У Раді буде три коаліції

Нардеп-"вигнанець" розповів, чому влада втратила свій "мандат довіри" навіть серед депутатів і як це впливає на коаліціаду.

Колишнього народного депутата Миколу Томенка наприкінці березня позбавили мандату на позачерговому з'їзді "Блоку Петра Порошенка". Відтоді він бореться з цим рішенням, яке вважає незаконним.

На думку політика, його "вигнання" з Верховної Ради відбулося через критику дій партії і стало наглядним прикладом для інших незгодних - чого не треба робити, щоб не втратити мандат. Таким чином, вважає Томенко, його історія вплітається у загальну картину коаліціади. Про це та інше екс-парламентар розповів в інтерв'ю коресподенту ТСН.Тиждень Сергію Швецю.

- Як ви оцінюєте нинішні події у парламенті? Про що вони свідчать? Що взагалі відбувається.

- Зараз йдеться про "коаліцію виживання", яка стане тимчасовим інструментом, як не допустити двох речей. Перше - дострокових виборів, яких боїться і президент, і уряд, і власне багато депутатів, оскільки вони прекрасно розуміють, що не тільки президент порушував свої передвиборчі обіцянки. І не дай Бог, зараз гряне грім перевиборів. Це обернеться суттєвим оновленням депутатського корпусу. Тому фактично коаліція створюється як коаліція страху перед можливими перевиборами. Як коаліція позичальників, які не додумалися ні до чого кращого, аніж взяти черговий транш МВФ. Вони не продумали механізм, як піднести власну економіку, як заробити. От, умовно кажучи, нам треба мільярд гривень і не допустити вибори. І на цьому принципі коаліція будується.

- Які інструменти зараз задіюють, щоб створити таку коаліцію?

- Тут важлива ідеологія. Це коаліція страху, непроведення виборів і коаліція грантів, кредитів і західних грошей. А як її створити? Тут вже постає ціна питання. Якщо ви у фракції, яка починається на "Б", то ви, наприклад, хочете два міністерства, хочете 18 популярних законів. Хай навіть ці закони не приймуть, але ви "боретесь за народ". І ви зробили собі такий довгий перелік і бачите: так, складна історія. Може краще 5-6 депутатам запропонувати капіталовкладення в їхній округ і, скажімо, якісь посади при розподілі комітетів. Напевно, ця ціна буде меншою. От зараз питання ціни - як зліпити цю тимчасову коаліцію, щоб, як раніше казали, не було війни, а зараз - щоб не було виборів.

ВідеоПорошенко очікує, що коаліцію сформують наступного тижня

- Тобто чим займатиметься ця коаліція – нікого не хвилює?

- Так, змістовних параметрів, що ця коаліція буде робити, я ні від кого не добився. Я кажу: "Ви критикуєте, шукаєте міністра фінансів. Він буде дотримуватися меморандуму з МВФ?" - "Так буде". - "А яка суттєва різниця між ним і теперішнім міністром фінансів?"

От вони змінюють прем'єр-міністра. А новий прем'єр має програму розбудови українських галузей виробництва і переорієнтування ринку, щоб ми самі заробляли? Ніхто не чув про це. То яка суттєва різниця між теперішнім прем'єр-міністром і наступним?

Тобто вийшло, що, на жаль, ні цінностей, ні ідеї, ні стратегії немає. Тільки такі ситуативні речі об'єднують коаліцію. Кінець-кінцем вона, напевно, буде зліплена. Зрозуміло, що вона буде недовготривала, оскільки не будується на основі програми змін в Україні. Вона будується на сумі тактичних планів, які кожен сам собі придумав. Такі коаліції не мають перспективи. Але думаю, що є загальний консенсус остраху перед своїм народом за несправедливо витрачені два роки при владі.

- Як ви оцінюєте рівень впливу президента?

