Вчені вперше спіймали можливі сигнали темної матерії

Поки неможливо з упевненістю стверджувати, що мова йде про виявлення темної матерії.

Американські вчені повідомили про виявлення сигналів, які, можливо, вказують на існування темної матерії. Група дослідників з Національної лабораторії імені Фермі (Fermilab) при міністерстві енергетики США в передмістях Чикаго першою повідомила про два епізоди, які "не суперечать" фізичній теорії темної енергії. Вчені поспішили відзначити: поки що неможливо з упевненістю стверджувати, що мова йде про виявлення темної матерії.

Експеримент проводиться в підземній лабораторії в покинутій шахті в північній Міннесоті. Там на глибині 1,5 км розташовані детектори, захищені потужної ізоляцією і гірськими породами від наведених фонових випромінювань, мають високу чутливість у виявленні елементарних частинок в космічному випромінюванні.

Як розповів керівник Fermilab доктор П'єр Оддон, в 2010 році в шахті буде завершено встановлення нового більш чутливого детектора, маса якого буде в три рази більше, а рівень фонового шуму на порядок нижче, ніж в існуючих детекторів.

За розрахунками космологів, звичайна матерія - газ, зірки, планети і галактики - становить менше 5% від маси Всесвіту. Інша маса залишається невидимою. Астрономи вважають, що 70% цієї маси пов'язані з так званої "темної енергії" - так називають гіпотетичне явище, яке здатне пояснити механізм розширення Всесвіту. Ще 25% від маси Всесвіту становить темна матерія.

Існують теорії, згідно з якими темна матерія складається з елементарних часток, що одержали назву вімпі (WIMPS) - масивних частинок, які слабо взаємодіють між собою. Припускають, що вони мають масу, близьку до маси атомного ядра, але при цьому не притягуються, а відштовхуються від інших часток.

Інші вчені вважають, що темна матерія складається зі звичайної матерії, але ця звичайна матерія, яка називається "масивними астрофізічними об'єктами з компактним ореолом", не видає зовсім або майже ніякого світла.

Це робить виявлення самих частинок практично неможливим. Тому детектори, що використовуються в експерименті, фіксують слабкі сліди енергії, які виникають при розсіюванні вімпів. Це єдина можлива ознака їхнього існування.

Вчені, що беруть участь у кріогенному експерименті на шахті в Міннесоті, повідомили, що виявили на детекторах з кремнію і германію, охолоджених майже до абсолютного нуля (-273 С), сигнали, які можуть вказувати на існування таких частинок.

Професор Карлос Френк, космолог з університету Дарема у Великобританії, говорить, що вже протягом тижня у світі космології панує переполох, викликаний чутками про отримані результати.

Нагадаємо, астрономи ще влітку 2006 року оголосили про отримання доказів існування темної матерії, але поки не можуть точно сказати, якою саме вона є. Своє відкриття вони зробили, ретельно зваживши скупчення газу і зірки, розкидані між двох великих скупчень галактик у сузір'ї Пуля. Це відкриття увійшло у складений телеканалом Discovery список десяти найважливіших наукових відкриттів, зроблених в першому десятилітті XXI століття.

Читайте також:

Вчені відкрили матерію, яка не підкоряється законам гравітації

Астрофізики відкрили порушення закону Ньютона в Сонячній системі

New Scientist назвав найзагадковіші наукові явища

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: