В Україні з'явиться найбільша ГАЕС у Європі

В Україні з'явиться найбільша ГАЕС у Європі

В Україні буде найбільша ГАЕС у Європі / Фото: gazeta.ua

Введення в дію першої черги Дністровської ГАЕС призведе до суттєвого покращення якості електричної енергії в енергосистемі України

Введення в експлуатацію ще двох гідроагрегатів Дністровської ГАЕС дозволить збільшити виробництво електроенергії на ній утричі. Про це під час наради під головуванням Президента України Віктора Януковича, яка відбулася 8 листопада 2011 року в Чернівцях, заявив генеральний директор ПАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота.

За його словами сьогодні на території Чернівецької області знаходиться найпотужніший гідропотенціал України у складі 2-х гідроелектростанцій та однієї гідроакомулюючої електростанції - Дністровської ГАЕС. При завершенні будівництва цей об’єкт у складі 7-ми гідроагрегатів має стати найбільшою за об’ємами та потужністю ГАЕС у Європі.

Ігор Сирота зазначив, що одним із першочергових напрямків спільної діяльності компанії та Чернівецької облдержадміністрації є забезпечення добудови І-ї черги Дністровської гідроакумулюючої електростанції в складі 3 г/а.

«На сьогодні Товариством освоєно близько 3,3 млрд. грн. Ці кошти дозволили нам у грудні 2010 року отримати сертифікат відповідності та ввести в промислову експлуатацію перший гідроагрегат», - сказав Ігор Сирота.  

Генеральний директор товариства додав, що у 2012-2013 роках вся увага та зусилля компанії будуть спрямовані на завершення будівництва та підготовку до здачі в експлуатацію ще двох гідроагрегатів.

«У наступному році компанія планує закінчити роботи на верхній водоймі, що дасть можливисть збільшити виробіток електроенергії втричі, а також завершити всю технологічну та інженерну інфраструктуру. Реальна потреба у коштах на 2012 рік складає 2,4 млрд. грн.», - зазначив він.

Як було зазначено під час наради, введення в дію першої черги Дністровської ГАЕС призведе до суттєвого покращення якості електричної енергії в енергосистемі України, підвищить безпеку експлуатації атомних електростанцій, покращить умови експлуатації ТЕС та значно знизить для них витрати палива, створить можливості вигідного експорту пікової електроенергії та, безумовно, значної кількості додаткових робочих місць.

Окрім цього, Ігор Сирота поінформував Голову держави про те, що здійснюючи процес будівництва, пріоритетним напрямком ПАТ «Укргідроенерго» була і є соціальна спрямованість проекту.

«Титулом будови передбачено 205 мільйонів гривень на розвиток соціальної інфраструктури Сокирянського району та міста Новодністровськ, з яких на сьогодні  профінансовано 74 мільйони гривень. За рахунок цих коштів зокрема збудовано кращу в регіоні  районну лікарню у місті Сокиряни вартістю понад п'ятдесят мільйонів гривень, завершено газифікацію району, розпочато будівництво районного будинку культури,  забезпечено реконструкцію мереж водопостачання Новодністровська та ряду інших об’єктів. Окрім цього, заплановано спрямування коштів в обсязі 40 мільйонів гривень на будівництво у 2012 році  житлового будинку на 113 квартир в Новодністровську для молодих спеціалістів галузі гідроенергетики», - зазначив Ігор Сирота у своєму виступі.

На нараді в присутності адміністративно-господарського активу регіону окрім великої гідроенергетики Дністровського каскаду обговорено питання розвитку та використання водного потенціалу малими ГЕС в басейнах річок Прут, Сірет, Сучава та Черемош. Чернівецька область займає третє місце за загальним гідроенергетичним  потенціалом малих річок, який складає 890 млн. кВт.год/рік, якщо брати до уваги, що економічну доцільність становлять вже навіть 265 млн. кВт.год/рік. Сьогодні в області функціонує лише одна мала ГЕС у с. Яблуниця Путивльського району потужністю до 1 мВт, хоча чисельність малих ГЕС може становити близько 15-ти одиниць.

Враховуючи, що розвиток малих ГЕС сприятиме маневреності потужностей,  регулюванню паводків при стихіях, укріпленню берегової смуги, збільшенню водоймищ з прісною водою, а також дасть змогу забезпечити зайнятість населення, збільшити доходну частину місцевих бюджетів, забезпечить розвиток соціальної інфраструктури та рекреаційних зон, зазначений напрямок роботи є особливо актуальним. Для більш детального розгляду цього питання підтримано ініціативу влади на обласному рiвні створити «Регіональну програму розвитку малої гідроенергетики Чернівецької області на 2011-2015 роки». Професійні гідроенергетики ПАТ «Укргідроенерго» готові долучитись до виконання завдань такої програми.

Також генеральний директор ПАТ “Укргідроенерго” окреслив плани компнії стосовно одного з найбільш пріоритетних проектів ПАТ “Укргідроенерго” в найближчій перспективі – будівництво Канівської ГАЕС, завданням якого є підвищити енергетичну незалежність держави та рівень безпеки Об’єднаної енергетичної системи України.

За результатами заходу Президент України Віктор Янукович висловив особисту підтримку та готовність сприяти розвитку зазначених проектів гідроенергетики в Україні.

Довідка. ПАТ «Укргідроенерго» — найбільша гідрогенеруюча компанія України, до складу якої входять дев’ять станцій на річках Дніпро та Дністер - Київська, Канівська, Кременчуцька, Дніпродзержинська, Дніпровська, Каховська ГЕС, Київська гідроакумулююча електростанція (ГАЕС), Дністровська ГЕС та Дністровська ГАЕС, яка будується. У 2011 році загальна кількість гідроагрегатів на станціях товариства склала 101, а їх сумарна встановлена потужність складає 5007,6 МВт. Компанія забезпечує покриття пікових навантажень, регулювання частоти та потужності, мобільний аварійний резерв в об’єднаній енергосистемі України.

Впродовж останніх двох років компанією ПАТ «Укргідроенерго» до об’єднаної енергомережі України вироблено 22 млрд. кВт/г електроенергії, з яких 2,5 млрд. припадає на каскад Дністровських гідроелектростанцій, що складає 18% промислового виробництва Чернівецької області.

Наступна публікація