- Значною мірою він визначальний. Але його модель управління країною, на мою думку, є його найбільшою помилкою. Тобто якщо керуючи своєю корпорацією, він знав навіть заробітну плату водія, який працює на півставки, то він і тут готовий цілу ніч працювати, щоб знати, а чому, наприклад, Томенка не виключили з фракції, а депутатів "Самопомочі" не включили у фракцію - що заважає цьому процесу, може мені допомогти вам це зробити? Але ручне управління країною з населенням 45 млн та найбільшою територією в Європі - це зло за будь-яких обставин. Я не знаю жодної успішної країни, де ручне управління дає певний результат. Тут можна згадати про Лукашенка, але Білорусь набагато менша, не настільки ментально демократична й загалом значно відрізняється від України.

Президент у процесі переговорів щодо коаліції приймає остаточне рішення. Але зрозуміло, що його вплив вже суттєво зменшується. От він поклав всі сили і здоров'я, щоб в Америці звітувати, що кризу подолано. Для нього було принципово привести у США звістку, що звільнили Шокіна, але насправді треба було принести звістку, що сформовано новий уряд, який підтримує принципи співпраці з МВФ і є прозахідним тощо. Якщо він цього не зробив, це означає, що він уже самостійно не визначає і не здатний забезпечувати рішення, які вигідні виключно йому.

- Як на вашу думку президент діятиме у таких реаліях?

- Зараз йому треба рахуватися з тим, що ситуація вийшла з-під контролю, що немає вже парламенту і політичних сил з управлінням з Адміністрації президента. Тобто люди не хочуть підставлятися у якихось речах і шукають якісь свої вигоди, електоральні або фінансові.

Обіцянки депутатам, мовляв, ви сьогодні проголосуєте, не читаючи, а ми вам дамо за це щось інше, - вже не працюють, як працювали в перший рік. Адже вони не завжди виконувалися. І це ще одна біда команди президента.

От, наприклад, ви - фракція "Р" чи "С", і ми на переговорах вам пообіцяли якісь речі. Ви проголосували, а потім ми про вас забули і сказали: "Ну, до вас якось руки не доходять". Цей принцип дій яскраво характеризує владу. Тому всі шукають якихось супер-принципових гарантій - або вже забрати щось з собою, або отримати якісь формалізовані аргументи, щоб не втрапити у таку ситуацію, коли в обмін на вступ у коаліцію взагалі нічого не отримали. Мені здається, що цей фактор теж не сприяв швидкому створенню коаліції.

- Припустимо, що депутатам вдасться зібрати більшість. Наскільки ефективно вона працюватиме?

- Я ще раз наголошую, що це не є перемога і героїзм - політично набрати 226 голосів. Героїзм полягає у тому, щоб вибудувати модель відповідальної системи влади, де кожна ланка працює. Такої моделі я не бачу. Навіть якщо у коаліції буде 228 чи 230, голоси все одно треба буде збирати на стороні. І це ми всі прекрасно розуміємо.

Згадайте, як Тимошенко у свій час мала комуністів на стороні, які їй допомагали проводити рішення. Так сьогодні чинний президент і уряд шукатимуть союзників. У геополітичних питаннях й у питаннях Донбасу - їхніми союзниками будуть "Опозиційній блок" і братні групи. У проєвропейській частині - "Самопоміч" і "Батьківщина". А в економічній сфері союзниками стануть олігархи, які мають свої бізнес-інтереси і які керуватимуть своїми депутатами, заведеними у всі фракції.

Фактично у нас буде три рівні коаліції або навіть три підкоаліції. Одна зорієнтована на європейську інтеграцію й антиросійські настрої в парламенті. Друга зорієнтована на мирні переговори і на певні поступки Донбасу. І третя - на корпоративні економічні речі, у яких зацікавлені бізнесмени, представлені в парламенті. Фактично буде парламент трьох коаліцій.

- Наскільки ваша історія з позбавленням мандату вплітається у питання коаліції?

