти від Росії — тим вразливіший до її брехні. Ось чому нам багато чого треба навчитися. Ось чому я радий співпраці з українцями — вони перебувають в епіцентрі цієї війни. Ми повинні працювати разом.

Я з радістю віддам свій голос за законопроект про посилення співпраці в галузі кібербезпеки. І на цьому ми не зупинимося, ми мусимо розвивати нашу співпрацю в галузі радіоелектронної боротьби. Росіяни використовують найновіші засоби, вони відточують свої тактики на Донбасі, і ми бачимо, як вони експортують їх в інші частини світу. Тож давайте працювати із союзником, у якого є можливість і готовність протистояти Росії. Бо те, що відбувається в Україні зараз, — може за кілька років відбуватися у всій Європі.

Цей текст є перекладом промови конгресмена під час панелі Russia’s Cyber Operations in Ukraine and Beyond в аналітичному центрі Atlantic Council, Вашингтон

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції