Кров сирійців - це обмінна карта Росії на Україну

Незважаючи на запевнення Тіллерсона, що США не ведуть переговорів з Москвою за спиною Києва, Україна може очікувати найгіршого, вважає журналіст.

Хімічна атака в Сирії і ракетний удар США по авіабазі сил Башара Асада винесли на порядок денний ймовірність ведення нових санкцій проти Росії.

Кремль знову опинився об'єктом загального осуду, бо не тільки не виконав свої зобов'язання з очищення Сирії від хімічної зброї, але ще й став у позицію активного захисту режиму Асада, звинувачуючи сили опозиції в тому, що це вони використовували хімію для вбивства людей. Тим не менш, удар авіації США був націлений саме на той аеродром, куди привів хімічний слід.

Політолог і незалежний журналіст Наср Аль-Юсеф, є експертом у сирійському питанні. В інтерв'ю ТСН.uа він розповів про те, як сирійці сприйняли авіаудар США, а також прокоментував, чого чекати Україні від ситуації, що склалася. Адже вже не раз велися розмови про те, що Кремль у будь-який момент може обміняти примирення в Сирії на Україну.

- Розкажіть про своє бачення останніх подій в Сирії. Яка ваша оцінка позицій сирійського режиму, Заходу і Москви?

- Ситуація в Сирії зараз жахлива. Ваші читачі, напевно, знають, що там рахунок жертв кожен день іде на десятки, а іноді й на сотні, через те, що цей фашистський режим застосовує різні види зброї проти "свого" народу. "Свого" - в лапках, тому що якби він [Асад] належав цьому народу, то так би до нього не ставився.

Наср Аль-Юсеф
Facebook/Наср Аль-Юсеф
Наср Аль-Юсеф
А позиція Заходу дуже млява. Уже протягом шести років сирійці піддаються справжньому знищенню. Проти них кілька разів застосовувалася хімічна зброя. Ці два рази - 2013 року і минулого тижня - це тільки гучні випадки. У доповіді комісії, створеної міжнародною Організацією із заборони хімічної зброї, йдеться про те, що тільки цього року тричі застосовувалася хімія проти сирійців. Значить, це відбувається систематично. І після цієї доповіді сказали, мовляв, Сирія повністю звільнена від хімії. А це не так. Він [Асад] заначку де-небудь сховав, цей фашист.

І використовують же не тільки хімію. Ще є так звані бочкові бомби (англ. barrel bomb - термін став широко відомим саме завдяки використанню цих бомб у Сирії; вважаються зброєю масового терору, їхнє застосування є військовим злочином, - ред.). Цей винахід потрібно записати на ім'я цього вбивці. Крім того, він використовував балістичні ракети, бомбив ними жителів і міста Алеппо, і всієї провінції Алеппо.

І яка тут позиція Заходу? Вони засуджують. Вони незадоволені. Але одними словами не зупиниш Асада.

- Ви говорите, що позиція була млявою. Але зараз США завдали авіаудару. Як ви розцінюєте такий поворот у реакції Заходу?

- Це було дуже необхідно. Хоча б для того, щоб повернути події в нормальне людське русло. По-перше, удар був нанесений не так, як розповідають російські ЗМІ і засоби масової інформації цього фашистського режиму, що, мовляв, цивільне населення постраждало. Удар був нанесений саме по аеропорту, з якого вилетів літак з отруйним газом. По-друге, я повністю схвалюю цей удар, тому що Росія хоч трохи одумається, зрозуміє, що ось так безкарно продовжувати це не можна. Тому я і як мінімум 70% моїх співвітчизників схвалюють цей удар, тому що було знищено хоча б одне джерело загрози для них.

ВідеоУ відносинах США та Росії найскладніший період з часів "холодної війни"

- І ось, до речі, про реакцію Росії. Зараз із візитом в Москві перебуває держсекретар США Рекс Тіллерсон. Напередодні був висунутий ультиматум: Путін із Заходом чи з Асадом, Іраном і Хезболлою. На вашу думку, що зараз відбувається в Кремлі? Яку лінію ми побачимо найближчим часом?

- Тут важко прогнозувати, тому що керівництво Росії вважає, що воно праве у всьому, що робить, і що воно єдиний борець проти тероризму, а всі інші або підіграють тероризму, або "воюють" язиком. У мене щодо цього трохи інша думка. Тому я не стану ворожити на кавовій гущі, чи призведе це до зміни позиції Москви. Але будемо сподіватися, що розум все-таки візьме гору. Тому що Росія дійсно ставить себе в ізоляцію. Хто у неї зараз у друзях? Північна Корея, Башар Асад, Іран тощо - це вигнанці. І мені здається, що Росія заслуговує на кращих друзів, ніж нинішні.

- Російські ЗМІ зараз намагаються нав'язати всьому суспільству таке бачення: Асад - наш, а Трамп - гірший від Обами. При цьому також згадують Україну в тому ключі, що Росія може обміняти її на Сирію. Наскільки такий обмін реальний?

- Є така думка у багатьох людей. І у мене в тому числі. Росія, як ми бачимо, дуже пішла в Сирію після подій з Кримом і Донбасом. Тому не виключено, що Сирія є всього лише обмінної картою для того, щоб отримати якісь послаблення в ситуації з Україною, знайти який-небудь незрозумілий дипломатичний вихід для виправдання Криму і щоб відчепилися від Донбасу. Я особисто не виключаю такої можливості, що Сирія, кров сирійців - це обмінна карта.

- А ось Тіллерсон переконував Петра Порошенка, що жодних домовленостей із Москвою за спиною Києва не буде. Тобто, по-вашому, така ймовірність все-таки існує, вони можуть домовитися?

- Я думаю, що так. А те, що говорять, так знаєте, в політиці немає принципів, є інтереси. Росія звичайно важлива для США.

Розмовляла Ольга Скичко

Залиште свій коментар