- Принципово вплітається. З одного боку, їм було дуже важливо показати, що якщо ви не розділяєте генеральну лінію партії, то доганою не відбудетеся. Тобто ви або виступаєте за генеральну лінію партії, або опиняєтесь поза політичним процесом.

В принципі, я очікував реакції у відповідь, але думав, що це буде хоча б квазіправовий варіант, як наприклад, суд, який у свій час використовував Янукович. Якщо мандат у вас забирають у судовому порядку, то хоча б показують, що вас хочуть арештувати, хоча б якась повістка є чи дозвіл на арешт тощо. І в такому випадку, якщо депутат Томенко вважає, що він не порушив жодної передвиборчої обіцянки, його треба запитати: "А чого ти, друже, вийшов з фракції (як позапартійний, до речі)? Може це ми щось неправильно робимо у фракції, порушуючи передвиборні обіцянки?".

Але вони пішли найбільш простим шляхом, яким ні Кучма, ні Янукович собі не дозволяли ходити, тобто у таємному режимі зібралися і проголосувати за те, що хто не з нами - той проти нас. Ви знаєте, що Ісус Христос навчав: хто не проти нас - той за нас. А от вони використали більш такий вождистський гітлерівський лозунг.

ВідеоЄгор Фірсов і Микола Томенко були позбавлені мандатів

- Усе це схоже на цементування коаліції.

- Так. Більше того, у нас є група таких толерантних опозиціонерів. Вони кажуть, що це злочинна, корупційна влада, але ми будемо всередині боротися з нею. І якась частина цих людей була вже готова зробити більш сміливий крок - не просто критикувати злочинну владу, потім приходити і каву з ними пити, а вийти і будувати паралельно якусь систему. Виходить, що це [позбавлення мандатів Томенка і Фірсова] уроки для тих людей: якщо будете смикатися, то з мандатом можете попрощатися.

Для мене мандат не є самоцінністю, але для багатьох депутатів, особливо тих, які прийшли вперше, мандат - це як перехідний синьо-жовтий прапор, який у кабінет можна носить. От вони за мандат готові і свої політичні переконання віддати. Тому це теж був дуже важливий для них урок. Як тільки хтось з них голос подав, а їм раз - і портрет Томенка показали. І вони: "А, добре, ми підтримаємо... Критикуємо, але підтримаємо президента".

- Чи невже ніхто не виступав проти?

- Це політичне рішення. Я вам скажу більше - не одна нарада була в Адміністрації президента, де розглядалися інші варіанти. Ще більше вам скажу. Багато депутатів-юристів, яких в Адміністрацію президента кликали як консультантів, були категорично проти цього сценарію, вказуючи на те, що у Конституції є пряма норма [ч.5 ст. 81] про те, що позбавлення мандату відбувається на підставі закону, що є рішення Венеціанської комісії [щодо імперативного мандату], що є рішення Парламентської асамблеї Ради Європи, і що в Європі це не буде сприйняте, що в Європейському суді можна виграти. Але народ звик жити одним днем. Сьогодні треба 226 і кожен голос є дуже важливим. От вигнали двох - і вже два голоси є додаткові.

Більше того. Вигнали двох - показали всій решті, щоб не кортіло. Тобто такі тактичні речі перемогли. А тепер треба ж щось людям сказати... А чому Томенко вимагає виконувати програму, а ви її не виконуєте? А чому європейці говорять про так звану самостійність депутатів і вільний мандат, а у вас імперативний мандат? Здається, наче це нікого не стосується. Але ви ж розумієте, воно все одно зірветься.

Сума неправових рішень призводить до якихось інтегральних речей. І в якийсь момент в Європі скажуть: "Друзі, а що ж ми вас підтримали, а ви не кращі за Януковича". А суспільство скаже, що нова влада вже не менш злочинна, ніж попередня. Тобто проблема не зі мною. Проблема з тим, що створений прецедент. Ви знаєте, якщо боротися за владу будь-якою ціною, потім доводиться тікати з країни.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: