Неділя блудного сина 2021: як підготуватися до Великого посту

Неділя блудного сина 2021: як підготуватися до Великого посту

Цієї неділі церква згадує притчу про блудного сина - як символ щирого каяття і великого Божого прощення.

Наближається час Великого посту, і церква заздалегідь починає готувати людей до цього важливого моменту їхнього життя.

Минулої неділі читалася притча про митаря та фарисея, що розповідала про щирість та глибину віри в Бога.

Цієї неділі церква згадуватиме притчу про блудного сина - як символ щирого каяття і великого Божого прощення.

У 2021 році неділя блудного сина припадає на 28 лютого. У всіх православних храмах та монастирях читають 15 главу Євангелія від Луки.

Це ще одна з притч, розказаних Ісусом Христом, і кожна слово в ній має велике значення.

До речі, притча про блудного сина надихала багатьох письменників, художників, режисерів, які створювали на її основі справжні витвори мистецтва.

Рембрандт ван Рейн. Повернення блудного сина. / Фото: uk.wikipedia

Притча про блудного сина

“У чоловіка одного було два сини. І молодший із них сказав батькові: Дай мені, батьку, належну частину маєтку! І той поділив поміж ними маєток. А по небагатьох днях зібрав син молодший усе та й подався до далекого краю, і розтратив маєток свій там, живучи марнотратно. А як він усе прожив, настав голод великий у тім краї, і він став бідувати. І пішов він тоді і пристав до одного з мешканців тієї землі, а той вислав його на поля свої пасти свиней. І бажав він наповнити шлунка свого хоч стручками, що їли їх свині, та ніхто не давав їх йому. Тоді він спам'ятався та сказав: «Скільки в батька мого наймитів мають хліба аж надмір, а я отут з голоду гину! Устану, і піду я до батька свого, та й скажу йому: Прогрішився я, отче, против неба та супроти тебе... Недостойний я вже зватись сином твоїм; прийми ж мене, як одного з своїх наймитів..." І, вставши, пішов він до батька свого. А коли він далеко ще був, його батько вгледів його, і переповнився жалем: і побіг він, і кинувсь на шию йому, і зачав цілувати його! І озвався до нього той син: Прогрішився я, отче, против неба та супроти тебе, і недостойний вже зватися сином твоїм... А батько рабам своїм каже: «Принесіть негайно одежу найкращу і його зодягніть, і персня подайте на руку йому, а сандалі на ноги. Приведіть теля відгодоване та заколіть, будемо їсти й радіти, бо цей син мій був мертвий і ожив, був пропав і знайшовся!» І почали веселитись вони. А син старший його був на полі. І коли він ішов й наближався до дому, почув музики та танці.

І покликав одного з слуг та й спитав: "Що це таке?" А той каже йому: "То вернувся твій брат, і твій батько звелів заколоти теля відгодоване, бо ж здоровим його він прийняв". І розгнівався той і ввійти не хотів. Тоді вийшов батько його й став просити його. А той відповів і до батька сказав: "Ото, стільки років служу я тобі, і ніколи наказу твого не порушив, ти ж ніколи мені й козеняти не дав, щоб із приятелями своїми потішився я... Коли ж син твій вернувся оцей, що проїв твій маєток із блудницями, ти для нього звелів заколоти теля відгодоване..." І сказав він йому: "Ти завжди зо мною, дитино, і все моє то твоє! Веселитись та тішитись треба було, бо цей брат твій був мертвий і ожив, був пропав і знайшовся!"

Чому Ісус казав притчами

У Євангеліях  Ісус Христос здебільшого казав притчами - короткими розповідями алегоричного змісту, побудованими на порівняннях. 

У перекладі з грецької притча - "йти пліч-о-пліч". Притча ставить пліч-о-пліч відоме з невідомим. Дозволяє зрівняти відому істину з невідомою.

Ісус намагався притчами змінити ставлення людей до того, що вони звикли бачити. Не все те золото, що блищить.

Тлумачення притчі про блудного сина

У єврейській родині батько мав неперевершений авторитет. Син, який не послухався батька, не виконав його волю, або знищив спадок, - вважався великим грішником. Не було більшого  злочину, ніж  образити батька. Йому не було було прощення.

Але у притчі Ісуса Христа син все ж таки набрався сміливості, повернувся до батька, і зізнався у щирому покаянні.

Попри очікування ганьби, батько зустрів сина, як шанованого, очікуваного і найкращого на землі! У вчинках батька символічно вказана милість Божа до людей, яка вище за норми та правила.

Головна суть - прощення Боже можливе для кожного. Не тільки для того, хто, як старший син, не скоїв зла, а і для молодшого - який скоїв зло, але розкаявся, попросив прощення і вирішив змінитися.

Для Бога немає нічого неможливого за умови покаяння і бажання змінити своє життя на краще.

Чому притчі читають перед Великим постом

Притчі про митаря та фарисея, про блудного сина завжди читають у церкві напередодні Великого посту.

Піст - це подвиг, який повинен мати твердий фундамент.

Головний, твердий фундамент християнина - смирення (в усьому доброму бачити волю Божу, а в усьому злому - бачити свої гріхи). А притчі у цьому допомагають. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація