16 квітня в Історії

16 квітня в Історії

1912 року англійка Гаррієт Куімбі стала першою жінкою, яка перелетіла Ла-Манш літаком. / Фото: AFP

16 квітня  англійка стала першою жінкою, що перелетіла Ла-Манш літаком, а американська льотчиця вперше здійснила політ навколо Земної кулі.

 У 1710 році Запорізьким гетьманом вибраний Пилип Орлик.

1912 року англійка Гаррієт Куімбі стала першою жінкою, яка перелетіла Ла-Манш літаком.

1932 рік — на Ленінградському радіозаводі налагоджено випуск апаратури для радіоцентру й виготовлено перші радянські телевізори.

У 1943-му —швейцарський хімік Альберт Гофман відкрив психотропні властивості ЛСД.

У швейцарському місті Базель хімік Альберт Гоффман, що працював у фармацевтичній лабораторії Sandoz, випадково спожив диетиламід лізергінової кислоти, медичний препарат під кодовою назвою LSD-25, синтезований ним ще в 1938 році в ході наукових досліджень. Після цього доктор Гоффман відчув фізичну слабкість, впав у галюциногенне марення і згодом у щоденнику описав свій стан як "...некомфортний, сонливий з надзвичайно збудженою уявою, що супроводжувався інтенсивною, калейдоскопічною грою кольорів і образів, що тривала кілька годин". Для того, щоб переконатись, що саме ЛСД став причиною зміни його фізичного й розумового стану, Гоффман прийняв препарат ще раз і опублікував свої спостереження - ЛСД став відомим світу як галюциногеннний препарат.

1945-й — затоплення німецького транспорту "Гойя" радянською субмариною Л-3 в Балтійському морі; внаслідок аварії корабля загинуло понад 6000 людей - це чи не найбільша морська катастрофа.

Цього ж року СРСР почав остаточний, але погано продуманий наступ на Берлін, під час якого загинуло понад 2,5 млн. радянських вояків.

В 1947 року під час виступу в Палаті представників штату Південна Кароліна політик і мультиміліонер Бернард Барух вперше вжив словосполучен "холодна війна" для характеристики стосунків між Сполученими Штатами та Радянським Союзом.

З тих пір цей термін став загальновживаним, увійшов до лексикону практично всіх мов і протягом наступних 40 років став використовуватись для позначення стану воєнно-політичної конфронтації держав з різними політичними системами.

1964-го американська льотчиця Джеральдіна Мок приземлилася в Німеччині, ставши першою жінкою, яка здійснила політ навколо Земної кулі.

В 2003 році було підписано Афінський трактат, за яким 10 нових країн стали членами ЄС.

Цього дня народилися:

У 1927 році Бенедикт XVI (Йозеф Ратцингер), німецький церковний католицький діяч, чинний Папа Римський (з 19 квітня 2005 року).

1939 року народився Іван Бортник, російський актор театру й кіно. Виконавець ролі "Промокашки" у фільмі "Місце зустрічі змінити не можна".

1947 рік Карім Абдул-Джаббар (Фердінанд Льюіс Алсіндор), легендарний американський баскетболіст ("LA Lakers", "Milwaukee Bucks").

Шестиразовий чемпіон НБА, рекордсмен НБА: 1560 зіграних матчів, 38387 зароблених очок, 15387 голів зі гри, 3189 блокшотів.

1957-го народився Олександр Зінченко, український політик.

У 1995-2002 роках – гендиректор, президент АТЗТ "Українська незалежна ТВ-корпорація" (телеканал "Інтер"). У складі СДПУ(о) – народний депутат ІІІ і IV скликань, у 2002 році– заступник голови Верховної Ради. Надалі – керівник штабу кандидата в президенти Ющенка. Державний секретар (голова адміністрації президента Ющенка) в 2005 році , голова Національного космічного агентства, у 2009-2010 роках.

Повʼязані теми:

Наступна публікація